Şeker Hastalığı
11 Mart 2012
Kan Kanseri (Lösemi)
11 Mart 2012

Kist Nedir?

Kistler doğuştan olan veya sonradan çeşitli sebeplerle ortaya çıkan ve vücudun birçok yerinde görülebilen bir hastalıktır. Kistler içinde genellikle yağ gibi bir sıvı veya yarı sıvı bir madde bulunan bir çeşit kese. Kistler bir nohut büyüklüğünden, bir çocuk başı, hatta daha büyük cesametlere kadar olabilir. Kistler tedavi edilmediğinde ciddi hastalıklara neden olurlar. Kistlerin yapımında rol oynayan faktörler ve nedenlerden uzak durulmalı eğer varsa bir belirtiler hemen uzman doktora gidilip teşhisi konup bir an önce tedaviye başlanmalı.

Vücutta görülebilen çok çeşitli kistler vardır.

Hidatik Kist  nedir?

Hidatik Kist Ekinokokkus granülosus isimli köpek tenyasının sebeb olduğu bir paraziter hastalıktır. Hidatik kistten oluşan bu parazitin yumurtaları kedi, köpek gibi hayvanlardan ağız yolu ile insanlara geçmekte ve barsakta açılan yumurtalar, kan yoluyla vücudun çeşitli organlarına gidip oralarda kistleşmektedirler. Bu kistler, parazitin ara şekilleridir. Hidatik kist hastalık insanlara bulaştığı gibi, koyun, keçi, inek gibi hayvanlara da bulaşabilmekte ve bu hasta hayvanların hastalıklı organlarını yiyen köpeklere geçmek suretiyle, parazit olgunlaşmakta ve köpeklerde küçük bir tenya halinde yaşamaktadır. Kisthidatik en çok karaciğer ve akciğerde görülmektedir. Ayrıca dalak, beyin, pankreas, böbrek gibi organlara da yerleşebilmektedir. Kistler yavaş yavaş büyürler. Karaciğerdeki kist büyüdükçe etrafına baskı yapmaya başlar ve ana safra yollarını tıkarsa sarılılığa yol açar. Bu kistler patlarsa, acil cerrahi müdahale gerekir. Kisthidatik zamanla kireçlenebilir ki, bu durumda tehlikesi azalır. Bu kistin içinde kaya suyu denen bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde kız veziküller ismi verilen kist taslakları yüzmektedir. Kist hidatik bazan elle fark edilecek kadar büyük ve sathi (yüzeysel) olabilir. Ultrasonografi metodu ile (ses dalgaları vasıtasıyla yapılan bir inceleme) kesin teşhis konur.  . Hastalıktan korunmak için; sebzeler iyice yıkanmadan yenmemeli, kedi ve köpeklerle oynamamalı, başıboş köpeklerle mücadele edilmeli, hastalıklı hayvanların ciğerleri köpeklere yedirilmemelidir. Kist hidatik karaciğerde olduğu gibi akciğerde de yerleşebilir. Öksürük, balgam, bazan kanlı balgama yol açar. Fazla büyürse nefes almayı biraz zorlaştırır. İltihaplanabilir, patlayabilir. Patlarsa ağız yoluyla boşalarak kendiliğinden iyileşebilir, tedavisi cerrahidir. Akciğer röntgenlerinde sınırları gayet düzgün, yuvarlak bir görünüm arz eder.

Yağ kisti nedir?

Yağ Kisti derideki yağ bezelerinin ağızlarının tıkanması neticesi yağ salgısının birikmesiyle ortaya çıkar. Yağ Kisti bezlerinin çok olduğu saçlı deri en çok görüldüğü yerdir. Yağ Kisti hafif serttirler, yuvarlak ve kısmen hareketlidirler. İçinde sebum denilen kötü kokulu sakızımsı bir madde vardır.

Higroma kisti nedir ?

Higroma kisti Doğuştan olan lenf yollarının kistik bir genişlemesidir. Hiroman kisti  en çok boyunda görülür. Bastırmakla küçülür, portakal veya çocuk başı büyüklüğünde olabilirler.

Dermoit kisti nedir?

Dermoit kisti doğuştan gelen  rahatsızlık olup, çocuklukta ortaya çıkan ve saçlı deri ve alında orta çizgi üzerinde, gözlerin dış kenarlarında ve dil altında sık olarak görülür. Dermot kistler  üzerini örten deriye yapışmazlar.

Tükrük bezi kisti (kurbağacık) nedir?

Tükürük bezi kisti dil altı tükrük bezlerinin salgı kanallarının tıkanmasından doğar 1-8 cm çapında olabilir. Mavimtrak renkte ve saydamdır. Gergin ve duvarı incedir. Tükürük bezi kisti çiğneme sırasında bazan hacmi büyür.

Bilek eklem kistleri (hygroma) nedir ?

Bilek eklem kistleri mafsalların önünde veya yanında bulunan sıvı keseciklerin içinde fazla miktarda berrak veya sarımtrak bir sıvının toplanmasıyla kistler meydana gelirler. Bilek eklem kistleri en çok bilek ekleminin sırt tarafında görülür. Bilek aşağı doğru bükülünce daha belirgin hale gelir. Bileğin hareketleri biraz ağrılı olabilir.

Penkreas kistleri nedir ?

Penkreas kisti genellikle had pankreas iltihabından 3-4 hafta sonra ortaya çıkarlar. Pankreas kist sıvısı birikintileri ve hücresel artıklar pankreas kapsülü içinde çatlayıp, komşu organların dış zarlarıyla örtülerek bu kistleri meydana getirdiklerinden bunlara yalancı kist ismi verilir.

Polikistik böbrek kisti nedir?

Polikistik böbrek kisti nedir doğuştandır. İrsi olarak geçer ve genellikle bir ailenin birden fazla çocuğunda bulunabilir. Polikistik böbrek kisti her iki böbrekte birden görülür, ancak bir böbrekte diğerinden daha ileri safhada bulunabilir. Bu hastalıkta farklı büyüklükte ve çok sayıda kist, yavaş yavaş normal böbrek dokusunu işgal ederek onun yerini alır. Böbrekler, normal büyüklüklerin birkaç katına erişmiş olup, içleri berrak veya kanlı bir sıvı taşıyan, üzüm salkımı manzarası gösteren kistlerle doludur. Polikistik böbrek kisti erişkinlerde genellikle 40-50 yaşları arasında teşhis edilir. Polikistik böbrek kisti hastalığında  bel ve karın ağrıları, idrarda kan bulunması, tansiyon yüksekliği, böbrek yetmezliği, idrar miktarının fazlalığı, idrar yolları iltihaplanmaları, bulunabilir. Böbrek enfeksiyonları ve taş meydana gelmesi önlenmelidir.

Yumurtalık kistleri nedir ?

Çeşitli yumurtalık kistleri vardır. Bunların içinde en çok görüleni folikül kistleridir, bunlar kirazdan yumruk büyüklüğüne kadar gelişebilir. Yumurtalık kistleri cidarları düz, içi saydam sıvı ile doludur, özel bir tedavi gerekmez, kendiliğinden gerilerler. Bazan yırtılabilirler, iç kanama yapabilirler. Yumurtalığın corpusluteum denen kistleri, gebelikte gelişebilir. 5-10 cm kadar büyürler, dış gebelikle karıştırılabilir. Yumurtalığın theca-lutern kistler, çocuk başı büyüklüğünde olabilirler. İki taraflıdırlar. Çikolata kistleri ise; rahim iç yüzünü örten dokunun yumurtalıklarda da yer alması neticesi, adet zamanlarında yumurtalıklarda da kistlerin  kanama olmasına bağlı olarak ortaya çıkarlar.

BİTKİSEL DESTEK İÇİN SADECE UZMANLARA DANIŞIN

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik  Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

 Saygılarımla

Herbalist

Erdoğan TEPELİ

05332349044

22 Comments

 1. Emel Try dedi ki:

  Merhaba benim çene altımda dile bağlı 3 cm büyüklüğünde kist var doktor ilaç vermedi ameliyat dedi ama daha başka bir sebepten yeni ağır bir ameliyattan çıktım bana bu kisti yok edecek ne önerirsiniz ?

 2. ayten adanir dedi ki:

  sağ omuzumda anterior labrumda hafif dejeneratif değişikler ve supraspinatus kas içerisinde diseke olmuş periartiküler yerleşimli yaklaşık 12*13*9mmboyutlu kistlik lezyon izlenmektedir .paralabral kist öncelikli düşünülmüştür.tedavisi nedir saygılar

 3. kadriye duran dedi ki:

  elimin üstünde solbaşparmağımın bitişi gibi yerinde gangilon kisti ulrasongafide teşhis konuldu 1 ayı geçti bileklik krem 1 kutuda kis ilacı verildi doktor korkmamamı geçip geri gelebileceğini söyledi başka yerledede oluşurmu nekadar süre içinde geçer acaba ne yapmamamı tavsiye edrsiniz teşekkür edrim aydınlatırsanız sevinirim

 4. Melek Garip dedi ki:

  Slm hocam ben 2009 da 6 ay arayla sag elimden orta parmagın el kısmından ve 2013 de tekrar aynı yerden oldum geçen ayda bilek kemiginin altında şişlikler oluştu dün doktora gittm röntgen çekildi zaten doktorum anladıda kist oldugunu ameliyata gerek yok 1 senede geçer dedi Dıclomec krem verdi ve en az 1 ay bileklik takmamı söyledi hocam sizdende sormak istedim ne yapmam gerekir aktarcılardan krem filan almama gerek varmı en son çare nedir.

 5. merhaba hocam ben 19 yaşındayım adet düzensizliği yasadm 3 yıl önce snra hiç olmamaya basladım doktora gittiğimde bana sağ yumurtalığımda 4 mm çapında kist olduğunu söyledi ve doğum kontrol hapı kullanmamı söyledi 1.5 yıl kullandm bana yan etki yaptı ve doktor hapı bıraktırdı kistimin küçülmeye basladığını söylemişti 2 yılı aşkın doktora gitmedim şuan evliyim ve hamile kalamıyorum lütfen bana yardımcı olun hangi bitkisel ilacı önerirsiniz şimdiden çok teşekkür ederim

 6. İslam demir dedi ki:

  Mrb doktor bey yumurtalıklarım da 4-5 tane yağ bezesi var bazıları yer edinmiş bi şekilde bazıları ise yeni çıktı hiç doktora gitmedim kist olmasından korkuyorum yardımcı olurmusunuz

 7. kübra ak dedi ki:

  merhaba hocam 21 yaşındayım yumurtalıklarımda iyi huylu kist bulunuyor.adet olmamamı geciktiriyor. sürekli akıntm oluyor.kasıklarımda agrı oluyor.dogum kontrol hapı kullanıyorum. ilerde cocuk sahibi olmamamı engellemesini istemiyorum.bunun için ne yapmalıyım

 8. sinan gültekin dedi ki:

  iyi günler bende omurilik kanalında kist hitadik var amalıyat oldum hala var ne yapabilirim bitkisel ilaclar kac ayda belirtir kullansam

 9. merhaba erdoğan bey adey sancısıyla doktora gıttım ve 6 cm büyüklüğünde sol yumurtalıklarımda kist oldugu ortaya çıktı dahada büyürse amelıyat dedı doktorlar yanlız ben amelıyat olmak ıstemıyorum bitkisel tedavıyı bende cok ısterım ayrıca son gunlerde yorgunluk halsizlik ve bulantı basladı yemek yıyemez oldum kistin yan etkılerı olabılırmı yoksa baska nedenlerımı var bılmıyorum

 10. Atilla Ilter dedi ki:

  Hocam yasim 43,3-5 yildir sol kasik bolgemde uzun sureli yuruyus sonucu veya carsi pazar alis verislerinde belli bir sure sonra sol tarafimdaki yanma hissi beni hareketsiz kiliyor, hemen oturup dinlenmem gerekiyor sol son 1 yildir da sol tarafimda elle hissedilir hafif sislik oluyor ancak yorulmadigim zamanlar ciddi bir durum olmuyor.Doktor elle muayyene edip belki fitik olabilir deyip filim cektirtti ve zararsiz kucuk bir kist oldugu hareketsizlikten kaynakli olabilecegini soyledi, herhangi bir tedavi veya ilaca gerek gormedi ancak ben huzursuz oluyorum bunun tamamen iyilesebilmesi icin onerileriniz bekliyorum.Simdiden tesekkur ediyorum..

 11. fatih kunduz dedi ki:

  hocam ben beyin de kist başlanqıcı var ne yapmam qerek
  li kulancam bir bitki varmı veya ne nezararlar olur ilerde

 12. gül hanım dedi ki:

  meraba benim devamlı tekrarlayan yumurtalık kistlerim oluşuyor korunma hapıyla bu ay küçültüyor obir ay tekrar oluşyor ne yapmamlazım hangi bitkileri kulanmam gerekiyor yardım ederseniz çok sevinirim teşekürler ha bu arada 2kerede amaliyat oldum kirsten bilginiz olsun

 13. Gözde Hanım dedi ki:

  yumurtalıklarımda 6.5 cm rahim kist var ben ilaç kullanmak istemıyorum bitkisel tedaviyle onun küçülmesini istiyorum anne olmak istiyorum bu hastalık engelıo olabılırmı yardımcı olursanız cok mutlu olacagım

 14. faruk deke dedi ki:

  selam hocam 1.50 yaşında kızım var dil altında nohut büyüklüğünde kist var ne yapmam gerekir lütfen yardımcı olursan sevinirim.

 15. raziye ülker dedi ki:

  merhaba hocam benim 10 yaşında 1 kızım var.sol böbreginde 2,5 cm büyüklünde portakal kisti var.büyüme olasılıgı varmı?ne kadar büyüyebilir?tedevisi varmı?tedavisi varsa ne yapmamızı önerirsiniz?tedavi ne yolla yapılıyor?tedavi yapıldıktan sonra tekrarlama olyormu? BU SORULARIMI CEVAPLARSANIZ MEMNUN OLURUM…TEŞEKÜRLER..

 16. Hasan Sirin dedi ki:

  Merhaba Hocam 2008 Eylül ayinda benim karacigerde Amöbenabszess bulundu 10×9.5cm. büyüklügünde Hastanede on gün Antibuvetik tedavisi yapildi. Ondan sonra bügüne kadar tedevi yapilmadi Üc ayda bir kontrola gidiyorum. simdilik 4cm. Hocam bu astaliktan kurtulmam icin neler yapmam gerekiyor. Bilgilerinizi bekliyorum . Saygilarimla

 17. zeynep günenç dedi ki:

  selam doktor beynben 34 yaşındayım .5 6 sene önce koltuk altında nohut büyükkğünde beze geçti elime.doktorlara gittim.genel cerraha.hepsi önemsiz olduğunu söylediler ultrason çektirdiler.ama bu sene omaddenin biraz daha büyüdüğünü fark ettim.artıl sol yanıma yatamaz oldum.bu madde benim sol koltuk alımda idi.bu sene tekrar gittim doktora ultrason istedi.ve bu maddeyi alıp inceleyelim dedi.aldı incelemeden gelen sonuç APOKRİNHİDROKİSTOMA(SOL AKSİLLAEKSİZYON)TANI BU.DOKTORUMUNBANA DEDİĞİ TER BEZİ KİSTİ AMA ÖNEMLİ DEİL DEDİ.AMA 15 GEÇTİ TEKRAR ORDA AYNI BÜYÜKKLÜKTA BİŞEY GELİYO ELİME BU NEDİR BANA AÇIKLARMISINIZ .TEŞEKKÜRLER

 18. vedat gulen dedi ki:

  Hocam, bacak ve böbreklere yakın bel bölgesinde yağ bezeleri olduğunu düşündüğüm kistler oluştu. ancak bel bölgesinde olan ve belirgin bir yapıya sahip olmayan sertlikler sanki patlatılmış sivilce gibi kendini hissettiriyor. Şüphlendim ve olabilecek tüm tahlilleri yaptırdım. Doktorum endişelenecek bir şey olmadığını söyledi ama özellik sağ bel blgesindeki yapı kendini daha da belirgin hissettiriyor. bir tavsiyeniz olabilirmi. teşekkürler

 19. Taner İkremli dedi ki:

  Hocam merhaba 2 ay önce sol over da 39*25,8çapında kist vardı sizden aldığım birkiler ve tabletler bitti doktora gittiğimde bana ameliyat demişti ama bu dafe ameliyata gerek olmadığını söyledi.11,8*9,23 çaoplarına gelindiğini ilaçlara devam dedi ama doktorun verdiği hiç bir ilacı kullanmıyorum doktorun haberi yok .çok sevindim.İnşallah bir ay sonra bu bu kist lerden tamamen kurtulurum şimdi daha çok güveniyorum.teşekürler.

 20. mehmet muhurcu dedi ki:

  1.5 yasında kızcocugumun gırtlak boslugunda dogustan lezyon kist goruldu 5mm olan bu kıst ameliyat dısındakı tedavısınırıca edıyorum

 21. Murtaza GEZELYURT dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar sizin sayfanızı internete gezerken rastladım sene önce karaciğerimde bir kistlik parça vardı erzurumun bölge hastanesinde ameliyatla aldılar. Kis şimdi sanki aynı yerde tekrarlamış gibi bir rahatsızlık yapıyor. Sürekli karaciğer kistinde amelit mı olacağım. Sizde gerçekten kist ile ilgi bir bitkisel tedavi yönteminiz varsa faydalanmak istiyorum. Şimdiden teşekür ederim.

 22. Mehmet Mustafa DOĞAN dedi ki:

  Yaşım 48 u ana kadar 8 defa karacger kist amalyıatı ldum ama şimdi hem karacigermde 8 santm kist var hemde barsakta 8 santm kist var ne apacagımı blmiyorum çıkan pataloj sonucu lemfoma deniyor nasıl destek oalarak ne kulanıım maddi durumuda iyyi deyil 0541….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir