CROHN HASTALIĞI
24 Ağustos 2013
Louis Pasteur
29 Mart 2014

Civan Perçemi (Achillea millefolium)

TÜRKÇE: Civanperçemi

LATİNCE: Achillea millefolium L.

RANSIZCA: achillee (f).

ALMANCA: Schafgarbe (f.),

Türkçe yöresel isimleri: Kandil Çiçeği Barsam Otu,Ayvadana, Akbaşlı,Binbir otu Yara otu,Barsam otu,Kırbaşlı

DSCF0954Civan perçeminin Kanama durdurucu ve yara iyileştirici özelliği ile ön plana çıkan değerli tıbbi bitkilerden en önemlilerindendir.  Yara tedavisinde ise büzücü etkisinden dolayı kullanılır. Yunanistan’da Atina Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, civanperçemi Mükkemel antioksidan ve antimikrobiyal aktiveleri bakımında çok etkili ve sonuç alanabilen bitkidir.  Bu özelliği ile Antioksidan aktivitesi ile hücreleri serbest radikal hasarına karşı koruduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Bundandır ki  kötü huylu hücrelerin oluşma riskini azaltır ve olan kötü huylıu hücrelerin tedavisinde destek olarak faydalanması gereken bir bitkidir. Civan perçemi içindeki etken maddesi  “achillein” maddesi barsak kaslarını gevşeterek, kalsiyumve vitamin ve minerallerin akışını kolaylaştırır.

Brezilya’da Federal do Parana Üniversitesinde farmakoloji bölümünde yapılan bir araştırmada civan perçemiDSCF0944 anti-ülserojenik aktivitesi incelenmiş, civan perçemi kullanılarak yapılan çalışmada gulutatyon seviyesi ve superoksit dismutaz aktiviteleri ölçülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde gastrik ülserler üzerinde olumlu etkileri olduğu açıklanmıştır. Yine aynı üniversitede farklı bir grubun yaptığı çalışmada civan perçemi inflamasyon, ağrı, yara, hemoroid ve gastrointestinal, mide, bağırsak şikayetlerinde kullanılabildiğini, gastrik mukozayı koruduğu için gastrik lezyonların oluşumunu önlediği ortaya konulmuştur. Solunum hastalarına karşı da koruyucu özelliği vardır. İçeriğindeki askorbik asit ve C-vitamininin bakterisit etkisinden dolayı bronşit, soğuk algınlığı ve gribe karşı önleyicidir. Tüberküloz, astım, alerji ve ateşe karşı da etkilidir.
Viyana Üniversitesinde fare karaciğeri üzerinde yapılan bir araştırmada enginardaki cynarinden daha yüksek choleretic (safra salgısını artırıcı) etki gösterdiği gözlenmiştir. Anti-alerjenik etkileri de vardır. Diyabet ve egzamada da kullanılabilir. Kan akışını düzenlediği için yüksek tansiyon hastalarında önerilmektedir. İtalya’da Milano Üniversitesinde yapılan bir araştırmada civan perçemi östorojen aktivitesini artırdığı belirtilmiştir.

Achilin ve achilleine bitkilerdeki bazı etkin maddeler sadece ve sadece o bitkiye özgüdür. Yani, bitkiye özel maddeler içerir ve doğada sadece o bitkide bulunur. Achillin ve achilleine adlı iki etkin madde civanperçemine özgüdür ve  doğada sadece bu bitkide bulunurlar.
Her iki madde de kadınların âdet dönemlerinde ağrıların alınmasında etkin rol oynayan maddelerdir.İçeriğindeki Apigenin ve Luteolin etkin maddeleri östorojen reseptörlerini (α ve β) aktive etmektedir. Yüksek orandaki östorojen içeriği oluşmamış meme kanserlerinin önlenmesinde oldukça etkilidir. Hafıza kaybı üzerindeki etkisi ise; kolin etkin maddesi içeriğinin zengin olmasıyla sinirsel iletimde ve hafızanın korunmasında önemlidir.

DSCF0972
Civan perçemi  genelikle boş tarlarda, Kıraç çayır ve tarla kenarlarında su dereleri etrafında yetişen bitkidir, Özelikle nehir kenarlarındaki boş tarlalarda çok verimli oluyor. Çünkü devamlo nem ve azot bakımında zengin oldu için daha kaliteli oluyorlar.

Civan Perçemi Kullanımı,

Doğudan topladığım için en güzel zamanlama Haziranın 20 si ile Temmuz ayının  10’u gibi Civanperçemi bitkinsin en etkili olduğu zamandır. Çünkü yabani olarak doğal ortamda yetiştiği için onu kouyan diğer bitkilerin yardımı ile ve nemi ile tazeliğini koruduğu için doğru bir zamandır.

Toplanması: Havanın yağışlı olamadığı, güneşli olduğu günler seçilmeli. Çünkü civanperçemi bitkisinin toprak üstüDSCF0977 kısmı kullanıldığı için saat  sabah 11,00 den öğleden sonra saat 3 e kadar toplanabilir. Bu zamanın anlamı bitkinin etken maddesi olan “achillein” özü güneşin etkisi ile bitkinin çiçek kısmına geldiği için en doğru zamandır.

Kurutulması:Civanperçemi toplandıktan sonra  işaret parmağı ile baş parmak arasını dolduracak şekilde gevşek olarak pamuklu bir iple bağlanacak. Sapası bir satır yardımı ile 4 parmak çiçeklerden aşağı fark koyarak kesilecektir. Çiçekler aşağı bakmak şartı ile iplere dizilir  gölge ve havadar bir yerde kurutulalacak. Hava alabilecek telis torbalara veya kartonlarda 6-8 ay dayanabilecek şekilde kuru ve  kesinlikle rutubet almayan bir depoda muhafaza edilmelidir.

Civan Perçemi Kullanış Şekli

Çay,Bitkiyi toz haline getirerek bir bardak kaynamış suya bir tatlı kaşığı atıp 3 dakika bekletilerek yemekle beraber içilecektir. Yada toz haline getirmeden bir tutam bitkilerinden aynı şekilde kullanabilirsizi.

Yara ve Yanık: Civanperçeminin tazesinden sadece çiçeklerinden bir tutam ve bir yemek kaşığı tuzsuz inek tereyağını bir havanda dövülüp yaranın üzerine sarıp 3 gün boyunca 12 saate bir değiştirmek şartı ile tatbik edilecektir. Arıca mide yarası olanlar bu karışımdan bir tatlı kaşığı veya hap haline getirip yutabilirler.

Pansuman için: Antiseptik ve mikrop öldürmek için kaynamış suda bekletilen suyu süzüp yara ve yanıklara pansuman yapılabilir.

Yağı çıkartmak; Taze civanperçemini gevşek olarak cam kavanoza doldurun üzerini dolduracak şekilde asitsiz sızma zeytin yağını boşaltın ilk 3-4 gün ağzı açık  bir şekilde sadece tülbentle kapatın daha sonra kapağını sıkıca kapatın ve 3 ay boyunca güneş görecek bir yere koyun günde bir veya 2 defa hafif şişeyi çalkayın 3 ay sonrasında süzün , temiz cam kavanozlara koyun yara ,yanık,burkulma mide kanseri mide yarası, Reflü, Gasrit basur –hemoroid ,Böcek sokmalarında ,çıbanların olgunlaşmasında  doktor tedavisine destek olarak kullanabilirsiniz.

Krem: 250 gr tuzsuz  inek tere yağını iyice kızartın,sadece taze çiçek kısmlarından 200 gr kızartığınız tereyağının içine 3-5 dakika beraber kızarsın ateşten çekin , 24 saat bekletin ertesi gün sadece yavaş ateşte ısıtın ve süzün elde edilen karışımı cam kavanozlara  doldurun. Yaralarda yanıklarda,mantarlarda, egzama,sedef,liken Planus,kurdeşen, rahatsızlıklarında doktor tedavisine destek olarak kullanabilirsiniz. Çok önemli faydalarından bir tanesi de  bazı bayanlarda kokulu ve beyaz akıntı durumunda önce sabunla yıkadıktan sonra civanperçemi ve aynısafa(yapımı aynı) kreminde kullanılarsa çok  tesirli bir sonuç alabilirler.

Ayrıca civanperçemi bitkisi  toplanması,kurutması,kullanması gibi   her türlü bilgi için beni arayabilirsiniz.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile Endemik ( bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türüdür.) bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.

ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

Herkese bol sağlık dileklerimle

Saygılarımla

Herbalist

Erdoğan TEPELİ

05332349044

Erdoğan Tepeli Logo

1 Comment

  1. ismail göçer dedi ki:

    vermiş oldunuz endemık 🙂 bilgilerden dolayı tesekkur ederım bır meslektasınız olarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir