Liken Planus
11 Mart 2012
Gırtlak (Larenks) Kanseri
11 Mart 2012

yumurtalik-kanseriYumurtalık kanseri diğer bir ismi over kanseri diğer kanser oluşumunda olduğu gibi hücrenin kontrol dışı büyüyüp parçalanmasıdır. Eğer kanser hücresini vücut kontrol edemiyorsa o zaman mutlaka tedaviye başvurulmalıdır.  Yumurtalık kanseri hastalarda kısa dönemde tanı konulması zor olan bir hastalıktır.

Yumurtalık kanseri çok küçük yaş gruplarına inmeye başlamıştır. Gerek beslenme  ve çevre faktörlerin yapısından dolayı kanser artık hemen hemen her bayanda oluşmaya başlamıştır. Ancak bazı bulgularda kadın jinekolojik hastalıklarda yumurtalık kanseri genelde menopoz döneminden sonra ya hastalık oluşur yada tetiklenir. Her ikiside olağandır. Riskli olan kısım tam anlamıyla zamanında tanı koyulmaması büyük bir handikap olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı jinekolojik yani kadın hastalıkların en tehlikelisi olarak en başta yer almaktadır yani yumurtalık kanseri en çok öldüren kanserdir.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri yeni tanı koymalarda tümörün fazla büyümediği durumlarda fazla hissedilmez Ancak son evrelerin tümör iyice büyüdüğünde karın şişmesi karında asit birikilmesi durumunda karın oldukça şişer ve hastayı zor durumda bırakır. Şişkinlik, gaz hissi, karnın alt yarısında rahatsızlık hissi, iştah azalması veya tokluk hissi gibi şikâyetler olabilir. Hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı dikkati çekebilir. Büyümüş tümör komşu organlara bası yapıp, sık idrar yapma isteğine yol açabilir. Daha seyrek olarak hazneden kanama görülebilir. Karnın içinde sıvı birikmesi şişkinliğe, akciğer yaprakları arasında sıvı birikmesi ise nefes darlığına yol açabilir. Nadiren de olsa  over tümöründen bazı kadınlık hormonlarının (östrojen veya adrojen) salgılanmasına bağlı olarak erken yaşta adet görme, düzensiz adet görme  veya kıllanma olmaktadır. Yumurtalık kanseri en çok batın içine yayılım gösterir. Çoğu olguda karın içerisinde sıvı (asit) de bulunur. Karın içindeki damarlar çevresinde bulunan lenf bezlerine  yayılım  veya karaciğer, akciğer, dalak gibi organlara kanserin  yayılması (metastaz)  da olabilir. PET CT adı verilen radyolojik bir inceleme yöntemi, kanserli hücrelerin organ veya lenf bezlerine yayılıp yayılmadığını  belirlemede  yaygın olarak kullanılmaya başlayan oldukça etkin ve güvenilir bir yöntemdir

Bitkisel Destek için Sadece Uzmanlara Danışın

yumurtalikkn

Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.


Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik  sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.


Saygılarımla

Herbalist

Bitki ve Bitki Özleri Uzmanı

Erdoğan TEPELİ

2 Comments

  1. OZGE PALABIYIK dedi ki:

    sol yumurtalğımda tümor çıktı kan tahlil sonucum ca125 normal ca 19 201 çıktı doktor ameliyat dedi kötü huytlu tümoro benzemmıyor dedi ama ben cok korkuyroum kanser olma riskim varmı

  2. MEHMET ASLAN dedi ki:

    EŞİM 26.06.2006 TARİHİNDE OVER CA KANSER TEŞİSİ İLE AMALİYAT OLDU CARPOPLATİN VE TAKSOL İLE 8 KÜR İLAÇ TEDAVİSİ GÖRDÜ 2 YOL SONRA 2008 YILINDA TEKRAR RAHİM ARKA KISIMDA NÜKS OLDU AMALİYAT İLA RAHİM ALİNDİ YİNE AYNI İLAÇ İLE 6 KÜR TEDAVİ GÖRDE BİR YIL SONRA TEKRAR CA 125 DEĞERİ YÜKSELDİ METASTAZ DENİLDİ ANCAK KARACİĞERDEKİ METASTAZ DEDİKLİRİ VE SİSPLATİN İLE TEKRAR TEDAVİ GÖRDÜ ANCAK ALTI AY SONRA SÖZKONUSU METASTAZ DENİLEN KARACİĞERDEKİ KİT HEMOJEN YAPIDA OLDUĞU ANLAŞILDI ANCAK BİR KİST VEYA TÜMÖR TESPİTİNE RASTLANMADI BU TEDAVİDEN 1 YIL SONRA OCAK 2011 AYINDA TEKRAR CA 125 DEĞERLERİ YÜKSELDİ 1 AY 1250 2 AY 2500 TEKRAR 2 AYSONRA GELİNİZ DENİLDİ 45 İNCİ GÜNDE KARIN BOŞLUĞUNDA SU TOPLANDI VE GİTİĞİMİZDE CA 125 15000 OLDUĞU, 5 LİTRE SU ALIMINDAN SONRA İSE CEALYX 2 MG İLE CARBOPLATİN İLE 6 KÜR ALDİ İLK 3 KÜRDE 2515 GERİLEDİ İKİNCİ 3 KÜRDE İSE 500 GERİLEDİ ŞİMDİ İSE HOCA 2 KÜR SADECE CEALYX İLE DEVAM EDELİM DEDİ 2 KÜR ALDI 65 GÜN SONRA İSE TEKRAR CA 125 680 YÜKSELDİ ŞİMDİ İSE İLACI DEĞİŞTİRDİ GEMZAN İLE TEDAVİYE DEVAM EDECEK 7 GÜNDE BİR KÜRÜ ALACAK SİZDEN YARDIM ALMAK İSTİYORUM SAYGILARIMLA MEHMET ASLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir