REKTUM KANSERİ
16 Mayıs 2012
Kolesterol
19 Ocak 2013
Hepsini göster

Aynısefa Otu

Doğal Aynısefa (Calendula Officinalis) L.

AYNISEFA (Calendula officinalis)

Doğal Aynısefa (Calendula officinalis) Bitkisi

Latincesi     : (Calendula Officinalis)L.

İngilizcesi  :  field marigold

Almancası : kleine Ackerringelblume(f.)

Fransızcası:  souci(m.) des pres

Türkçesi    : Aynısefa Türkçe Diger Adlari  Altincik – Bahçe nergisi – Nergis – Ölüçiçegi – Portakal nergisi – Susi – Samdan çiçegi

Aynısefa (Calendula officinalis)

 Aynısefa bitkisi Türkiye yaklaşık 15 çeşidi bulunmaktadır. Bir çok sitelerde hep birbirinden alıntı yaparak yanlış bilgilere neden oluyorlar. Aynısefa bitkisinin kültür olanı özelikle büyük şehirlerde çiçek olarak satılan bitki kültür olduğunda pek çok faydası bulunmuyor. Ancak bunu öne sürerek insanlara aldatıcı bilgi verilmektedir.

Aynısefa  (Calendula officinalis) gerçekten inanılmaz tedavi gücüne sahip. Doğal ortamda bulunan ve en etili zamanında toplanır ve aynı titizlikle iyi şartlarda kurutulursa o zaman bitkiden olağan üstü tedavi gücü alabilirsiniz. Aksi durumda saman niteliğinde olan güneşte kurutulan hele hele kültür olandan kullanılırsa birçok anlamda hayal kırıklılığı yaşanır. Bu da insanların bu tedavilere olan inancını azaltır.

Aynısefa (Calendula officinalis) genelde rakımı 2,500 üstü olan nem olmayan oldukça kavurucu sıcaklarda yetişen çeşidi en faydalı olanıdır. Çünkü bitki bu ortamda zaten kendini kanıtlamıştır. Bu doğa şartları sıcak havalar, ve yüksek rakımlardaki bol oksijen oldukça depolanmıştır. Bu özelliği zedelenmeden insanlara aktarabiliyorsak olağan üstü tedavi gücünden de faydalanmamak mümkün değildir.

Aynısefa bitkinsin yetiştiği yerlerde inanışa göre en az bir iki gün önceden havanın yağışlı olduğunun habercisi olurlar. Akşamları kapanan çiçekler sabah açmıyorsa o gün veya bir sonraki gün yağış var anlamındadır.

Aynısefa bitkisinin dâhili olduğu kadar harici etkisi de olağan üstü faydası vardır.  Ancak bunu iyi değerlendirmek lazım. Bir hikayemi paylaşmak istiyorum.

 İşim gereği özelikle Endemik ( bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türüdür.) bitkileri araştırmak ve toplamak için Türkiye’nin her tarafına gidiyorum. Ancak yoğunlukta sanayi gelişmemiş, tren ve otoyollardan uzak  yerileri seçiyorum. Tabii bdoğal olarak türkiye’de doğu anadolu bun bölgelerin başında geliyor.

  Doğu Anadolu bölgesinde Erzurum Tekman ilçesine gittim. Bazı bitkileri görmek incelemek ve onardan eski insanların nasıl faydalandığı konusunda bilgilenmek için bir araştırma yapıyordum. Sordum soruştutdum. O bölgede bitkilerden çok etili halk ilacını yaparak yörede bir çok insana şifa dağıtan bir büyük (85 yaşında) bir neneye gittim. Tam Türkçe bilemediği için benimde iyi konuştuğum kütçe ile “nene sen den bazı faydalı ilaçlar hakkında bilgi almak istiyorum” dedim. Önce yanaşmadı sonra biraz dinlendik zaman geçti kendi akrabaların arayı yumuşatması ile bilgi vermeyi kabuk etti.

Özelikle civanperçemi, sarı yoğurt otu,aynısafa geven gibi bir çok bitkiden bahs etti. İnanın mükemmel birer halk ilacı bilgisi veriyordu. Yaklaşık bir gün kendisinde bilgi alış verişinden bulundum. Çok önemli bilgi verdi. Özelikle hep şunu söylerdi bitkinin şifası tam yetişmesi ve zamanında toplanması ve düzgün kurutulması bunlara dikkat edersen çok fayda alırısın.

Örneğin Aynısefa bitkisini Bu neneden örendim. Şimdi diyorum ki Allah razı olsun bu bilgi ile bir çok kişiye faydam oldu. Her fayda gören kişiye de bu Nene’ye dua etmeleri için rica ediyorum.

Nene aynen şunu söyledi. “Eskiden öküzlerle iş yapılırdı hemde ağır işler ,çift sürmeler,kağnı ile yük taşımak kereste nakliyatını yapmak şimdiki  traktörün yaptığı tüm işleri eskiden kağnı ile yapardık. O zaman Öküzlerin boyunların üstü çatlar yara bere içinde kalırdı ve hayvanlar en 10 gün dillendirilirdi.  O zamanda iş güç aksardı. “Ama dedem(nenenin dedesi)  bir yıl önceden inek sütünden yapılma tuzsuz tereyağının en az bir metre yerin altına koyarmış burada dinlendirirmiş sonra bu hayvanların yara bağlaması zamanında sürdüğünde ertesi gün yara bereden eser bile kalmıyormuş” dedi

Aynı sefa (Calendula officinalis) Kültür Bitkisi

Evet değerli okuyucular genelde tüm bilgilerimi böyle insanlarda alır bu günkü tıbba uyararak doğallıktan ödün vermeden hazırlıyorum ve mükemmel sonuçlar alıyorum. Bende genelde Aynısefa kremini hazırladığımda yerin altında en az bir en çok 3 sene bekleterek kullanıyorum kremin üst kısmında  yani üstü bir küf bağlar bu küf antibiyotik değerinde olan  çok güçlü bir küf. Şifasının çoğunu bu küften alındığının bir kanıtıdır. Bence sizde kesinlikle deneyin ancak doğal bitkiyi tercih edin. Çünkü ben ikisini de denedim bahçelerde ve mezarlıklarda olan Aynısefa doğadaki gibi şifa vermiyor.

 Bu kremi tavsiye ettiğim bir çok hastalıkta   başta sedef,egzama,ürtüker,liken planus tüm mantar çeşitleri aklınıza gelecek tüm yaralarda ve kaşıntılara mükemmel sonuçlar alındı.  Sizde eğer bu bitkiden bulursanız ya dinlendirilmiş tereyağı yada tazeden yapıp yerin altında bir yıl bekletin kullanın sonucunu kendiniz bile inanmayacaksınız.

Değerli okuyucular Size herkesin anlayabileceği herkesin kendisinin rahatça uygulayabileceği yöntemle anlatmaya çalışıyorum. Olur ya eksik yanlış anlatımlarımda lütfen çekinmeden bana mail atın gerekli düzeltmeler hemen yapılacaktır.

Aynısafa Kreminin  Hazırlanışı

Küflendirilmiş Yabani Aynısefa Kremi

1  kg tuzusu inek tereyağı yaklaşık 300-400 gr bir gün önceden biçilmiş gölded bekletilmiş (can suyun çekilmesi gerek) Aynısafa bitkisini çoban salatı gibi ince ince doğranacak .Tereyağını çok kısık ateşte ayranından ayıklanıncaya kadar (yaklaşık 1,5 saat sürer) ateşte tutarak eritecesiniz. Yağ kızıkken önceden hazırlanmış aynısafa bitkisini yavaş yavaş atın yoksa köpürür ( yağın tatamı dökülür) 5 dakika kısık ateşte gezdirin sonra kapağını açık bırakarak (suyu buharlaşsın) 2 gün dinlendirin. Ertesi gün ısıtın sonra metal olmayan toprak güm  içine koyun  soğuduktan sonra ağzını sıkı bağlayın yerin altına koyun bir yıl sonra çıkardığınızda kremin üstü küf bağlamış olacak bu küfü kesinlikle hepsini kaldırmayın çünkü mayalanmaya deva edecek. Kullandığınız kadar alın gerisini serin bir yerde muhafaz edin . Bunu Kullanırken sadece Allahrızası dua etmeniz yeterli olacaktır.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

Herkese  sağlıklı yaşam  dileklerimle…

 

Saygılarımla…

Herbalist

Erdoğan TEPELİ.

Bitki Ve Bitki Özleri Uzmanı

GSM: 0 533 234 90 44

Yorumlara Kapalı