Kemoterapi ve Radyoterapi Palavrası
27 Nisan 2012
Ürtiker
9 Mayıs 2012

KÖPEK KİSTİ

kopek-kistiKöpek kisti (kist hidatik), köpeklerde  asalak olarak yaşayan (Taenia echinococus)  kurtçuğunun, insan bedeninde (yüzde 70 karaciğer, yüzde 20 akciğer, yüzde 10 beyin, vb ) gelişmesine bağlı olarak, içi sıvı ile dolu bir kist oluşumudur.

 KÖPEK KİSTİ NEDENLERi

Ekinokokus granülosus, erişkin halde köpek barsağında asalak yaşayan küçük (3 halkalı) bir şerittir (tenya)

Köpek kisti özelikle evlerde beslenen evcil köpeklerden kedilerden,veya yabi dolaşan kurt ,tilki gibi (Taenia echinococus)  taşıyan hayvanlardan olur. Köpek başta olma üzre saydıklarım hayvanların  dışkısı içinde atılan yumurtalar genellikle koyun, bazen de öküz ya da insan gibi bir etçil tarafından alınır.  Bu kist-yumurtaları insana 2 biçimde geçer:

1.    Köpekleri elledikten sonra iyi yıkamadığı kendi elleriyle;
2.    köpek dışkısı ile bulaşan yiyecekler (sebzeler) aracılığıyla
Mide suyu, yu murtanın dışını örten kabuğu (kitin) eritir  Açığa çıkan kurtçuklar (embriyo) ince barsak mukozasını delerek damarlar içine girerler ve kapı toplardamarı dolaşımı ile karaciğere götürülürler; orada kapı toplardamarcıklarının çapı çok küçül düğünde sıkışır kalırlar  Bu asalağın konağının cinsi, bu hastalığa bazı bölgelerde ya da bazı işlerde daha çok raslanılmasını açıklar.
Tüm bu oluşumlardan sonra  Karaciğere varan kurtçuklar, orada kesecikler haline gelirler  Karaciğerde kistgenelikle  sağ lobda (yüzde 80) oturur  Kurtçuğun karaciğere varışından sonra, kistin oluşumu için aylarca zaman geçmesi gerekir  Kisti dışarıdan saran, asalak ile ilgisi olmayan ve karaciğer dokusunun yaptığı tabaka ), zamanla, kalınlaşıp, sertleşerek kireçlenme eğilimi gösterecektir

Kistin içinde, hafif basınç altında saydam bir sıvı bulunur  Normal olarak kist boşluğu ve safra kanalcıkları arasında ilişki yoktur.  Kistin safra yollarına açılması sonucu bir ilişki oluştuğu zaman, karaciğer köpek kistinin kaçınılmaz ve tedirgin edici ihtilatları başlar

 KÖPEK KİSTİ TANISI

Klinik Belirtiler

kopek-kisti-3Karaciğer köpek kisti hastalığın belirtileri kistlerin bulunduğu yere göre değişir. Önemli derecede, kaşıntı, urtiker, kurdeşen liken planus  gibi alerjik belirtiler, hafif bir sarılık ve karında ağrısız bir büyüme vardır. Röntgen filminde ve son zamanlarda yapılan sintigrafilerle (scanning) kist cidarları belirgin olarak görülebilir.
Beyinde oluşan kistler epilepsiye veya fel¬ce neden olabilirler.
Akciğer kist hidatiği hemoptizi yapabilir.
Kistler seyrek olarak kendiliğinden patlar ve içlerindeki sıvı anafilaktik şoka sebep olabilir.

Karaciğer köpek kistinin belirtileri son derece değişkendir, hiç belirti vermeyebilir ve rastlantıyla, başka bir nedenle yapılan fizik muayene sırasında saptanabilir, çoğunlukla tek yakınma sağ böbrek bölgesinde ağrılardır. En klasik, ama en sık olmayan belirtisi ise , karaciğer bölgesinde bir şişlik bulunmasıdır  Bu şişlik yuvarlak, düzenli, üstü düzgün, sert, ağrısızdır, karaciğer ile bir bütün oluşturur,doktor  muayenede başka bulgu saptanmaz, hastanın genel durumu bozulmamışsa sadece ilaç tedavisi uygular.

Ama, karaciğer köpek kistleri çok sık olarak, karaciğer altı bölgede ciddi ağrılarla, çok yüksek bir ateşle (39-40cC), titremelerle ve bazen bir sarılık ile kendini gösteren ve kistin safra yollarının yırtılmasına bağlı olan safra ihtilatları (safra yolları iltihabı) dolayısıyle teşhis edilirler  Hastalık başka belirtilerle de ortaya çıkabilir. Yüksek ateş,kendiliğinden ortaya çıkan, çok şiddetli, üstüne parmakla vurulduğunda ya da derin soluk alındığında daha da şiddetlenen ağrılarla beliren ve kistin en-fekte olmasına bağlı karaciğer apsesi

Bazen bir akciğer kistinin ya da başka bir organ kistinin bulunması karşısında, bir karaciğer köpek kisti aramaya yönelinebilir  Son olarak (ve daha ender olarak), ivegen bir ihtilat sonrasında hastalık akla gelebilir: Kistin karın boşluğuna, göğüs boşluğuna yırtılması (buralarda yeni kistler oluşur); önemli bir damar gövdesine bası yapması, kist sıvısının kana karışmasına bağlı ağır alerji belirtileri (ürtiker, soluk darlığı gibi)

Bununla birlikte, tamamlayıcı muayeneler yapılmadıkça, genellikle teşhisin doğrulanması güçtür  Gerçekten, tamamlayıcı muayeneler teşhisi doğrular ve izlenecek tutum üstüne gerekli bilgileri verir. Yapılması gereken öncelikle uzman konusunda deneyimli uzman doktora gidilecek ve doktor gerekli muayane ve tetkikleri yaparak tanı koyar  akabinde gerekli tedaviyi mutlaka uygulayacaktır. Sizin yapmanız gereken öncelikle doktor tavsiyelerini uyun tedaviyi uygulayın. Tedavi uzun ve gerekli iyileşme olmazsa doğal zarasız bitkisel preparatları uzman kişi ve kurumlardan destek alabilirsiniz. Yani önce Doktor sonra destek alarak  tedaviyi şeçin. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

SADECE UZMANLARA DANIŞIN

yeni-koy-107

Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik  sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.


 

Saygılarımla

Herbalist

Erdoğan TEPELİ

05332349044

Erdoğan Tepeli Logo

21 Comments

 1. halil aslan dedi ki:

  slm aleykum hocam ben karaciğerden köpek kisti ameliyatı oldum yanlız bu kistin tekrar üreyeceğini söylediler bunun önüne geçilemezmi herhangi bi tedavisi yok mu lütfen bilgilendirebilirmisiniz

 2. Nurcan kocadayi dedi ki:

  Benim de karaciğerimde 2 tane köpek kisti mevcut biri 5 cm diğeri 8 cm büyüklüğünde doktorum ameliyat olmam gerektiğini söyledi 18 yaşındayım ve korkuyorum ameliyattan bitkisel bir tedavi yöntemi varmı

 3. ibrahim içli dedi ki:

  karaciğerimde 2 yıldır çoklu kist hidatik var bitkisel kürlerinizle tedavi olabilir miyim nasıl bir olumlu gelişme olur

 4. ahmet gerger dedi ki:

  hocam benim kız kardeşimde köpek kısı çıkmış biri rahim agzında diyeriside kalın barsakda biri 7 sentim lik diyeriside 5 santimlik nasıl tetavi tavsiye edebilirsinis ilaçları nelerdir

 5. tuba gokluk dedi ki:

  mrhaba hocam bende kıst hastasıyım benım karacıgerde loba bırbırıne konmmus buyuk yaklasık 65x80mm ebadlı,uzunlugu 17cm karacıger lokal anestezı yapıldı, akcıgerı kıstı ebatı 8cm amelıyat yaptılar ıkı yıl oldu suan karacıgerdelı kıstlerım olu konturolerım suan bıtı sızden en kısa zamanda haber beklıyorum tesekkurler…

 6. atakantokmak dedi ki:

  sayın hocam, 64 yaşında babam ve sağ tarafta karaciğeri hemen hemen tamamen kaplamış, akciğere de sıçramış, aynı zamanda böbrekte de mevcut kistler var. iki aydır yatakta. doktorlar ameliyat için geç kalınmış diyorlar. birçok tetkik yapıldı. iki ayda on kilo zayıfladı. sürekli balgam ve öksürük. ikinci bronskopide zarın bir kısmı hortuma tıkanmış olduğu halde işleme son verildi. şu an elimiz kolumuz bağlı. eğer Allah rızası için bir yardım eliniz varsa yardımcı olurmusunuz. Allah a emanet olun.

 7. ibrahim çelik dedi ki:

  ben yozgat tan ibrahim 2yıl önce karacierimde 5 mm ve 2 mm kist çıktı tedavi görüyorum ilacı kestiler amaliyat gerekiyor patlar dedi doktorum ilaç tedavisi varmı amaliyat şartmı bi yardımcımolabilirmisin hocam ..

 8. ibrahim çelik dedi ki:

  ben iki yıldır tedavi görüyorum hocam 5mm olduğunu söyledi doktorum yozgatta yaşıyorum amaliyat gerekiyor patlayabilir dedi bitkisel tedavi ile geçebilirmi birde hemen yanında var 1.2 mm karacierde bulunuyor kistim ne uygun görürsünüz hocam bi yardımcı olun..

 9. deren dedi ki:

  Arkadaşlar bende bır sene önce öğrendim kıstımı kopek kıstı denıldı ılac verdıler büyüyordu benım eczanecım var bana bu kıst ıcın kabak cekırdegı yağı onerdı aldım kullandım ve ınanın olduğu yerde kaldı buyumuy ve yüzde doksan olmuş amelıyat bole yapmıyorlar olmuş dıylar sadece altı ayda bu konturollerım var bakın internete bu yagya faydalarına anlarsınız benı hemen deneyın sabah aç karnına yarım bardağa on damla atın ve ıcın hepımıze gecmıs olsun bırbırımıze onerelımkı ıyı olalım ALLAH ın ıznıyle

 10. cuneyt topakkaya dedi ki:

  evet arkadaslar bendekide kopek kisti ve 16 santim ve bobregimin tekini ezmis ve cigerin buyuk bolumunu kaplamis .aneliyat olmam hazim mis hemen ama gereken doktoru bulamadim tavsiyelerinizi bekliyoru

 11. misafir biri dedi ki:

  Ankarada bu işin uzmanı başkent hastanesi deniliyor
  Ve gercektenden girimşimsel bölümü cok iyi.Birde haccettepe yalnız orda aistanlarla sakın diyoloğa girmeyin kendinizi emanet etmeyin.Atatürk hastanesine sakın gitmeyin kapısına bile uğramayın.Yada gidin tomografi+kan tahlili yaptırın sonuçlarınızla başkente gidin.Daha ucuza mal olur

 12. Orko Orhan dedi ki:

  KARACİĞER KÖPEK KİSTİ 09mm
  Açıklama:Batının yoğungazlı olması ve hastanınobez olması nedeniyle tetkik optimal değildir.İzlenebildiği kadarıyla;
  KARACİĞER ve BİLİER SİSTEM.İnterkostalmesafedenyapılan incelemede;parankimekosu diffüz olarak artmıştır(orta derecede hepatosteatoz). Karaciğer sol lopta lateralde 9mm çaplı,septa içeren kistik lezyon mevcuttur.Safra kesesi kontraktedir.izlenebildiği kadarıyla lümende taş,kitle,çamursaptanmamıştır.
  PROSTAD;Prostad bezi normalden büyük olup yaklaşık ağırlık 30 gramdır. İncelemenin optimal olmaması nedeniyle klinik gereklilik halinde BT ile tetkiki önerilir.
  Not:Değerlendirmemevcut teknik olanaklar ve güncel tıpbi bilgiler doğrultusunda kullanılancihaz yöntemleri sınırları içerisinde yapılmıştır.Elde edilen ultrasonografikbulguların hastaya aitfaktörlere ve kullanılan cihazlara göre farklılıklar gösterecegi göz önünde bulundurulmalıdır.Bu incelemenin;hastanın öykü,klinik muayenelabaratuar ve varsa patolojik bulgular ile birlikte değerlendirilmesi ve gerekirse İkinci düzey tetkik önerilir.
  Rapor Böyle Ameliyatsız Kisten Nasıl Kurtulurum.
  Orpa_orhan@mynet.com

 13. ali ayran dedi ki:

  benin kızmdada kıstvar 10ile 7cm arasında 4tane 4 subatta amelıyat olacak kısleri patlama riski oldugu söyleniyor bu neden le hemen ameliyat olacak tehlikesi vamı bılgi verirmisiniz.şimdide teşekürler.

 14. yaşabey çayır dedi ki:

  karaciğer ve böbrek olmak üzere eşimde her iki organdada birden fazla hidatik kist mevcut.sizin tedavi öneriniz nedir öğrenmemiz mümknmü.

 15. merhaba benim adım aslı kübra 11 yaşındayım kopek kistim var ameliyat olmaktan çok korkuyorum lütfen bana bi çare bulurmusunuz

 16. levent ceylan dedi ki:

  Erdoğan bey merhaba.ben 8 mart 2012 de hacettepede 10 cm bır lopta 10 cm dıger lopta olmak uzere kıst hıdatık amelıyatı oldum.Ancak nuksettı 7×5 cm ve 4 cm lık yenı kıst olustu.Yardımlarınızı bekliyorum.ikinci amelıyatı olmak ıstemıyorum.lutfen yapabılecegınız bır sey varsa yardımcı olun.saygı ve hurmetlerımle.yasım bu arada 35.yolun yarısı.

 17. Hatice Koç dedi ki:

  benm karaciğerimde kist var ameliyat olmak istemiyorum kistim iyi huylu bitkisel yada ilaçtedavisi varmıdır bilgilendirirseniz çok sevinirim acıl..

 18. Mustafa BEY dedi ki:

  Hocam Merhaba
  alerjik sebepleren dolayı hastaneye gittim ve araştırmlar neticesinde karaciğerde 10 cm çapında kist hidatic virüdsüne ratlanıldı bitkisel tedavisi varmı lütfen yardımcı olun doktor iki hafta sonrası için amelita gün verdi varsa bitkisel tedavisi vazgeçeyim ameliyattan

 19. ismail özcan dedi ki:

  sayın yetkilim 12 yıl önce(2000 yılında)başka rahatsızlığım için yapılan tetkiklerde karaciğerimde 30mm capında hidatik kist bulundu her yıl ultrasonla büyüyüp büyümediği kontrolü yapıyorum.hamd olsun hic bir büyüme yok fakat var olanıda yok etmek istiyorum bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.

 20. özkan uçar dedi ki:

  slm.bn 25 yaşındayım.23 yaşında karaciğerden 24 yaşında kalbten kist çıkardılar.şimdi ise dalakta da var.bitkisel tedavisi var mı yardımcı olun.

 21. nevin güzelgün dedi ki:

  bir arkadasimda bulundu ,kalp duvarinda köpek kurduband deniliyor ,yada kurt kurdu tam olarak bilinmiyor arastiriyorlar,beni bilgilendirirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir