Kan Kanseri (Lösemi)
11 Mart 2012
Selülit Bitkisel Tedavisi
11 Mart 2012

Pankreas Kisti

Pankreas  midenin arkasında yer alan yaklaşık 15 cm uzunluğunda olan sindirim ve hormon salgılama işlevleri gören bir organdır.Karın içi organın üzerinde gelişen sıvı içerikli tümörlere (kist) denir.

Pankreas mide ve kalın bağırsakların hemen arkasında bulunan havuç şeklini veren bir organdır. Pankreasın başlarca görevi hormon üretmek bunlardan en önemlisi şekerin düşülmesini sağlayan ensülin üretmek ve aynı zamanda şekerin seviyesini yükselmesini sağlayan Glukagon  hormonu üretmek. Glukagon Kan şekeri düzeyin yükselten hormonlarda Pankreasın başka göreviler ide vardır. Pankreas enzim dediğimiz bazı kimyasal maddeler salgılar. Özelikle vücutta sindirim görevini görürler. Bunlar lipaz dediğimiz yağları sindiren kimyasal maddeler üretirler, amilaz dediğimiz nişastaları sindiren kimyasal maddeler, tplisojen dediğimiz proteinleri sindiren kimyasal maddeleri üretirler. Pankreas üç kısmı vardır baş gövde kuyruk kısımları bu kistler genellikle pankreasın gövde ve  kuyruk kısmında oluşurlar. Pankreas kisti genellikle hastalık belirtisi vermezler. Bazı doktor tetkiklerinde ultrason gibi taramalarda ortaya çıkarlar.

 

Pankreas kisti kanserleşir mi?

 

Pankreas kisti iki türlü olurlar

1- seröz dediğimiz   tamamen akışkan Berrak sıvı içeren ve

2- Müsinöz dediğimiz yoğun protein dediğimiz sümüksü maddeler içirirleri bunlarda proteinlerden kaynaklanır.

Seröz kistler risk taşımazlar ancak müsinöz  dediğimiz protein içiren kistler  kanser riski taşırlar. Çoğunlukla bu kistlerin kanser olup olmadığını alınan numune ile patolojiye gönderilir kanser olup olmadığı anlaşılır.

2 Comments

  1. cenk atar dedi ki:

    merhaba babam 61 yaşında pankreas başı kanseri -cerrahi müdahale yapıldı midenin bir ksmı pankreask alındı dalak safra kesesi alındı ameliyattan sonra kemoterapiye başladık haftada 1 gün yarım saat 5.gün aldık 1 ay sonra kontrol ama çok halsiz kalkamıyor babamın direnci çok düşük ayrıca moral olarakta çok kötü hayata küstü nerdeyse yapılacak bir yardımınız varsa bilgi vermenizi rica ederim teşekkürler

  2. dilek eren dedi ki:

    merhaba babam 72 yaşında pankreas başı kanseri -karaciğerde metsdas ile tanı kondu cerrahi müdahale yapıldı mide-pankreas-karaciğerdeki tümörler temizlendi ameliyattan sonra kemoterapiye başladık haftada 1 gün yarım saat 3.gün terapiyi alıcaz babamın direnci çok düşük ayrıca moral olarakta çok kötü hayata küstü nerdeyse yapılacak bir yardımınız varsa bilgi vermenizi rica ederim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir