Sağlıklı Bitkisel Zayıflama!…
11 Mart 2012
Altın Çilek
11 Mart 2012

RAHİM KANSERİ NEDİR?

Rahim kanseri en sık rahmin iç tabakasını oluşturan endometrium dediğimiz tabakasından gelişmektedir. Rahim bu tabaka her menstruel siklusda (adet dönemi) değişikliğe uğrar. Rahim kanseri Menopoz döneminde ise rahmin iç tabakası olan endometriumda meydana gelen değişimlerle sonlanır. Rahim kanseri, endometrium tabakasındaki hücrelerin kontrolsuz çoğalması sonucu oluşur. Rahim kanseri oluşan kanser hücreleri lenf bezlerine, çevre organlara veya kan akımı ile uzak bölgedeki organlara ulaşabilirler. Daha seyrek görülen rahim tümörü ise sarkomlardır. Bu tümörler rahmin kas tabakasında oluşur. denildiğinde rahim içini döşeyen endometriumdan (rahim iç zarı) kaynaklanan kanserler anlaşılır. Bu kanserlere “endometrium kanseri” de denir.  Rahim kanseri kadınlardaki tüm kanserler arasında dördüncü sırada olup, aynı zamanda en sık görülen kadın üreme sistemi kanseridir. Rahim kanseri genellikle menopoz sonrası yıllarda ortaya çıkmaktadır. Rahim kanseri Genellikle 50-60 yaşları arasında görülür. Rahim kanseri endometrium dokusunda geliştikten sonra kadın üreme sisteminin diğer organlarına da yayılma eğilimindedir. İlk önce rahim ağzı (serviks), tüpler ve yumurtalıklara doğru yayılır. Daha ilerlemiş rahim kanseri hastalıığı durumlarında lenfatik damarlar aracılığı ile vücudun diğer bölümlerine atlar. Bir kanserin lenf veya kan yoluyla yayılması olayına “metastas” denir.

RAHİM KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Rahim kanseri şişmanlık, hipertansiyon (yüksek tansiyon), diyabet (şeker hastalığı), karşılanmamış östrojen hormonu (progesteronla birlikte verilmeyen) kullanımı, meme kanseri tedavisinde etkili olan tamoksifen adlı ilacın kullanımı,geç yaşta menopoza girme,genç yaşta adet düzensizliği,önceden ve şimdi doğum kontrol hapı kullananlar, doğum yapmamış olmakrahim kanseri oluşumunda risk faktörleridir.

RAHİM KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim kanseri en önemli belirtisi menapoz sonrası görülen kanamadır. Menopoz öncesinde ise uzayan veya aşırı veya düzensiz adet kanamaları olan kadınlar mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Rahim kanseri ilerlemişse karında şişkinlik, sarılık dışkılama güçlüğü gibi belirtiler bulunabilir.

ERKEN TANISI MÜMKÜN MÜDÜR?


Rahim kanseri, hazneden (vajina) kanamanın hastayı uyarması nedeni ile erken dönemde teşhis edilir. Hastalığın erken teşhisi için kadınlar mutlaka yılda bir kez kadın hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

RAHİM KANSERİ TANISI  NASIL KONUR?

Rahim kanseri teşhis için bir kürtajın yapılmasıyla. Rahim kanseri Adetten kesilmiş herhangi bir kadında görülen dölyolu kanamaları kuşku ile karşılanmalı ve kanser olup olmadığının tespiti için kürtaja başvurulmalıdır. Rahim kanseri (Papanikolau) smiri ve endometrial biyopsi de teşhiste yararlı ve yardımcı olur.Rahim kanseri şüphesi olan kadınlardan jinekolojik muayene sonrasında kürtaj yapılarak parça alınır. Kürtaj materyali patolog tarafından incelenir. Rahim kanseri hücrelerinin görülmesi ile tanı konur.

Doğal Destek için Sadece Uzmanlara Danışın

Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.


Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik  sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.


Saygılarımla

Herbalist

Bitki ve Bitki Özleri Uzmanı

Erdoğan TEPELİ

3 Comments

  1. Ahmet KAYATARAN dedi ki:

    Hocam merhaba ablam henüz 26 yaşında bir çocuğu var 3 yaşında doktor rahim kanseri demiş morali çok bozuk sağ olasun eşi çok destek veriyor ama kendisi psokoljik olarak yıkık bir durumda doktorlar sadece ilaç tedavisini uygulayacaklar şeker bayramından sonrada belki ameliyat edecekler sizden nasıl bir yardım alabiliriz .Çok teşşekür ederim

  2. HAYAT BALIKPUL dedi ki:

    Rahim kanseri yaklaşık 6 yıl önce teşhisi konuldu. Almanya’da oturuyorum. Rahim Operasyonla alındı. Rahim kanseri ameliyattan sonra birçok bitki ve doğal ilaçlar kullandım ama fayda etmedi. Aslında belki daha önce rahim kanseri teşhis öncesi bitkisel ilaçlar kullanmış olsaydım beli faydası olabilirdi. Neyse şuan rahim kanseri ile ilgii bir hastalığım yok Ama acaba tekrarlayabilir mi? Bir yandan da korku var içimde. Yada sizden nasıl faydalanabiliriz. İlaçları Almanya’ya gönderebilirimsiniz. İyi çalışmalar.

  3. Saime TÜRKOĞLU dedi ki:

    Rahim kanseri kimi doktora göre erken teşhis konulursa rahim kanseri önlenebilir bir hastalık olsada yakınımdan şimdiye kadar 4 kişi rahim kanserinden kaybettik. Sayın hocam bende 28 yaşındayım Annem ve Teyzem aynı hastalıktan vefat ettiler. Bende çok korkuyorum. Bana nasıl yardımcı olursunuz Rahim kanseri olmamam için ne vay neler yapmam lazım Şimdiden teşekürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir