DOKTORLARIN İTİRAFI
15 Haziran 2015
Geven Otu
9 Mart 2017

Anadolu Kantaronu Hakkında Bilgiler

Anadolu ve birçok rakımı yüksek yerlerde yetişen çok kıymetli bitki Anadolu kantaronu  size tanıtmaya çalışacağım. Genelde rakımı 2000 metre üzerinde ki yaylalar da yetişir. İlk baharda sarı çiçek açar ama en fazla  2 hafta çiçekli kalır sonrasında çiçekleri döker kışın karın altında bile bulmak istediğinizde bulabilirsiniz. Yöre ve rakımına göre boyu değişiklik gösterebilir. Benim bulduğum yer yaklaşık rakımı 2350 civarı olan bir yaylada gördüm. Bingöl, Erzurum,Muş üçgeninde bulunman yaylada bulunuyor. daha doğrusu buradan denk geldim ve topladım. Ancak eminim diğer yüksek yerlerde de vardır.

Yöre insanları ile yaptığım sohbetlerde çok değişik kullanım alanları varmış

Mesela bölgede sarılık olarak adlandırılan hepatit –B ve C hastalığında müthiş başarı sağlıyormuş bitkiyi kökü ile beraber 3 gün asarak kurutuyorlar ve kaynatıp 7 gün başka hiç birşey yedirmeden hem içirip hem de banyosunu yaparlarmış ve beraberinde  (jiletle kan akıtma) yaparak tedavi ederlermiş. Bana göre biraz tehlikeli ama bunun ustaları varmış jiletle kan akıtma öyle anlatılar bana.

Dağda kalan  çobanlar hastalanmasın diye taze kara koyun sütünü sağarlarmış içine kantaron kökü ile kaynatıp içerlermiş hiçbir zaman hasta olmazlarmış.

Hasta olan hayvanların kulaklarında kan akıtıp kantarın bitkisini bağlayarak hayvanı tedavi ediyorlarmış, gibi bir sürü hikaye dinledim.

Kendim yaptığım bilimsel araştırma ve ve bazı çalışmalarım gerçekten söylenen bir çok yöntemi destekliyor olması. Buda bana bir haz verdi daha araştırdım. Bu bitkinin özellikle direnç kazanmış bakteri ve  virüs hastalıklarında  (hepatit dahil bir çok hastalığa iyi gelmesi.

 Bu hastalıklar tüm kanser hastalıkları , ottimmün yani sedef ,liken planus,şeker hastalığı,lupus,gül hastalığı,vitiligo, ayrıca virüs hastalıkları ,herpes, hepatit hastalıkları gibi tüm bağışıklık sistemini güçlendiren ve zarar vermeyen bir bitki.

Benimle beraber yaylaya götürdüm bu kantaron ve Sütleğen beraber bu bitkiyi kan akıtıncaya kadar sürdü ve yara oldu bir gün evden çıkamadı korktu doktora gitmek istedi ama durumu ben bildiğim için izin vermedim,dinlendi sonra bir hafta içinde yara bağlayan yerler iyileşti ama siğiller halen duruyordu. Kantaronun içmesine devam etmesini söyledi 2 ay sonra aradım Sevincine diyecek bulmadım. Sonra doktorun verdiği ilaçların isimlerini  gönderdi eczacı arkadaşıma gösterdim Herpes simplex tip 2 hastalığıymış. Ve 2 ayda kurtuldu halen görüşüyoruz ve yeniden çıkma falan asla yok diyor.

Bu bitki filmlere bile konu olmuş .Cüneyt Arkının köroğlü filminde  Acımasızlığıyla nam salmış Bolu beyi’ne seyisi Yusuf Ağa, isteği üzerine bir at bulur ve getirir. Ancak, Bolu beyi bulduğu atı beğenmeyip, kendisiyle alay ettiğini düşündüğü Yusuf Ağa’nın gözlerine hiç acımadan mil çektirir. Saz üstadı Ruşen, zevk için kör bırakılan Seyis Yusuf’un durumuna üzülüp, haksızlığa uğrayan herkesin öcünü almak için “KÖROĞLU” adıyla Bolu Beyi’ne karşı gelir ve ezilen halkı da arkasına alarak büyük bir çete oluşturur. Bolu Beyi ise, bir zamanlar beğenmediği kır atla ona karşı gelen Köroğlu’nu hedef alır. Seyis olan babasında nasiatı alır ve zayıf cılız olan kır atı karanlık hiç güneş görmeyen bir ağırda 7 gün boyunca sadece kantaron bitkisini kaynatır, hem içirir hemde tımarını yaparak bolu beyine karşı savaşmak için atı güçlendirir.. sonrasını içim merak edenler izlesin….

Anadolu kantaronu demleme olarak içebilirsiniz. Ancak deri reaksiyon yani bölgede nem olmadığı için güneş ışınları Ultraviyole (morötesi) ışınları daha kavurucu olduğu için fazla güneşten kalanlar pek kullanmasın. Ciddi lekeler yapar . Diğer türlü hiçbir zararı yok

Bu bitikiyi bulduğunuzda yara yanık gibi durumlarda kremini tavsiye ediyorum. Taze bitkiyi 250 gr kadar kökü ile beraber kıyın 500 gr tuzsuz inek tarağında bir taşımlık kaynatın 1 gün dinlendirin ertesi gün sadece ılıtın süzün ve bu yağı krem kutularına veya cam kavanoza koyun karanlık yerde bekletin tüm yara ve yanıklarda bulunmaz bir kremdir.

 

 


DESTEK İÇİN DOIKTORUNUZA DANIŞIN

Değerli kuyucularım,Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.


Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

Saygılarımla

Herbalist

Erdoğan TEPELİ

Araştırmacı Bitki Ve Bitki Özleri Uzmanı

Erdoğan Tepeli Logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir