Hodgkin Lenfoma Nedir
11 Mart 2012
Yumurtalık Over Kanseri
11 Mart 2012

 Liken Planus ( Lichen Planus)

Liken planus hastalığı,  bir ottoimmun sisteminin çökmesi sonucu oluşan  cilt hastalığıdır. daha yalın şöyle açıklayabilirim. Vücudumuzun temel taşları olan hücreler vardır. Bu hücreleri oluşturan kromozomlar ve bunların içinde genler vardır. örneğin çocuk ya babasına yada annesine benzer derler ya işte anne veya babadan alınan gen benzerliklerinden oluşuyor. Hastalıklarda özelikle ottoimmun hastalıkları başta sedef, liken Planus,Vitiligo, Kurdeşen, Haşimato, KOAH, egzama gibi daha bir çok hastalıklarda ne yazık ki ya genlerden alınır yada, Yanlış beslenme ,Stres ,Sıkıntı,Kirli hava,yoğun kaktı maddeleri kullanım sonucu mutasyona (değişikliğe) uğrayan hücrelerin kendisine saldırma sonrası oluşan zararlardır. Yani bu hücreler artık doğru hücreler değil  değişikliğe uğradığı için yanlış beyinden yanlış sinyal aldıkları için kendilerin aşırı saldırılar ve  ottoimmun hastalıkları meydana getirirler. Bu durumda “T” hücresi aslında  yabancı maddelerle ,yani kanser,virüs ,bakteri gibi oluşumlarla savaşması gerekirken yanlışlıkla kendi hücrelerine saldırarak aşırı tamir ederek zarar verir.

Örneğin: psikolojisi bozulan bir insan sağa sola saldırır kendine ve yakınlarına zarar verir  laf  dinlemez ve bir çok istenilmeyen  olaylar yaşar. Ancak  doğru tedavi edilirse sağlığına tekrar kavuşur.

Sedef hastalığında buna benzer sadece bir tedavi sistemi var mutasyona(değişikliğe) uğrayan hücreyi yeniden tamir ederseniz bütün hastalıklar tedavi olur . Yoksa kortizon  ve benzeri baskılayıcı ilaçlar daha fazla zarar verir ve asla tedavi etmez.

Liken planus hastalığı  için yapılan çalışmalar sonucunda bazı besinlerden şüphelenmiştir. Liken planus hastalığı yapılan araştırmalar sonucunda  beslenmelerde  Quinacrine denen bir madde devamlı alındığında bacak ve bileklerde hastalığı tetiklediğini bilim adamları tespit etmişlerdir. Ancak yapılan tüm araştırmalar    yoğun stres, sıkıntıyı taranva ve immun sistemini düşürülmesinde liken planus hastalığının rol oynayan etkenlerin tetiklenmesi ile ortaya çıkar.  Yapılan son çalışmalarda bilim adamları liken planus hastalığının bazı hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıktada vücudun kendine saldırma emri beyin tarafından  yanlış olarak verilmesinden kaynaklandığını savunuyorlar. Yani imha edici görevi gören “T” hücresi  normalde mikrop ,virüs,”Kanser dahil” gibi vücuda giren yabancı düşmaları imha etesi gerekirken yanlışlıkla sinir uçlarına zarar vererk deri hastalıklarına neden olurlar. Liken planusta bunlardan bir tanesidir. Ancak henüz kesinleşmediği için bu savı savunmak pek doğru değildir. Liken planus deriyi ve ağız içini  aynı anda her ikisini birden etkileyen bir hastalıktır.  Tedavisi zor bir hastalıktır. Her ne kadar liken planus hastalığının tedavizi zor olsada imkansız değildir. Yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle,  örneğin doğal beslenme temiz hava almak ,stres ,sıkının azlatılması  gibi durumlarda en azında Liken planus hastalığının  ilerlemesinin önüne geçilebilir.

 Bu hastalık  başta ağız içi ,kadınlarda  genital (liken niditus), erkeklerde penis bölgelerinde kolların iç kısımlarda el ve ayak bileklerinde yüzde,  saçta (Liken Planoplaris)  tırnaklarda, genelikle eklem yerlerde oluşur. Liken planus tüm vücutta oluşabilecek  bir hastalık olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Liken planus genel  hastalık kategorisinde  her %1,5-2  insanda mevcuttur. Ancak  hızla bozulan gıda ve beslenme alışkanlıkları da bu rahatsızlığın aynı hızla   hastalığının ilerlemesini tetiklemektedir. Ayrıca liken planus hastalığında eğer bir alerjik durumu varsa bunu mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Çünkü hastalığı en çok tetikleyen alerjik durumdur. Liken planus hastalığı tanısını uzman doktor tarafından konulduktan sonra zaman kaybetmeden  mutlaka doğal destek almanızı öneririm.

Liken Planus Nerelerde Çıkar

Cinsel bölgede liken planus durumu

Liken planus ortalama her 8 kadının 6 sında vardır. Ancak hepsi rahatsız edici durumunda değiller. Özelikle kadınlarda vajina bölgesinde oluşan liken planus lezyonu bakteri yapar kokuya sebep olmaktadır.  Bu durum ileriki durumlarda hastalık haline gelir ilişki sırasında ağrıya sebep olmaktadır. Erkeklerde bu durum daha az olur. Liken planus hastalığı erkeklerde penis uçlarında  görünümü mantar ancak ince yırtık ve çatlak şeklinde sanki jilet kesimi gibi yarıklar oluşur. Zamanla bunlar büyüyerek yara kahverengi yara haline gelir. özelikle erkeklerde tedavisi  daha kolay olur.  Nedeni ise erkeklerin otoimmun sisteminin daha iyi olduğu için. Yani bayanlar liken planus hastalığa dahada  dikkat etmeleri gerekmektedir. Liken planus hastalığı erkek ve bayanlarda ilk çıktığında belirtileri aynı olsada erkeklerin bayanlara göre derileri biraz daha kalın olduğunda tedavi sonrasında liken planus lekeleri daha az iz brakır.

Ağızda liken planus

Ağız içindek liken planus en çok yanakları, dişetleri ve dili etkiler. Ağızdaki liken planusu tedavi etmek zordur, derideki liken planusa göre hastalık daha uzun sürer. Ne yazık ki liken plalnusu bulunan bir çok hastanın az da olsa ağızlarında lezyon vardır. Ağızda liken planus bulunan beş hastadan birinde ise deride liken planus vardır. Liken planus deride nüksetikten sonra deride kahverengi bir leke kalır bu leke hastalık tedavisinden sonra liken planus lekesini yok etmek için bitkisel ekstratlarla 2-8  ay süre içinde lekelerin tamamnını tedavi edilebilir. Ama liken planus hastalığı bir anda tamamen tedavi etmek çok zor zamanla reaksiyon gösterebilir bu durumda hemen müdahale yapılması gerekiyor. Yani zararsız ve doğal tedaviyi destek olarak bilinçli ve bilimsel olarak faydalanılması gerekiyor. Ağızda oluşan liken planus hareketliliği eğer farklı besin ve maddelere alerjik yapınız varsa bu rahatsızlı lütfen tedaviye başlarken mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Aksi durumda tedavi esnasında alerjik reaksiyonlarla ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu durumda liken planus hastalığı tedavisini geçiktirmesine neden olabilir.

Liken Planus Ne Zaman Oluşur ve Nasıl Korunacağız

Ben Herbalist Erdoğan TEPELİ olarak Liken planus hastalığı tedavisinde Otoimmun sisteminin düzletilmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak liken planus hastalığı sebep ve tedavinin hangi aşamada neler yapılması gerektiğini bilmek lazım.Yani hastalığa neden olan ve bu nedeni ortadan kaldırmak gerektiğini aksi durumda yapılan tedavilerin hiç bir sonuç veremiyeceği gibi hastanın umutları ve hastanın psikolojik yönden inancının kaybına neden olur. Liken planus hastalığı tedavi edilirken veya korunurken Otoimmum sistemi bilindiği gibi hastanın mikroplarla mücadele etmesini sağlayan beyaz küre hücreleri normal deri, ağız içi mukozası, tırnak eklem  bileşimleri, cinsel bölgelerde ellerde sert sivilceler v.b yerleri  ve saç hücrelerine saldırması ile hastalık aktif hale gelmektedir. Liken planus genelde otommum sisteminin bozulması ve anında yoğunlaşan stres, sıkıntı depresyon ve gibi vücudun ayarını bozan etkenler ne zaman faaliyet gösterseler  o zaman tetikler ve rahatsız edici duruma gelmektedir.

Liken planus Hastalığında Nasıl Beslenmeliyiz?

Liken planus hastalığı çok dikkat edilerek beslenmesi gereken bir hastalık. aldığı gıdanın katkısız ve doğal olmasına dikkat edilecek. liken planus hastalığı bulunan hastalar fazla gıdalardan daha doğrusu fazla yemeklerden kesinlikle uzak durmalı. Yediği besinle çok fazla çiğnemeli.aksi durumda mide ve bağırsakta sindirilmediğinden çürür ve karaciğere zehirli maddeler gönderdiğinde hem liken Planus hastalığı ilerler hemde karaciğer gerektiğinden fazla çalıştığı için yağlanma ve yorgun olur.Buda diğer hastalıklara tetiklemesini sağlar. özelikle meyveleri tüketildiğinde temiz yıkayıp kabuk ve çekirdeği ile beraber tüketin.

liken planus ve diğer ottoimmün hastalıklarında beslenme gerçekten çok önemli. İçerisinde katkı ve koruyucu raf ürünleri olan gıdalar hastalığınızı daha fazla tetikler ve ilerletir.  ben çok araştırıyorum ve halen araştırmaya devam ediyorum, edindiğim en önemli bilgilerden bir tanesi ve en önemlisi aslında hastalık yoktur aşırı besin tüketme ve sağlıksız beslenme sonucu yediklerimiz bizi hasta ediyor.

mesela çok sigara kullanan akciğer kanseri olur,çok et tüketen kolon kanseri olur ,bunlar gibi çok örnekler sizde bulabilirsiniz. dolayısı ile az yiyen daha sağlıklı hastalıksız ve uzun yaşar. sizde araştırın.

Liken planus Saç, Deri ve Tırnak  Tutulmaları

Aktif döneminde liken planus hastalığı  daha da belirgin hale gelen tırnaklarda şekil değişikliği ve aynı zaman da el ve ayak tırnaklarında tutulmalarda olabilir, bunlar genellikle  köklerinde  zedelenmeler oluşturur. Liken planus Tırnakta uzunlamasına girinti ve kabarıklıklar, kalınlaşma, yataktan ayrışma ve tırnak kaybı görülebilir. Liken planus Şiddetli olgularda tırnak geçici veya kalıcı olarak zedelenmeler olabilir. Liken planus az durumlarda saçlı deride de görülebilir. Bu durum liken planopilaris adını alır. Liken planopilaris görülen alanda kızarıklık, tahriş ve bazı olgularda kalıcı saç kaybı oluabilir. Liken planus durağan ise hastalığın şiddeti ve dağılımında 1-2 aylık dönemde değişiklik olmaz. Liken planusun nedenini açıklayacak bir çok teori olmasına karşın, bir çok dermatolog bu hastalığın otoimmun olduğunu düşünmektedirler. Liken planus hastalığında otoimmun terimi şu anlama gelmektedir: Savunma sisteminin çalışması durumudur. Liken planus hastalığında tedavi olunması gereken hastalıktan  bu hücrelere zarar veren virüsün etkisiz hale getirilmesidir. Liken planus hastanın mikroplarla mücadele etmesini sağlayan beyaz küre hücreleri normal deri, ağız içi mukozası, tırnak ve saç hücrelerine saldırırlmasıyla hastalık aktif hale gelir.

Liken Planus Tedavisi

Liken planus tedavisi karmaşık bir tedavidir. Çünkü yıpranmış sinir hücrelerin yenilenmesi gerekiyor. Hücreyi besleyen kılcal damarlar bu bölgeye yeterince kan akışı sağlamadığında beslenememektedir. Karaciğere gelen toksik artıklar karaciğer bunu dolaşım sistemi ile sinir uçlarına göndererek bura daha fazla hasara neden olur.  Kaşıntı artar ve diken gibi batmalar ve sivilceler çıkar yerinde lekeler  bırakırlar.

Özelikle imha edici olan ”T” hücresi görevini tam olarak yapamadığından yani  sinir hücrelerine zarar veren patojeni bulup imha edemediğinde liken planus hastalığı giderek yayılabilir. Yani yanlışlıkla Liken planus hastalarında “T” hücresi kendine yani sinir uçlarına zarar vermektedir. En önemlisi bağışıklık sisteminin  çökmesi sonucunda liken Planus hastalığı tedavisi çok zorlaşıyor, ve hatta mümkün olamayabiliyor. Ayrıca sindirimin zor olduğu gıdaların alınması ile tetiklenen toksinler sindirimin yavaş çalışması sonucunda oluşan bir enkaz. Buda özelikle ince peyer dediğimiz bağırsakta bulunan bakteri, mantar, virüs v.b zararlı  oluşumların sonucunda kanı kirleterek asodize haline getirmektedir. Peyer plakları ince bağırsak immünolojisinde önemli rol oynarlar . İnce bağırsakları çevreleyen lenf dokusu plaklarıdır. İnce bağırsağın ileum bölgesinde, yoğunlaşmış lenfoid yapıları şeklinde bulunan bölgelerdir. Sindirim sistemini korumak üzere özelleşmiş bağışıklık hücreleri içeren lenf düğümleridir. Bağırsak lümenindeki patojenlerin kontrol altında tutulmalarını sağlarlar. Eğer durum tam tersi olsa liken planus devamlı ataklar halinde çıkamaya devam edecektir.

Liken planus tedavisi bağışıklık sisteminin baskılayarak yapılan tedaviler asla kalıcı değildir. Çünkü aktif dönemde alına kortizon veya buna eşdeğer bitkisel maddeler (Meyan kökü, Ardıç tohumu Ardıç yağı, Çörek otu veya yağı.) gibi bitkiler baskılayıcı bir yöntemdir yani anti histamiktir. Oysa liken planus tedavisi  öncelikle immün sistemini tanımasında rol alan “T ve B “ hücrelerin beyin tarafında doğru sinyal alarak  daha önce  zarar verilen ve yanlış komut yüzenden hasar görmüş sinir hücrelerini yeniden tamiri yapılmasıdır.  Daha sonra vücut buna karşı doğru antikorları üreterek liken planus hastalığından kalıcı olarak kurtulmasını sağlamaktır. Ben özelikle bu metodu kullanıyorum çok şükür bir çok insanın liken hastalığında kurtulmasına vesile oldum. En önelimsi bu insalar hastalık bir daha tekrarlamadığı için bir daha liken planus hastalığından bana gelmediler.

Liken Planus Hastalığı, Bitkisel Destek için Sadece Uzmanlara Danışın

Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.


Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik  Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

liken planus Hastalığı için kullanabileceğiniz bazı bitkiler vardır. Bu bitkileri infüzyon d(emleme şek)linde içebilirsiniz . Ancak uzun süre kullanmanızı tavsiye ediyorum örneğin  bir ay kullanın 1 ahfat ara verin ve asla kaynamayın. Çünkü  uzun süre bitkiler kullanıldığında üriner sistemi yani börek ve karaciğerinizi yorabilirsiniz.

Bitkiler:  Sarı kantaron,geven kökü,sarı yoğurt otu,zeytin yaprağı,ısırgan yaprağı ve kökü,ravent kökü,zerdeçal,kedi otu kökü,peryavşan,yılan yastığı kökü,civan perçemi,gebere,kırlangıç otu gibi bitkilerin infüzyon (demleme ) yöntemi ile destek alabilirsiniz.

 

Kullanışı: Günde 2- 3 defa birer tatlı kaşığı hazırlanmış toztan bir cam veya porselen bardağa koyun,üzerine çok iyi kaynamış sıcak su dökün 3-5 dakika bekletin hemen süzün ,isteğinize göre sıcak veya soğuk içebilirsiniz. Ayrıca bu çayı yemekle beraber veya yemekten hemen sonra  alırsanız daha faydalı olur.

önemli olan bu bitkilerin kaliteli olmasına dikkat etmek .En fazla 6 ay geçmemiş bitkiler  olacak, öğütülmüş almayın bütün olarak alın kendiniz öğütün veya yanınızda öğütsünler . Bu bitkileri bilgi sahibi olan tüm aktarcılardan veya eczanelerden   temin edebilirsiniz

Çok önemli not:  Bu konuda rahatsızlığı olan bazı  arkadaşlar “biz bazı bitkileri bulamıyoruz yerine farklı bitkileri önerdiler” şeklinde ifadeleri oluyor. Kesinlikle olmaz. Bu kür  denenmiş ve sonuç alınmış bir kombine. Eğer siz yeni bitki eklerseniz  farklı sonuç doğurabilir veya istenilen  sonuç alamayabilirsiniz


Saygılarımla…

Herbalist

Erdoğan TEPELİ

05332349044

72 Comments

 1. Ramazan topal dedi ki:

  DÜZELTME Yorumuz onay için bekliyor..
  Son yorumu yapan Zeki bey. Sizi aradım. Rusya da tıp eğitimi aldım dediniz. Kök hücre alınıp kandan bir şey ler yapılacak dediniz. Açıkçası güven vermediniz. Oroflor probiyotik takviyesi alıyorum. 8 kutu doktor tavsiyesi. Sabah akşam.
  10.11.2016

 2. Ramazan topal dedi ki:

  Son yorumu yapan Zeki bey. Sizi aradım. Rusya da tıp eğitimi aldım dediniz. Kök hücre alınıp kandan bir şey ler yapılacak dediniz. Açıkçası güven verirsiniz. Oroflor probiyotik takviyesi alıyorum. 8 kutu doktor tavsiyesi. Sabah akşam.

 3. Hacer GEDÜK dedi ki:

  Merhaba benim annemde Liken hastası yıllardır götürmediğim yer kalmadı ilaçlar ileri yaş olduğu için yan etgi yapıyor nedeni strs diyorlar oğlu kayıp 23 yıl oldu nasıl stresli olmayabilirki nolur bizede yardım edin tek çarem siz kaldınız bütün vücudu yara içinde onu öyle görmeye dayanamıyorum kızıyım ben

 4. Müge kandemir dedi ki:

  Erdogan bey bu onerdiğiniz bitkilerin hepsini aynı andamı kaynatıp içicez orasını anlayamadım kullanım şeklıni acıklarmısınız teşekkurler

 5. melek tercan dedi ki:

  ben bu hastalığı araştırırken tesadüfen yorumları gördüm.ne kadar ciddi bir rahatsızlık olduğunu farkettim.tamammen aslında bağışıklığın düşmesiyle alakalı bir hastalık.uluslararası80 yıllık bir firmanın dağıtımcılığını yapıyorum.yiyeceklerden alamadığımız herşeyi bitkisel beslenme destek ürünleriyle karşılıyorum ve bunu herkese öneriyprum.bugün bir liken planus hastasına beslenme destekleri önerdim inşallah iyi geldiğinde burayatekraryazacam ve herkesin fayda göemesi için bilgilendirecem.allah herkese şifa versin dermansız dertvermesin.

 6. Defne Ersoy dedi ki:

  Benim 3 yıldır saçlarımin belirli bölgeleri dökülüyor .Hastanede saçkıran olmadığı oto immün sistemine bağlı bir durum olduğu soylenildi Su anda özel bir doktora gidiyorum ve saclarimin dökülmesine sebep veren immün sistemi hücrelerini baskiliyacak olan Sandimmun Neoral adında bir hap verildi Onu kullanıyorum ve dökülme azalmaya basladi ama kesin bir sonuca henüz varamadim

 7. zeki ögür dedi ki:

  Arkadaşlar bu hastalık tamamen bağırsak kaynaklı gunumuzde bağırsakları bozan tamamen hazır gıdalar ve kan gurubuna göre beslenememekten kaynaklanıyor bağırsaktaki probiyotiklerin tükenmesi sonucu bağırsağın emilim yapmamasından kaynaklanıyor tedavisni bağırsağa sıvı probiyotik vererek yapıyorum lütfen doktor arkadaşlar yapmayın milletin duygularıyla oynamayın çaresizliğinizi dile getirina rtık numaramı bırakıyorum isteyenlere yardımcı olurum sayın editör numaramı bırakıyorum halka hizmet olsun 0544 315 64 71

 8. serap çelenk dedi ki:

  2010 yılında bacağımda liken hastalığı başladı 3 yıldır sürekli ilaç kullanıyorum denemediğim ilaç kalmadı fakat düzelmedi ne yapabilirim tşkler.

 9. 10 senedir ağzımda yaralar var patolojide liken çıktı bazen artıp bazen azalıyor yardımcı olsanız sevirim ulaşabileceğim bir tel numarası yollarsanız sevinirim

 10. ruhiye öz dedi ki:

  bende liken planus hastasıyım ayaklarım,bacaklarım ve kollarımda şiddetli kaşıntı ve lekeler mevcut.kürlerinizden sonuç alanlar var.acilen bende kür hakkında detaylı bilgi bekliyorum.ALLAH RAZI OLSUN.

 11. nuray kıymaz dedi ki:

  hocam iyi akşamlar ben 3 yıldır liken planus hastasıyım.genital bölgemde ve saçımda hastalık var.belimde ve genital bölge etrafında kahverengi lekeler var.ama en çok saçımın 3 yerinde büyükçe kellik oldu çok üzülüyorum.kortizonlu iğne başıma enjekde edildi kalçadan iğne yapıldı kremler kullandım.fakat hep sonuçsuz kaldım.sizden ricam bana yardımcı olmanız .hala doktor tedavisi devam saçıma saltar ve ultralan diye damlalar verildi fakat gene bir sonuç alamadım lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 12. fahrettin azmaz dedi ki:

  ben 28 yaşındayım yaklaşık dört yıldır liken hastasıyım doktorların verdiği ilaçlar biraz geçirdi ama tam olarak kurtulamadım bütün vücudumda yaralar her seferinde daha çok cıkıyor ne olur beni bu hastalıktan kurtarın dayanamıyorum artık

 13. lami YÜCER dedi ki:

  tedavi yazılan bitkilerle demleme yoluyla yapılan çay mıdır.tüm bitkilerden hangi olçude konacaktır.teşekkür ederim.

 14. ebru süzer dedi ki:

  selam hocam 2 senedir liken planus hastasıyım .birçok doktora gittim.kortizon tedavisi gördüm.neogitason ilacını kullandım fakat faydasını görmedim.lütfen yardımcı olun artık bu kaşıntılardan kurtulmak istiyorum

 15. hilmi güney dedi ki:

  İyi günler erdoğan bey. Benim hastalığım 2 3 yıl önce kollarimda ve bacaklarımda kaşıntı ve kizarik ile başladı sonrasında cenemde ve çene altinda çizgi şeklinde kizarik ve sakal dökülmesi yaşandı gittim doktor tahliller sonucu güneşe karşı alerjiden kaynaklı liken planusun saçlı deride oluşan türü oldugunu söyledi. Önce kortizonlu krem ve alerji ilaci sonra bağışıklık sistemini baskilayan ilaç kullandım fakat o da hem fayda etmedi hemde tansiyonumu yukseltti.
  Sakal dokulmesi devam ediyor bir an önce tedaviye ihtiyacım var yardimlarinizi bekliyorum. İyi günler

 16. Birsen Görmüş dedi ki:

  Merhaba,
  Yaklaşık 5 aydır liken dermatit rahatsızlığı yaşıyorum. Yapılan bir çok test (Hepatit, vdrl, virüslü olan bir sürü test)temiz çıktı çok şükür ama lekeler duruyor. Artmıyor ama azalmıyor da .. Bildiğim kadarı ile sadece bademe karşı alerjim var. Kol iç bölgesi yok denecek kadar az ve koltuk altı bölgesi yoğun olarak var. Ağız içinde mevcut ama yoğun değil. Stres yaptığım zaman kollarımda renk değişimi oluyor. Bunun dışında bir fark ettiğim bir durum yok. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim. 17.02.2014 / İstanbul

 17. esen öksüz dedi ki:

  Hocam bir yıldır bu hastalığa yakalandım kortizonlu ilaç kullandım çok kilo aldım ve ilacı bıraktım tekrarladı yalvarıyorum bana yardım edin hem iyleşmek hemde kilo vermek istiyorum saygılarımla

 18. BALTACIOĞLU dedi ki:

  merhabalar,3 aydır.liken hatasıyım. 3 kutu kortizonlu hap kullandım.10 gündür içmiyorum.lekeler artıyor. ilaç da içmek istemiyorum.çünkü kilo yapıyor.kesin tedavisi yokmudur. bir çözüm önerirmsiniz. ne kullanmalıyım.

 19. hatice ongun dedi ki:

  merhabalar.Benim 9yaşında kızım var,ağız içinde 2-3senedir yaralar çıkıyor bazen beyaz lekeler bazen kırmızı çok kaşınan kırmızı yaralar çıkıyor ve bu dilindeki yaraları çok enteresan kaşımak istiyor. birsürü doktora götürüp tahliller yaptırmama rağmen teşhis konulmadı genetik dendi.ama araştırırken liken planusa rastladım bizim yaşadığımız sıkıntılardan bahsediliyor.kızımın derdine derman bulamamaktan dolayı çok üzgünüm isterseniz resimleride gönderebilirim.çünkü antalyada götürebileceğim dr.kalmadı, bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim. cevabınız için şimdiden teşekkürler

 20. Mustafa Öztürk dedi ki:

  10 yildan daha uzun bir süredir lichen ruber planus hastaligina sahibim.Bu hastaliga sahip oldugumu yaklasik 5 yil önce likenlerden örnek alindi ve teshis kondu.UV isin tedavisi,puva terapisi , kortizonlu ilaclar kullandim.Azalma olsada bir türlü kurtulamadim , ilaclari birakinca tekrar kötülesti.2 sene önce vücudumun bir cok bölgesinde baslayinca hastaneye yattim ve Neotigason verdiler,ancak kollestrol yükselince biraktim.Hastaliga yakalandigim süre boyunca 2 defa sigarayi biraktim,yaklasik 1 yil icmedim. Faydasi olmadigi gibi kötüye gitti.Hastanede sigarayi birakmak stresi artirir ve hastaligi tetiklemis olabilir dediler.Su an sigara kullaniyorum.6 ayda cay icmedim,hic bir sey degismedi.Su anda likenlerin büyükler diz altinda ,ayaklarimda ve ellerimde.Kür hakkinda bilgi almak istiyorum,fiyati ve uygulama sekli,tedavi süresi vb.
  iyi calismalar

 21. zehra çınar dedi ki:

  14 yıldır saçlı deride likenplnaplarus yardımınızı bekliyorum

 22. Ferdağ ARISIN dedi ki:

  Kızım 22 yaşında. Tetkikler sonucunda liken planus tanısı konuldu. Bacaklarda başladı. Şu an sırtında ve kollarında da var. Merhem verildi. Kaşıntı devam ediyor. Kürünüzü de kullanmak için bilgilendirmenizi rica ederim. Saygılar.

 23. Gülcan YÜKSEL dedi ki:

  Merhaba hocam.Saçlarımda kaşıntı,kızarıklık ve dökülmeyle başlayan saç kaybı oldu.Liken Planus teşhisi konuldu.Doktorum,bu hastalık durmazsa kelliğe kadar gidebileceğini söyledi.Hocam gerçekten bana yardımcı olacaksanız LÜTFEN bana ulaşın sizden yardım bekliyorum.LÜTFENNN

  • Ozge dedi ki:

   Bndede 5 senedir kasinti diken gibi batma ozellikle ense bolgemde geceleri uyuyamiyrm butun gun sersem gibi geziyrm hayatimi olumsuz etkilemeye basladi lutfen yardimci olurmusunuz

 24. buraksergec dedi ki:

  hocam 30 yasındayım arkadaslar ın anlattıgı gıbı bılek ayak ve genıtal bolgede cıktı bunun kesın tedavısı dedıgınız ıyılesırısnız dedıgınız bısyler tavsıye edebılırmısınız

 25. mb dedi ki:

  merhabalar uzun süredir liken saçta planus hastalığım var lütfen mail ile irtibata geçiniz çok ihtiyacım var . bekliyorum.

 26. koray cinar dedi ki:

  Merhaba. Liken planus hastaligi vucuduma yayilmaya basladi ilaclar pek fayda etmiyor. Onerileriniz icin tesekkurler.

 27. fadime gökçeli dedi ki:

  merhabalar öncelikle tüm hastalara allahtan şifalar diliyorum benimde bundan 6 yıl önce meydana geldi ayaklarımdan başlayıp tüm vücuduma yayıldi artık dayanılmaz hale gelmişti ozamanlar tışık tedavisi gördüm ilaç ve kremde kullandım yavaş yavaş geçmişti tamamen iyileştim ve şimdi yani 6 sene sonra tekrarladı aynı hastalık olduğunu biliyorum belirtileri tıpa tıp aynı Liken planus hastalığımı biliyorum ama yinede doktora gittim kortizonlu iyne kullandım iki tane aynı zamanda hap ve kremde ayaklarımdali likenler geçti gibi ama kollarım ve gövdemdekiler hala devam ediyor çogalarak neyapsam bilmiyorum tekrar bu durumla uğraşmak zor geliyor 2 çocuğum var birisi bebek zorlanıyorum allah hepimize şifa verir inşallah

 28. meryem ut dedi ki:

  ben de iki yıl kadar liken hastaliğından çektim ama benim lekelerim artmamıştı ama beni yine de korkutuyirdu ve nette gezinirken erdoğan beyin sayfasına rastaladım iki aydır kullanıyorum ve iki ayda inanılmaz faydasını gördüm leke falan nerdeyse artık hiç çıkmıyor eskiden olan izler vardı onlarda yavaş yavaş geçiyor Allah razı olsun sizden bu hastalıktan şikayetçi olan herkese gönül rahatlığıyla öneriyorum

 29. Gülriz Teker dedi ki:

  Erdoğan bey 2 aydan beri vücüdumda döküntüler oluştu. 2 dermatoloji uzmanı liken teşhisi koydu verilen ilaçlar ve kremler fayda vermedi çoğalıyor. Sizden bilgi almak istiyorum

 30. SEHER AÇIKGÖZ dedi ki:

  ben 10 yıldır bu hastalığı çekiyorum ama çare bulamadım.yardımcı olabileceğinize inanmak istiyorum.

 31. ela baran dedi ki:

  Merhaba annemde biyopsi sonucu liken planus tanısı konuldu. Ağızda likeni var. Oldukça sıkıntı veriyor. 1954 doğumlu diş tedavisi ile takma diş yapıldıktan sonra bu rahatsızlık ortaya çıktı yaklaşık 3 senedir var. Öncesinde böyle bir rahatsızlığı yoktu. Takma dişlerinde sürekli sorun yaşadı. Allerji testi yapıldı birşey çıkmadı. Ancak dişe takılan metale karşı hassasiyeti olduğu sonucuna varıldı. Kroma karşı hassasiyeti var. Krom içermeyen diş yapılıp takıldığında dişte rahatllamıştı. Ancak bu süreçte liken planus ortaya çıktı ve o gün bu gündür Annemi rahat ettirmiyor. Yaşam konforunu ciddi anlamda negatif etkiliyor. Lütfen satmak için bitkisel kürleri sunmayın. Gerçekten işe yarayacak mıdır? Ayda bir kez ağız içine steroid iğne vurduruyoruz. Ve lidokain ile gargara yapıyor. Önerileriniz ciddi anlamda etkili ise mailinizi bekl
  yorum. İyi çalışmalar.

 32. betül aksu dedi ki:

  Benim babamda yaklaşık 5-6 senedir liken hastalığı var ve ilk günden bugüne baya bi büyüdü ayak bölegesinde bulunan bu liken ufak ufak da ayağın diğer bölümlerine sıçrıyor

 33. İPEK KARAMAN dedi ki:

  Yaklaşık 4-6 aydır ayak , el ve genital bölgemde kaşıntı ile başladı.Ayrıca dilimde beyaz renkle kendini gösterdi.Birçok dr gitmeme rağmen tanı konulamadı.En son gittiğim dermotolog liken planus teşhisini koydu.Kortizonlu melhem ve allerji ilacı kullanıyorum.Bitkisel destek için yardımlarınızı rica ederim.

 34. Merhaba
  Sizi bugün ardaım görüştük mail atmamı söylediniz.
  saç diplerinde liken planopilaris rahatsızlığı var.
  Şuan Neotigason 25mg kullanıyorum.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Saygılar.
  Mustafa Gündoğdu

 35. hasan yıldız dedi ki:

  benim oğlum 13 yaşında yaklaşık 6-7 ay önce kızarıklık ve kaşıntı ile başladı cildiye dr.gittimizde basit birşey olduğunu söyledi ve birkaç ilaç verdi fakat gün geçtikçe lekeler çoğalmaya başladı başka bir dr.gittiğimizde bunun liken planus hast.olduğunu söyledi önceki ilaçlardan farklı ilaçlar verdi şuan kullanıyoruz azalma var ama geçiş sürecini ve bir daha tekrarlamamasını nasıl sağlayabiliriz bilğilendirirseniz menmun oluruz saygılar

 36. nuri erdener dedi ki:

  ayaklarımda ve kollarımın bazı yerlerinde ufak sivilceler kaşıntı ile başladı. ben ilk önce alerji sandım. tüm vücudumun kontrolü yapıldı her şey temiz çıktı yalnız karaciğerimde biraz yağlanmanın varlığından söz ettiler..bazı alerji ilaçları aldım ama kırmızı ufak lekeler kaybolmadı. cilt doktoruna gittim. oda bana hastalığının liken planus olduğunu söyledi..funit veacnegen ilaçları verdi şu an onları kullanmaya başladım ama bu hastalığa yakalananları görüp duydukça inanın yedirginim..

 37. B.... dedi ki:

  Merhabalar ben Erdoğan bey’in hastasıyım yaklaşık 6 ay cildiye doktorlarının verdikleri ilacı kullandım ilk başlarda faydası oldu ancak tekrar nüksetmeye başladı. Daha sonra Erdoğan beyi internetten buldum görüştüm. Verdiği bitkisel kürleri kullandım ve Erdoğan bey’in talimatlarına uydum.6 ay içinde hiç birşeyim kalmadı. Çok şükür şuan çok rahatım kaybolup gittiler. Biraz lekeleri kaldı ama onlarda zaman geçtikçe kayboluyor. Gerçekten çok zor günler geçirdim sonunda rahata kavuştum. Sadece sabretmeniz ve düzenli bir şekilde kürleri kullanmanız yeterli. Yukarıda verilen resimlerde bana aittir. Nasıl aşamalardan geçtiğimi öğrenmek isteyenler olursa iletişime geçebiliriz. Erdoğan beyden Allah razı olsun bu hastalıktan kurtulmama vesile oldu. Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Allah herşeyi gönlünüzce versin.

 38. Osman Süsoy dedi ki:

  17 yaşındayım yaklaşık 2-2.5 aydır bu hastalığı çekiyorum çok rahatsız edici bi durum yavaş yavaş yayılıyor tavegly ve nerisona ilaçlarını kullanmaya başladım tahmininizce ne zaman iyileşirim.

 39. elif kutlucan dedi ki:

  2 senedir elimin üstünde ve alnımda var biyopsi sonucu liken planus dendi krem kullanıyorum tamamen yok olabilirm kaşıntı yok

 40. Gulgunkonal dedi ki:

  Ben 15 yıldır bu hastalığı çekiyorum 2 yıl önce tanısı koyuldu bendeki cok ağrı ve kaşıntı yapıyor ne gibi bir tavsiyede bulunursunuz

 41. nesrin kayhan dedi ki:

  merhaba.yaşım 32 bende aynı şekilde bir liken planus hastasıyım.yaklaşık 1 senedir fln fakat son 2 aydır çok rahatsız edici ayaklarımda başlayıp çok hızlı bi şekilde ilerledi.artık kaşıntısına dayanamıyorum ve sonra kaşınan yerler ağrı yapıyor.allah kimsenin başına vermesin.yardımcı olursanız sevinirim

 42. Şuayip ERSU dedi ki:

  50 yaşındayım.4 yıl önce gittiğim cildiye uzmanı çene altında oluşan küçük kahverengi leke ve kulak üstlerindeki saç dökülmelere “liken Planus”olduğunu söyledi.Kortizon içerikli ilaçlar kullandım.Bu zaman zarfında kahverengi lekeler çene altıma ,koltuk altları ve apış arasında noktalar halinde oluştu.19 Mayıs tıp fakultesi hastanesinde prof.muayne oldum ve “Neotigason”adlı bir hap verdi kullanıyorum.Biraz faydası oldu.Ama ilacın yan etkileri raharsızlık veriyor.Ne dersiniz ilacınızı kullanmak istiyorum.Bana tavsiyeleriniz.

 43. Sevinç Hanım dedi ki:

  slm benim de şikayetim liken planus bu ilet bana 6 yıl önce geldi gerçekten tedavisi var ise sizinle itibata geçmek isterim ltf yardım edin esenlikler dilerim

 44. ÇİLEM TEMİZ dedi ki:

  bendede 2 yıldır liken planus var.ağzın da dilimde ve yanaklarımda git gide de ilerliyor lütfen en kısa zamanda dönün ne yapmam gerekiyor…

 45. ayşe ÖZKAN dedi ki:

  Oğlum on yaşında.Yedi aylıkken ayağında başlayan cilt döküntülerine iki yaşındayken liken planus tanısı konuldu.Beş yaşında hacettepe üniversitesinde immün yetmezliği ve buna bağlı olduğu düşünülen liken planus tanısı kesinleşti.Liken planus immün glabilün aldığı süre içerisinde azaldı.Bir yıldır IG tedavisi kesildi.Liken planuslarda özellikle bacaklarda artış ve tüm vücuda yayılım görüldü.Lokal kortizonları bir yıldır deniyoruz.Cevap alamıyoruz.Ancak yazdan bu yana deniz ve güneş birazcık hastalığı geriletti.Sizin kürünüz konusunda bilgi alıp yardımlarınıza ulaşmak istiyoruz.Lütfen cevap veriseniz çok memnun oluruz.

 46. meral Hanım dedi ki:

  Merhabalar,
  tüm vucudumda buyuklu kucuklu kabarcıklar liken planus mevcut ve zamnlada yenileri çıkmakta. ayrıca kahve kahve lekeler kalıyor. ılk basta ucuk gıbı kırmızı kasıntılı bı sekılde cıkıyorlar zamnla kahveye dogru renk değiştirip lekeler bırakıyorlar. doktorum pıskolojık hap ve dermovate krem uygulamamı soyledı ancak bacagımda kremı uyguladıgım bolgede derın catlaklar meydana getırdı. bu konuda yardım istiyorum.

 47. Mehmet Bey dedi ki:

  Merhaba arkadaslar,
  ben asagi yukari 10 yildir emin degilim ama Liken Planus hastaligi ile ugrasiyorum. Liken dememin sebebi en son Istanbulda Bitki Derman uzmani bi Bayanin söylemesi ile oldu. Ilk olarak Üniversite yillarimda asiri stresten saclarimda ve sakallarimda Sac kiran oldu ve tedavi ile bu süreci atlattim, sadece dökülen killarin yerine beyaz killar gelmeye basladi zamanla onlarinda %80 i siyahlasti. Aradan 2-3 sene gectikten sonra Bu bölgelerde deri beyazlasmaya basladi ve Sakallarimda o bölgelerde beyaz cikmaya basladi. Görülen yerler: Saclarda emin degilim ama Yüz bölgesinde sag ve sol agiz kenarinda 3-5 cm capinda beyazlik ufak 1-2 elde, ayakta ve cinsel bölgede bu beyazlamalar görünüyor.
  Simdi benim sorum bu hastaligim gercekte Liken hastaligimi yoksa Vitiligomu? Eger Likense ne önerirsiniz Vitiligo ise ne? Simdiden tavsiye ve önerilerinize Tesekkür ediyorum. Cevaplarini merakla bekliyorum.

 48. mert tangaz dedi ki:

  ıken planus bulasıcımıdır

 49. caner keskin dedi ki:

  buraya bir suru insan yorum yazmış, neden bir cevap veren yok. İnsanların rahatsızlıklarının sergilendiği bir yer gibi olmuş. Yukarıda çözüm önerilerinden kısmen bahsetmişsiniz. Aynı rahatsızlık bende de var. Sizden ricam en azından buradaki yorumları okuyorsanız, insanların bu sıkıntılarıyla ilgili ufakta olsa bir yorum yazın, ya da burada bu şekilde sergilemeyin lütfen. bu çok insafsiz bir şey bence.

 50. Emre dedi ki:

  Liken planus hastalığı için ne tür tedavi uyguluyorsunuz. Yaklaşık 6 yıldır bende ayak bileklerimde sağ ayak tırnağımda ve bazen yüzümde çıkıyor bu aralar bayağı alevlendi. Doktor hep aynı kremleri ve atağı kesmek için hap veriyor ama sonuç yok. Liken planus tedavisi için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum.

 51. mustafa öztürk dedi ki:

  Hocam bende de ağız içi liken planus var.neotigason kullandım azalma oldu fakat geçmedi sizin kür tedavinizle sonuca ulaşabilirmiyiz.birde maliyeti ne kadardır.

 52. Cafer Bey dedi ki:

  Merhaba sadece ağız içinde liken planus hastalığı var. Ağız spreyi kullanıyorum yaralar bembeyaz oluyor. Diş etlerim hepsi kahve rengi Liken planusun sizde bitkisel tedavisi ne kadar zaman ve nasıl tedavi olunuyor lütfen bilgi verirseniz sevinirim

 53. Ramazan bey dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Ben uzun süredir liken planus hastasıyım zaman zaman geçer gibi oluyor sonra tekrar başlıyor.Size tedavi olmak isterim ben Bursada yaşıyorum tedasviye nasıl başlarım ilaçlara nasıl ulaşırım ödeme nasıl yapılır aydınlatabilirseniz sevinirim.
  Saygılarımla

 54. Yıldıray BEY dedi ki:

  Bursada yaşıyorum.uzman bir cilt doktorunun liken panus hastalığı teşhisi koyduğu hastalığıma yaklaşık 20 aydır verdiği ilaç tedavisini uyguluyorum. Zaten bu hastalığın 20 aylık bir tedavi sürecinin olduğunu söylemişti.ancak ilaçların yan tesirleri oluyor,20 aydır bu ilaçları kullanıyorum.yan tesirinden dolayı ilaç kullanmayı kestiğimde Liken planus on gün içinde tekrarlıyor.sn.erdoğan tepelinin bu iddialı bitkisel tedavi yazısını okudum ve tedavi olmak istiyorum.ilgilenirse memnun kalırım.

 55. Zeynep Hanım dedi ki:

  benim kızım 16 yaşında 2 yıldır saçında liken planus hastalıgıyla ugraşıyoruz götürmediğim yer inanın kalmadı bi çare bulamıyorum saçında ciddi bi kayıp var ama yara falan yok sadece dökülme var bi çare bulamıyorum sizi görüncede bi mesaj atmak istedim eger yapılacak bişey varsa ne olur geri dönün bana lütfen teşekkür ederim

 56. Tuncay CEYLAN dedi ki:

  Benim 18 yıldır liken planusum var. şimdiye kadar bir çok ilaç ve bitkisel tedavi gördüm ama olmadı.Siz de diğerleri gibi kesin tedavi ederim diyorsunuz.Eğer bu kadar iddialıysanız ilacınızı almak isterim.Lütfen iletişime geçin

 57. Ramazan ERDOĞAN dedi ki:

  Hocam merhabalar, bana liken planus tedavisi hakkında bilgi göndereceğinizi söylemiştiniz ama romatid arttrid hakkında bilgi yazmışsınız. Ayrıca liken planus tedavisinde uygulayacağınız bitkiler mide rahatsızlığına yol açarmı? bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla

 58. Leyla dedi ki:

  Erdoğan bey selamlar 33 yaşındayım. Ağız içinde ve ayak bileklerimde liken planus çıkıyor. Doktorun ilaçlarını kullanıyorum. Size şunu sormak istiyorum. Likan planus hastalığı için bu ilaçların yanında sizin ilaçlarınızı da kullansam ne zararı olur. Teşekkürler.

 59. Serdar KAÇANLAR dedi ki:

  Merhaba Erdoğan Bey
  Erdoğan bey merhabalar liken planus tedavisini devam ediyorum Ağız içindekiler bayağı geçiyor Son bir haftadır bileklerimdeki liken planuslar daha da artı. Ne yapayım. İşyerimde arkadaşımın eşinde de var ona telefonunuzu verdim Sizinle irtibata geçer. Gelişmeleri size bildiririm. Alalaha Emanet olun.

 60. Yusuf Güvenli dedi ki:

  Hocam ben 5 yıl önce yaşadığım bir depresyondan ötürü liken planeplaris hastalığına yakalandım.saçımda kapanması zor döküntüler oluşturdu saçımın yaklaşık %30 unu kaybettim .üç gün boyunca süren tatlı bi kaşıntıyla başladı.Akabinde saçlarımda aşırı bi şekilde döküntüler oluştu.Derinin üstü engebeli bi arazi görüntüsü gibi oldu.En çok ta döküntü kafamın üst kısmında gerçekleşti.Benim bu rahatsızlığımı %100 tedavi edebilirmisiniz.Saçlarımı geri kazanabilirmiyim.Bi arkadaşım hacamat ı önerdi sizce hacamatın faydası olurmu ?acele cevap yazarsanız çok memnun olurum.

 61. Merve CINDIK dedi ki:

  Ben annem adına size mesaj gönderiyorum: Annem 48 yaşında ve yaklaşık 1 sene önce saçları kaşınmaya ve saçında kaşınmadan yaralar oluşmaya başladı. – Gata’da biyopsi yaptırdı ve Gata Hastanesi bu hastalığın tedavisi olmadığını belirtti ve krem verip gönderdi. -Yaklaşık 1 ay önce elindeki biyopsi raporuyla zeytinburnundaki Surp Pirgiç Hastanesi’ndeki Serkis Barış a gitti ve bu hastalığın liken planus olduğunu belirttiler. -Şimdi ise kolsuz agop tan ve amerikan hastanesi ndeki dermatoloji bölüm başkanı yasemin oram dan randevu aldık. Benim size sorum şu; -Bu hastalıkta normal tıptan yararlanıp ilaç kullanmaya devam edilirken tedaviye destek olması açısından bu tedaviye paralel olarak sizin tavsiye edeceğiniz kürlerin kullanımında bir sakınca olur mu? -Ayrıca sizin gibi alternatif tıp uygulayan şaşkın bakkalda ofisi bulunan leyla çabuk adında birisine daha muayeneye gittik ve bize söylediği şey haftalık kürlerin uygulanması için her hafta ofisine gitmemiz gerektiği idi – sizin kürlerinizden satın alırsak bu kürleri kendi başımıza uygulamamız mümkün olacak mı? ve sizin kürlerinizin maliyeti nedir?

 62. Keziban HOROZSES dedi ki:

  Merhaba Erdoğan Bey size gerçekten her ne kadarda umutsuz olsam yinede danışmak istiyorum Birkaç yıl önce yaklaşık 6-7 yıl oldu babamı kazada kaybettim babam ölümünden sonra ağır bir depresyona yakalandım. Ama bende ciddi harslar bıraktı elimde değil ama olmuyor neyse kafanızı fazla şişirmeyeyim bir anda cildimde olmadık kırmızı sivilceler Ağzımda beyaz aflar ve uzun süre geçmeyen bir yaralar doktora gittim ban liken planus diye bir hastalık söyledi ama ben ilk defa liken planus hastalığını duydum oldukça korktum kanser in bir çeşidi diye algıladım Doktor fazla açıklama yapmadı internete biraz araştırdım liken planus hastalığını detayını öğrenince birazcık olsun rahatladım Ama liken planus hastalığı tedavisi kolay olmayan bir hastalık olduğunu da öğrendim. 2-3 yıl boyunca doktorun verdiği liken planus ilaçları kullandım bana fazla fayda etmedi hatta başka hastalıkların tetikleyicisi oldu deri döküntüsü mide ağrısı gibi şimdi sizden bana yardımcı olmanızı rica ediyorum eğer istiyorsanız İzmir’e yanınıza da gelebilirim ne gerekiyorsa yapalım inşallah benim umutsuzluğuma umut lursunuz şimdiden teşekkür ederim

 63. Leyla TIRAK dedi ki:

  merhabalar ben 21 yasında bir bayanım 6 senedir Liken planus hastalığını cekiyorum koltuk alımda sürekli kahve rengi şeklinde tekrarlıyor izler ve kitleler kaldı morluklar oluştu sol koltuk altımda fazla yok ama sağ koltuk altım çok şiş. haftada cıkıor fakat bazılar cok agrılı oluyor. 3-4 kez doktora gittim antibiyotıkle tedavı oldum ama gecmior bu kalıcı bi hastalık. gecen bi genl cerrah uzmanı prof. dr a gittim Liken planus dedi ama bi tedavı yolu soylemedı stresten sıkıntıdan ileri gelıormus.. Liken planus hastalığından cok sıkıldım artık bu ağrılardan bu hastalıktan kökten kurtulmak istiyorum hocam yazınızı okudum bi umut doğdu bana yardımcı olmanızı istiyorum.. gercekten bu hastalığı ancak ceken bilir.

 64. hayriye akalın dedi ki:

  Liken planus ilk saçlarımda başladı. Sonra Sırtımda En son tırnaklarıma sıçradı. Tırnaklarım resmen yarılıyor ve çürüyor. Doktor liken planus hastalığının zamanla geçeceğini söyledi. Ancak bir değişiklik yok Sıtımdak Liken planus dahada çoğaldı. Sizin yazınızı okudum lütfen bana yardımcı olun Liken planus hastalığını gerçekten tedavi ediyormusunuz maliyet nedir. Liken planus hastalığı beni mahvetti. Yardımlarınız bekliyorum. Şimdiden teşekürler

 65. Kadriye KARAÜZÜM dedi ki:

  Liken planus hastalığı herkes cilt hastalığı sanıyor Doktorlar tam olarak liken planus hastalığı hakkında tam bilgi vermiyorlar Sadece muane edip ilaç yazıyorlar .Ben tam 6 yıldır liken planus hastalığından muzdariptim Çalıştığım işyerimde bir arkadaşım Daha önce liken planushastası olan bir yakını tedavi eden bitki uzmanı herbalist Erdoğan Tepeli yi önerdi .Görüştüm Grekli yardımı yapacağını söyledi. 3 ay sonra gerçekten mükkemel bir sonuç aldım plnus hastalığında tamamen 3 ayda kurutldum LikenLiken planus berbat bir hastalık. Liken planus tedavisi olan bir hastalıktır. Hasta olan herkese geçmiş olsun. Kadriye KARAÜZÜM

 66. hayati karaçam dedi ki:

  Geçen yaz sizin sayafı araştırıken liken planus hastalığına denk geldim.Bir arkaşaımda vardı onu haberdar ettim sizden ilaç kullanmış gerçekten süper bir şekilde fayda görmüş.Liken planus deride enfeksiyon yaprığından mı bilmiyorum ama çok sıkıntı çekiyordu ancak şimdi gayet rahat hep ban teşşkür eder durur.Sizister liken planus olsun ister diğer hastalıklar olsun insanlara yardım ettiğiniz için ayrıca sevap kanacağınızndan eminim karşılığı madiyayttan daha önemli Allah hepimizin yardımcısı olsun.saygılarmla

 67. murat şahin dedi ki:

  bacak ön yüzünde ufak başlayan deri enfeksiyonu daha sonra çoğalan kırmızı renkli lekeler.daha sonra sırtın alt kısmında oluşan ve şimdide kol ön yüzünde ufak ufak başladı liken planus.çare sizdeyse görüşmek isterim yardımlarınızı bekliyorum.

 68. TARKAN ÜSTÜGEN dedi ki:

  Merhaba Erdoğan bey, 6 yıldır bacaklarımda bulunan LİKEN PLANUS(patoloji raporum mevcut) hasatalığı ile uğraşıyorum.Hastalık baldırlarımda sıkışıp kalmışken yeni ataklar başladı.Sitenizden bu hastalığı kesin iyileştiren doğal ilaçlar geliştirdiğinizi öğrendim.Bu ilaçların nasıl temin edebilirim ve fiyat bilgilerini rica ederim.İstanbulda yaşıyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

 69. ÜNAL ÜNSAL dedi ki:

  Hocam Saygılarımı sunarım 30 yaşındayım 4-5 yıldır sadece cinsel organımda ve ağız içinde olan rahatsız etmeyecek düzeyde liken planus tutulumu mevcut tur. geçen seneye kadar nüksetmeyen bu rahatsızlığım şu an özellikle cinsel organımda liken planus tekrar nüksetmiş olup oldukça sıkıntı yaşatmaktadır. Lütfen Yardım rica edeceğim..

 70. Adem TUZBASAN dedi ki:

  Eylül 2009 senesinde kızım için aldığımız liken planus hastalığı tedavi kürü inaılmaz iyi geldi 26 yaşında genç bir kızın hayatı yeniden sevdirdiğiniz için size ne kadar teşekür etsem azdır .Hayata küsen kızım şimdi nişanlı allah kızmet ederse haziran 22 sinde düğünü var inşallah sizleride aramızda görmek isterim. Liken planus hastası olan bir kaç kişiyide size yönlendirdim. Bende sizin sayenizde sevap kazanacağım inşallah. Aile size çok teşekür ederiz Kızım mutlaka sizi düğününde görmek istiyor saygılarım Adem TUZBASAN -Emekli Öğretmen Burdur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir