Hidradenitis Suppurativa (HS) (Köpek Memesi) Nedir?
29 Ocak 2019
Hidradenitis Suppurativa Hastalığı Görselleri
29 Ocak 2019
Hepsini göster

Hidradenitis Suppurativa (HS) (köpek memesi) Belirtileri

 

Hidradenitis Suppurativa (HS) (köpek Memesi) Belirtileri

köpek Memesi Belirtileri

Küçük sivilce ile başlayan hastalık cildinize ilk durumda fazla rahatsızlık vermeye bilir.  Buna neden olan bakteriler gözlendikçe hastalık derinliklere iner ve buralarda ter bezlerinde kümeler halinde çoğalırlar ve üstünlük sağlarlar. Bir süre sonra bağışıklık sistemi bu hastalığa karşı koyamaz ve bakteriler vücudu yönetmeye başlarlar. Kendileri için uygun olan apokrin ter bezlerine yerleşerek ciddi boyutlarda tüneller açarak, kanlı, ağrılı akıntılı çıbanlar oluşturup yaşam tarzını tamamen olumsuza çeviriyorlar.

Köpek Memesi Hastalığının Göründüğü Vücut Bölgeleri

Çoğu zaman ergenlik çağında çıkan sivilcelerle karıştırılıyor, hafife alınıyor ancak bu bölgelerde çıkarsa dikkat edin;

 • Koltuk altlarında
 • Kasıklarda (özelikle iç çamaşırın geldiği kıvrımlar)
 • Erkeklerde yumurtalık torbasında
 • Kalçalarda (özelikle yağ tabakasının uygun olduğu sağ sol popo yanaklarında)
 • Kuyruk sokumunda
 • Göğüs aralarında(bayanların göğüs arası ve meme altlarında)
 • Göbek çevresinde
 • Kemer bölgesinde
 • Ense
 • Yüz bölgesi (Yanaklarda)
 • Sırt bölgesinde

Hidradenitis Suppurativa  (HS) (köpek memesi) hastalığı erkeklere göre kadınlarda  hem yoğun olur hemde daha ağrılı geçer. Sebebi ise hormonlar, özelikle dönem(regl) hastalıkları zamanında dayanılmaz  ağrı ve soruna neden olurlar.

Hastalık sürekli aynı bölgede durmaz, sürekli bakteriler kendileri için elverişli olan bölgeleri seçerler orada üreyerek çoğalırlar ve hastalığın ilerlemesine neden olurlar.

Hidradenitis Suppurativa Erken Belirtileri

 • Yukarıda saydığımız bölgelerde sık sık tekrarlayan ve giderek büyüyen ve çoğalan sivilceler
 • Bu sivilceler bir süre geçtikten sonra eski yerinde veya yakın bölgede çıktığında  

Derhal Doktorunuz Gidin Tanıyı Koyun Tedaviyi Alınız.

Eğer tedavi olmazsanız

 • Sivilce sanıp çıkıp kayıp olurlar ama giderek güçlenecekler
 • Hastalık ilerlerse ağrı kanlı çıban ve kötü kokan akıntılara sebep olurlar
 • İyileştiğine inandığınız lezyonlar tekrar aktifleşir ve burada kopmalara çürümeye neden olur
 • Kıl köklerinde tüneller açarak ilerlerler derin oyuklar oluşturmaya sebep olurlar
 • Ciddi enfeksiyona neden olurlar

 

Belirtiler Kişiden Kişiye Göre Değişiklik Gösterebilir 

Kişin yaşam tarzı ve hastalık derecesine HS değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde hızlı iyileşme ve sürekli tekrarlar, bazı kişilerde yara iyileşmeden farklı yerlerde hastalık tekrar yeni oluşumlar meydana getirir. Bu durum vücut direncinin çok zayıf olduğunu, vücudun bu bakterilere karşı tamamen korumasız ve karşı koyamaz durumda olduğunu gösterir.

Hidradenitis Suppurativa Cilt Kanseri İlişkisi

Hidradenitis Suppurativa  (HS) (köpek memesi) dikkat edilirse güneş ışığı almayan vücut bölgelerinde görülüyor. Hastalığın çok ilerlediği durumlarda nadiren yüz bölgesinde görülür.  Uzun süren hastalık durumlarında Cilt kanseri olan Skuamöz Hücreli Karsinomu geliştirir. Hastaların cinsel organlarında veya anüslerinin etrafında uzun süre devam eden Hidradenitis Suppurativa  (HS) (köpek memesi) hastalığında gelişmiştir. Ancak çok nadir oluşan bir durum.

Yaşam Kalitesine Dikkat

Hidradenitis Suppurativa  (HS) (köpek memesi) hastalığı kendiliğinde tedavi olacak bir hastalık değil. Lütfen bunu önemseyin. Belitler oluştuğunda iyi bir Dermatolog gidin tedavinize yön verin.

Özelikle bayan hastalar hastalığı basite alıp veya çoğu zaman utandıkları için doktorlara gitmiyorlar, zamanla hastalık ilerler ve sonuçta mecburen gidilecek, dolayısı ile zaman kaybetmeden bir an önce doktora gidin.


Herbalist Erdoğan TEPELİ Doğayı Araştırırken

Değerli okuyucularım;

Başarılı Bitkisel Destek  için Uzmanlara  Danışın ?

Yüksek Rakımda (yaylarda) yetişen Kantaron otu
Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. ALLAH’ın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerede yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum.

Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri  paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.

Köpek Memesi Hastalığı Hakkında Hazırladığım Diğer Yazılarım;

Köpek Memesi Beslenme

Hidradenitis Suppurativa (HS) köpek memesi Belirtileri 

Ter Bezi İltihabı

Köpek Memesi hastaları Lütfen Dikkat etsinler

Köpek memesi hastalığı ilk belirtileri olduğunda lütfen hemen Doktorunuza gidin.Doktorunuzun uyguladığı tedavinin yanında doktorunuzun bilgisi dahilinde bitkisel bazı destekler almak istediğinizde  bunlara dikkat ediniz. Kesinlikle koku giderici ve diğer temizleyici kozmetik ürünlerden uzak Durmalısınız. Sadece zeytin yağlı sabunla günde 2 defa yıkanması yeterlidir. Beslenmeye dikkat edilmeli özelikle bol yoğurt tüketilmelidir. Kızartma her türlü tatlı ve mayalı gıdalardan uzak durmaları kendilerinin  lehine olacaktır. Köpek memesi hastalığı olanlar diğer insanlara göre daha dikkatli ve seçici beslenmelidirler. Özelikle kızartma, her türlü tatlı, içinde koruyucu olan gıdalardan tamamen uzak durmalıdırlar.

ÖNEMLİ NOT:   Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

1 Comment

 1. […] Hidradenitis Suppurativa (HS) (köpek memesi) Belirtileri […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir