Kasık Mantarı
22 Nisan 2012
Kemoterapi ve Radyoterapi Palavrası
27 Nisan 2012

Ayak Mantarı

 

ayak-mantariVücudun belli bölgelerinde (kasık,göğüs araları koltuk altları) olduğu gibi ayak ve ayak parmaklarında oluşan mantar hastalığıdır. Ayak mantarı genelikle süreli kapalı ayakkabı veya bot cinsi hava almayan üzün süre ayakların hava almasını engelleyen ve burada oluşan bakterilerin de mantarla birleşerek verdiği hasarlardır.Bu bileşimlerin sonucunda haliyle  oluşan kötü kokular yaşam konforunu düşürür. Ayak mantarı özelikle nemli çorap giyildiğinde yada ayakkbıların sağlıksız olması halinde daha da fazla oluşur.

Ayak hastalıklarının başında, kaşınmayla beraber oluşan pişik, kötü kokular, kanlı yaralar, iltihaplanmalar olur. Sonucunda vücuda dağılabilir. Çoğu patojeni (hastalığa neden olan) mantarlar saça, tırnaklara ve derinin dış yüzeyine enfekte ederler. Enfekte eden bu bölgeler daha fazla mantarların üremesini sağlayıp sorununu büyütebilirler. Örneğin ayakların kaşıyan bir hasta sonra saçlarına yüzüne ve vücudun herhangi bir yerine temas ettiğinde buralarda mantar enfetke edebilir. İşte bu mantarların neden olduğu enfeksiyonlara mikoz adı verilir.

Mantar Çeşitleri

Tinea Pedis

Ayaklarda görülen en tehlikeli ayak mantarıdır. Ayak mantarı sınıfında en çok rastlanılan  dermatofilik enfeksiyon tipidir. Bu hastalığa aynı zamanda atlet ayağı da denir. Ayakta taban ile ince derinin birleşme yerinde başlar. Ayak parmakları da tutulur. Erkek ve kadınlarda eşit sıklıktadır. Parmak aralarında kaşıntılı ,veziküler lezyonlar oluşur. Vezikül patlayınca dışarı sızan sıvı ile maserasyon ,deride soyulma ve çatlaklar gelişir. Bakteriyel enfeksiyonun eklenmesiyle lenfadenit oluşabilir.Kronik enfeksiyonda ise tırnaklarda tutulur.Bu tabloya onikomikosiz ya da tinea unguium ( tırnak mantarı ) denir.Tırnağın distal kısmında trofik bozukluklarla başlar.Tırnaklar sararır,kalımlaşır ve kırılır. Üstü çizik bir görünüm alır. El parmaklarının dermatofit enfeksiyonu olan tinea manus (tırnak mantarı türü) daha nadir görülür. Dermatofitler yerleşim yerine göre adlandırıldıklarında sakallı bölgede tinea barbae,bacakta tinea kruris ve kasıklarda tinea inguinalis yaparlar.


SADECE UZMANLARA DANIŞIN ayak-mantari-1

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde Öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri saplık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, bilgi k veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


 

Aynı sefa Kültür bitkisi

ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

 


Saygılarımla

Erdoğan TEPELİ

05332349044

Erdoğan Tepeli Logo

1 Comment

  1. Yakup Bey dedi ki:

    Hocam merhaba benim sorunum ayak manatarı askerliğimi doğuda yaptım. Malum şartlar herkes biliyor bazen 3-4 gün botlarımız çıkarmadığımız günler oluyordu. Askerliğim biteli 2 yıl oldu ama her iki ayaklarım halen çok kötü mantar acayip kokuyor. Bunda kurtulma şansım var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir