Kaynaklar
29 Mart 2014
DOKTORLARIN İTİRAFI
15 Haziran 2015
Hepsini göster

Karakafes Otu

TÜRKÇE: Karakafes otu
LATİNCE:Symphytum officinale L.

FRANSIZCA: grandeconsoude(f.),consoude officinale

ALMANCA: gemeinerBeinwell(m.),echter beinwell,grobe Wallvurz(f.)

Türkçe yöresel isimleri: Adi karakafes otu,Büyük karakafes otu ,Eşek kulağı,Basur  otu ,Yara otu , kan kesen otu

KARAKAFES OTU  (Symphytum officinale)

Bileşimi:

Allantoin,Flavonlar,B 12 vitamini Müsilaj,Tanen,Nişasta,Pyrrolizidin alkaloitleri,Bitki asitleri,ConsodolidinTannic asit,

 YETİŞTİĞİ YERLER

Başta Orta Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar ve Asya nın ılıman bölgeleri ile Türkiye’nin Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesinde genellikle nemli çimenlikler ve su kenarlarında yetişir. Yöresel bakımında renk değişikli göstere bilir çünkü bölgelerin doğal yapısı gereği farklılık gösterebilir.
Toplanması ve kurutulması: İlk bahar ve sonbaharda toplanır. Çünkü bu dönemlerde Allantoin  dediğimiz etken maddenin en verimli olduğu dönmelerdir. Kökler ayrı bitkiler ise ayrı özelliklere sahip olduğundan ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Karakafes bitkisinin köklerinde bulunan Allantoin   maddesi  çok önemli maddedir. Şu anda modern tıp bile bu madde yapmakta zorlanırken  Yüce  Allah bize nimet olarak bağış yapmış ,yeterki karakafes bitkisinden doğru bir biçimde faydalanalım.

NEDEN  KARA KAFES OTU 

Aslında kimse yaşlanmak  daha dorusu yaşlı görünmek istemez. Şöyle bir etrafımıza baktığımızda özelikle bayanların yaşlanmamak veya yaşlanmayı geciktirmek için aşırı para harcayarak kozmetik ürünler kullandığınız hepimiz biliyoruz. Oysa durum bildiğimiz gibi değil. Sadece sürerek yaşlandırmayı durdurmak ve yavaşlamak bana göre ikici tercih konusu olmalıdır. Öncelikle beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Sigara alkol, stres sıkıntı yoğun medikal ilaç kullanımı, ve en önemlisi yediklerimize ,kıvam düzenleyici koruyucu, asitli içecekler ve daha sayamadığım bir çok besinlerden uzak durmalıyız.

Bunların yerine az ve doğal  beslenmek sıvı tüketmek ,anti oksidant bazı bitkiler kullanmak(üzüm çekirdeği,zeytin yaprağı , kırmızı çam kabuğu havuç ) gibi besin ve bitkilere ağrılık verdiğimizde her şey çok daha güzel olacak. O zaman hem iç hem dış güzelliğiniz parlayacak kendinizi daha güzel ve sonucunda da beyinde salgılanan serotonin hormonu düzenli  salgılaması ile hem güzel kalırsınız hem de  bağışıklık sisteminin hep güçlü kalır ve hasta olmazsınız.

Bu durumda koruyucu ve nem dengesini sağlamak için kara kafes bitkisi size müthiş destek verir. İster kremini kullanın isterseniz bitki yaş iken köklerini ellerle parçalayıp zeytin yağına bandırıp 3 ay güneşte bekletin bu yağı kullanın nasıl isterseniz  kullanabilirsiniz. Ancak yoğun Allantion maddesi köklerinde olduğu için kökünü kullanın .

KARAKAFES  OTUNUN  FAYDALARI

Mükemmel yara iyileştiricidir.İshali keser. Kanı temizler. Öksürüğü keser. Bronşitte faydalıdır. Vücudu kuvvetlendirir. Balgam söktürücüdür. Eklem ve kas ağrılarını giderir. Romatizma şikayetlerini azaltır. Kanı, vücudu ve idrar yollarını temizler. Karakafesotu etkili bir yara iyileştiricidir. Ağız, dil ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Ülsere karşı faydalıdır. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda köklerdeki Allantoin maddesi sayesinde çok güçlü hücre yenileyici olarak kendisni kanıtlamıştır. Özelikle bayanların kullandığı bir çok kremlerde yapay Allantoin maddesi kullanılaıyor oysa doğal olarak karakafes bitkisinden yararlanılabilir.
Göğsü yumuşatır ve nefes darlığını giderir. Mide rahatsızlıkları ve kanamalarında iyi gelir. Kırık, burkulmalarda ve ezilmelerde iyileşmeyi hızlandırır. Felç olan bölgelere lapasi sarıldığında iyi neticeler alınır. Gastrit, onikiparmakbağırsağı ülserleri, ülserli kolit ve mide çeperinin zayıflaması nedeniyle oluşan fıtıklarda güçlü bir iyileştiricidir.
Varis yaraları, romatizmal kas sismeleri, boyun agrilari ve agrili ameliyat yerleri ile bacak derisindeki iltihaplarında sıcak lapasi çok faydalıdır. Doku büzücü ve damar etkileri nedeniyle iç ve dış kanamalarda iyileştiricidir. Aynı etkisi nedeniyle hemoroitte (basur yaraları) iyileştirici olur.

KARAKAFES OTUNUN KULLANUMI

Kökler ilk veya son baharda sökülür. İyice yıkanıp temizlendikten sonra bir gün  güneş daha sonra gölgeli bir ortamda günde en az 3-4 defa karıştırmak süreti ile kurutulmasını  sağlamalıdır. Veya Kökleri ipe dizerek aynı şekilde bir gün güneşte daha sonra havalı gölgelik bir ortamda kurutulmalıdır. Toprak üstü çok tıbbi olarak çok faydası yok ama besin olarak değerlendirilebilir. Geçmişe bakıldığında karakafes yapraklarını yemeklerde kullanılmış ve uzun süre tok tutmaya yaran, özelikle B-12 vitamini bakımında zengin olduğunda güçlü bir besin kaynağıdır

Çayını Hazırlamak:

Kökleri toz haline getirilecektir. Bir su bardağı hafif ılık suyun içine bir çay kaşığı akşamdan suya atılıp 12 saat bekleticektitiniz. Ardında süzün gün içinde yudum yudum yemek esnasında içiniz.
Tesiri:Kuru öksürük,bronşit Mide ve 12 parmak ağırsağı ülseri

Yağını Hazırlamak:

kökler taze iken yani topraktan çıkarıldıktan sonra temizce soğuk suda yıkanır. Bir cam kavanoza doldurlur  üzerine asitsiz zeytin yağı eklenir 3 gün boyunca kavanozun kağaı açık kalacak  3 gün sonra kavanozun kapağını kapatılır.  Ay boyunca günde 2-3 defa kavanoz çalkalanır tplam 3 ay beletilecek sonra süzüp cam şişelere (kahve rengi güneş görmesin yada şişeyi folyo kağıdı ile sarabilirsiniz) doldurup 2-3 yıl boyunca kullanmak için raflara güneş görmeyen rutubet olmayan bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Kullanımı: Mide ülser, veya bağırsak ülseri varsa  sabahları bir nohut tanesi kadar Damal sakızı yutun ardında bir yemek kaşığı kantaron ve karakafes yağını içiniz Akşamları sadece kantaron ve karakafes yağını içiniz 2-3 ay devam ettiğinize çok büyük şifasını bulacağınızada emin olabilirsiniz.
Cild için yara yanık için dışta önce hafif nemlendirin sonra hazırladığınız karakafes yağını ince tabak halinde sürerek yedirebilirsiniz.
Hücre yenileyici olarak cildinize aynı şekilde kullanabilirsiniz

Krem Hazırlamak:

Kökler taze iken temiz yıkanır. Çok küçük dilimler haline kesilir ve hatta havanda ezilir. Bal mumu veya tereyağı (benim tavsiyem inek tereyağı) erittikten sonra yağı güzelce kızartın yağ kızgın iken kökleri ekleyin bir gün bekletin. Ertesi gün hafif ısıtın süzün cam kavanoz veya krem kutularına boşaltın. Bal mumunu kızartmaya gerek yok sadece eritmeniz yeterli olacaktır.

Kullanımı: Her türlü yara, yanık romatizma ağrıları ,burkulma, kemik kırıkları (çok güzel kemik birleştirici ve kaynaştırıcı özeliğe sahip ) morarma ,Varislerde bel tutulmalarında,Ellerde ve ayaklarda oluşan çıkıntılarda,Bel fıtığında ,ve tutulmalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Önemli Uyarı : İçeriğinde bulunan Allantoin maddesi sayesinde  hücre yenilenmesi ve bölünmesini güçlü kılan bir özellik olarak karakafesi  diğer bitkilerden ayırmaktadır. Allantion maddesi çok ender bulunan bir maddedir.  Hem çok derin yaralarda hemde kanser hastalıklarında kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü derin yaralarda yarada iltihap varsa üzerinde kabauk bağlayarak yarayı iyileştirdiğinde içinde iltihap kalır sonra yar tekrar aktif hale gelebilir. Kanserlerde ise kanser hücrelerini hızlı bölmesine neden  olur buda hasalığı daha hızlı yayılmasını sağlar. Dolayısı ile bu iki durumdan da uzak durunuz.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile Endemik ( bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türüdür.) bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


 

ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

Herkese bol sağlık dileklerimle

Saygılarımla

Herbalist

Erdoğan TEPELİ

05332349044

Erdoğan Tepeli Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir