Köpek Memesi Beslenme
11 Ocak 2018
Hidradenitis Suppurativa (HS) (Köpek Memesi) Nedir?
29 Ocak 2019

Zerdeçal 

 

Latincesi:  (Curcuma longa)

Almancası: Gelbwurz (f.) Kurkuma(f.)

Fıransızcası: Curcuma (m.)

 

Zerdeçal (Curcuma longa)

Son zamanların baştacı olarak nitelendirilen zerdeçal bitkisi köpek memesi hastalığındaki faydaları hakkında edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak istedim. Zamanında ve gerçekten düzenli, bilinçli olarak tüketildiğinde sağlığımıza katkısı oldukça fazla olacaktır.

Faydaları saymakla bitmeyen bu baştacı bitki söylendiği gibi inanılmaz faydaları ön plana çıkıyor. Araştırdıkça kanıtlanmış ve bilimsel olarak açıklanan zerdeçal kendi yöntemimle çıkardığım ekstrakla söylendiği gibi oldukça faydalı olduğunu tekrar kanıtladı. Özelikle ilerlememiş kanser ve bakteri grubuna dahil tüm hastalıklarda gerçekten inanılmaz sonuçlar veriyor. Ancak tedaviye destek   ve  önleyici (palyatif)  olarak da zerdeçal bitkisinden faydalanabiliriz.

Korunmak için ekstrak kullanmasına gerek yok sürekli günlük olarak bir çay kaşığı zerdeçal ,karabiber ve darı fülfül bitkilerinin karışımında yemek esnasında yediğiniz tabağa yani yemeğinize ekleyerek alabilirsiniz veya  (dekoksiyon)  demleme şeklinde de sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Zerdeçal içinde bulunan “curcumin”karabiber ve darıfülfül içindeki etken maddeleri olan “piperin” özelikle kanser hastalarında önemli bir destek oldukları bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlamışlardır. Ancak bu durumlarda kesinlikle ekstrak kullanılması gerekiyor, çünkü daha güçlü ve kısa sürede etkisini gösterecekler.  Faydalı Hücrelere zarar vermediği gibi kontrolsüz büyüyen hücrelerin bölünmesi yavaşlatır ve metastazı durdurulmasına yardımcı olur. Bu üçlü kombinasyon hem çok güçlü imha özelliği ve tamamını vücutta emilimini sağladığı için olağanüstü bir gelişme ile tedaviye fayda sağlayacaktır.

Hidradenitis suppurativa hastalığı (HS) halk arasında Köpek memesi hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta  zerdeçal, Karabiber ve Darı fülfül bitkisinin üçlü kombinasyonda elde ettiğim ekstrakla hastalıkta mükemmel sonuçlar veriyor.

Zerdeçal Hakkında Bazı Bilimsel Veriler Bakalım;

(Profesör Bharat Aggarwal, MD Anderson Kanser Merkezi, Texas)

Zerdeçal (Curcuma longa)

Curcumin kanseri yenmek için mücadelede çok ciddi taraftarlara sahiptir – UCLA profesörleri, MD Anderson Kanser Merkezi , Emory Tıp Okulu ve Tüfekler , ancak dört önemli Amerikan Kanser Merkezi. Anti-viral ve anti-bakteriyel olan güçlü bir antioksidandır; Ayrıca çeşitli şekillerde kanserle mücadele etme potansiyeli sahip olduklarını araştırmalar sonuca kanıtladılar.

Tamamlayıcı bir terapi veya alternatif bir kanser terapisi olarak kullanılabilir. Bazı Amerikan hastanelerinde anti-mikrobiyal güçleri olduğu için kolorektal kansere karşı entegre olarak halihazırda kullanılmaktadır.  Bir anti-kanser programı kurmak isteyen herkes, içindeki curcumin’yi ciddiye almalıdır.

Curcumin’in kanser önleme etkisi* Önemli olan, t vücudun kronik enflamasyonunu artırdığı bilinen COX-2 enziminin etkisini durdurabilir . Bu tür iltihap, kanser ve diğer kronik hastalıkların öncüsüdür. Zerdeçal bunlara karşı korunma amacı ile kullanılabilir.

* Vasküler epitel büyüme faktörlerini de inhibe ettiği gösterilmiştir . Her tümörün kan dolaşımına ihtiyacı vardır – büyüme faktörleri bir tane oluşturur, ancak curcumin’in onları durdurduğu gösterilmiştir.

* Önemli bir tümör süpresör genini uyandırdığı gösterilmiştir.

* Metastazları inhibe ettiği gösterilmiştir.

* Kanser hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir (B lenfoma hücreleri) .

* Birçok tümörün kalbinde yatan kanser kök hücrelerinin yeniden büyümesini önler.

* Sağlıklı hücrelere karşı toksikliklerini inhibe ederken bazı ilaçların etkinliğini arttırdığı gösterilmiştir (Go To: curcumin ile güçlendirilmiş 5 FU etkililiği )

Her ay daha fazla araştırma yapılmaktadır! Ve çok çeşitli fayda sağlıyor. Örneğin:

Hatta BBC bile bir program hazırladı ve zerdeçal vücuttaki metilasyon ve homosistein düzeylerini önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Homosistein birikmesi DNA etrafında metilasyona neden olur, bu da üretilen damarın tıkanmasını sağlayan daha fazla histondur. Bu, Epigenetik Bilimi’nin çekirdeğidir ve kansere bağlı hastalıklardan Alzheimer hastalığının en önemli nedenidir.

Curcumin, güçlü epigenetik anti-kanser faydalarına sahiptir

curcumin’in hem prostat hem de meme kanserinde metastaz oluşumunu engelleyebildiğini ortaya koyan 2012 Münih Almanya’daki Ludwig-Maximilians Üniversitesi’ndenaraştırmalara başladı. Her iki kanser, kimyasal habercilerin, proinflamatuar sitokinlerin CXCL1 ve CXCL2 salınması yoluyla vücuda yayılır, ancak curcumin bu iki zararlı proteininin ekspresyonunu değiştirdiğini bilimsel olarak kanıtladılar.

Ardından, Cheryl Myers ( EuroPharma Inc. için Bilimsel İşler ve Eğitim Dairesi Başkanı ) , curcumin’i kanser oluşumunu, replikasyonunu ve yayılmasını durdurma başarısı nedeniyle ‘anti kanserli bitki’ olarak tanımlıyor.Araştırmalar ayrıca, curcumin’in bazı anti-kanser ilaçlarının etkinliğini arttırırken, sağlıklı hücreleri ve organları koruma altına aldığını da gösteriyor. Sistemik inflamasyonu ve oksidatif stresini azalttığı kanıtlanmıştır.

Dr Young S. Kim , Amerika’daki Ulusal Kanser Enstitüsünde bir ekip kuruyor; curcumin’in, kanser kök hücrelerinin kanser tümörünü tekrar büyütmesini ve yeniden oluşmasını engelleyebilen doğal bileşiklerden biri olduğunu gösteriyor. Ona göre bile hastaların takviye edebileceğini ileri sürdü

Missouri Üniversitesi, curcumin’in HRT’nin tehlikeli etkilerini ve meme kanseri nedenine olan bağlantısını engelleyebildiğini gösterdi. Araştırmacı , “Araştırmanın sonuçları, kadınların progestinle hızlandırılmış tümörler geliştirmesini önlemek için curcumin alabileceğini gösteriyor” dedi. Sentetik progestin, gelişen tümörlere kan tedarik etmeye yardımcı olan bir proteini VEGF’yi arttırır. Curcumin VEGF’yi inhibe eder ve böylece meme kanseri potansiyelini büyütür.

MD Andersons Department of Therapeutics’de Profesör Bharat Aggarwal Doktora, birtakım çalışmalar yaptı, örneğin, kemoterapi almayan pankreas kanseri hastalarının Faz II klinik araştırmalarında tümör boyutunu azalttığını gösterdi. Anjiyogenezi (tümör için gerekli olan kan damarlarının büyümesi) bastığından, birçok kanser türüne karşı etkili olduğuna inanıyor.

Zedeçal  Nasıl Tüketilmeli ?

Birinci sayı emilimdir: Curcumin takviyeleri iyi miktarda curcumin sağlar, ancak curcumin bağırsak kan akışına emilir zordur. Emilim, özellikle yağlar ve  darı fülfül karabiber deki etken madde olan piperine ile yardımcı olabilir. Piperin curcumin’in eylemlerini büyük ölçüde artıracaktır.

Curcumin, Alzheimer’in en büyük engelleyicisi ve tedaviye büyük destek veren bir bitkidir

Curcumin / zerdeçal Ayurvedik tıpta binlerce yıldır vücudun bir temizleyicisi olarak kullanılmıştır. Bir dizi seviyede çalıştığı görülüyor:

Zedeçal  Faydaları Nelerdir ?

1-Mide ve bağırsaktaki istenmeyen bakteri etkisini inhibe edebilir

Örneğin (i), University of Chicago araştırmacıları, mide ülseri ve bazı mide kanserlerinden sorumlu olduğu bilinen bir bakteri olan Helicobacter pylori’yi inhibe ettiğini göstermiştir. Ayurveda tıbbında, curcumin, istenmeyen bakterileri öldürmek için pelmiklerde aynı nedenle kullanıldı.

2- Önemli bir anti-inflamatuar

Araşidonik asit, kötü eikosanitlerin üretilmesinde öncü / uyarıcıdır ve bu nedenle, belirli kanserlerin öncülü olan iltihaplanma için, Curcumin’in in vitro ve in vivo olarak ön iltihap enzimlerini (örn., COX2 ve iNOS) inhibe ettiği bulunmuştur. Japon araştırmaları, salisilik ile aynı şekilde çalıştığını gösteriyor.

3- Önemli hücresel glutatyon düzeylerini artırır

Glutatyon, hücrenin doğru oksijen düzeylerini korumasına ve stres hormonlarının etkilerine karşı savaşmasına yardımcı olan, önemli bir intraselüler antioksidandır. Araştırmalar, curcumin’in glutatyon üretimini sınırlayan bir enzimin hareketini engelleyebildiğini gösteriyor.

4- Güçlü bir antioksidan:

Zerdeçal ekstraktı sarımsaktan daha kuvvetli, omega 3 ve kedi palası (devil’s pençesi) Alman araştırmasında test edildi. (Iii)

5- Karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabilir.

St Louis’den yapılan 2010 araştırma, karaciğer hasarına neden olan Leptin adlı bir proteini kapatabileceğini gösterdi.Karaciğerin detoksifikasyon yeteneğine sahip olduğu da gösterildi. Böylece, curcumin, kemoterapi kanseri tedavileri sırasında karaciğerin sağlıklı kalmasında yardımcı olacaktır.

6- Kanseri önleyebilir ve hatta ” tedavi ” edebilir

Yukarıda anlattığımız gibi, curcumin tümörün başlatılması, yükseltilmesi ve metastazı baskılayabilir. Son 50 yıldaki kapsamlı araştırma kanseri önleyebilir ve tedavi edebileceğini gösterdi. Kanser önleme potansiyeli, gen sinyalini kontrol etme ve çeşitli tümör hücrelerini etkileme, transkripsiyon faktörlerini aşağı regüle etme, COX-2 ve diğer inflamatuvarlar, sitokinler, kemokinler, hücre yüzeyi yapışması gibi düzenler

Kentucky Üniversitesi’nden araştırmacılar, B lenfoma hücrelerinin inhibisyonunu  kanıtladılar.

Zerdeçal ( Curcuma longa) gerçekten gerek tedavi aşamasında ve gerek önleyici olarak yüzyıllardır kullanılmış ve bilimsel olarak kendini kanıtlamıştır. Ancak doğru bir biçimde alınırsa faydalı olacağını unutmayın.

Kaynaklar

(i) Magad ve arkadaşları, Anticancer Res 2002. 22 (6C) 4179-81

(ii) Vane: Nobel Ödülü 1982

(iii) J Pharmacology 2003 55; 981-6

(iv) Aggarwal ve arkadaşları, Anticancer Res. 2003. 23; 363-98

(v) Çevre Sağlığı Perspektifi 1998; 106. 807-12

(vi) Clin. Immun. 1999; 93; 152-61

(vii) St Louis Üniversitesi 2010

 


Başarılı Bitkisel Destek  için Uzmanlara  Danışın ?

Değerli okuyucularım,

Yüksek Rakımda Yetişen Anadolu Kantaron’u

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. ALLAH’ın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerede yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum.

Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri  paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.

 


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir