Sedef Hastalığı
2 Nisan 2012
Kahraman Lenfositler
9 Nisan 2012

Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri En Acımasız Kanserdir! Bitkisel TedavisiPankreas bezi insan vücudunun en büyük sindirim sürecinde önemli, bir rolü ve etkisi vardır. Pankreas  vücudumuzda enerji kaynağı olan yada şöyle söyleyelim, vücuda  giren her  glikozu ensülin  üretmemize çeviren ve pankreas  ensülin dengesini  sağlayan  kontrol  eden  bezedir. Aldığımız gıdalar bağırsaktan karaciğere kan gittiğinde pankreas önce davranır,  karaciğerden yeterli ensülin maddesini alır ve enerji üretir. Buda insan yaşamında halsizliği, yorgunluğu, titremeyi ortadan kaldırır. Ensülin genelde beslendiğimizde hemen gıdalardan faydalanarak  üretime  başlar  ve yavaş yavaş  insilün bittiğinde bu defa  vücut, depoladığı  yağları  yakar, örneğin göbek, meme  ve kalça, basen yağları burada enerji üretmeye çalışır. pankreas, sağlıklı vücut için oldukça gereklidir. Bilinmeden yapılan araştırmalar pankreasın düzensiz yada çalışmaması sonucu beraberinde bir çok hastalığı getirir yada tetikler.

Pankreas Kanserinin Nedenleri

Pankreas kanseri diğer bazı kanser hastalarında olduğu gini nedenini tam bilmiyoruz. Bazı ailerde pankreas kanseri sık görülmektedir.  Bu ailerler sık kontrol altına alınmalıdırlar. Ancak sigara pankreas kanseri oluşmasında da en büyük payını almaktadır. Uzun ve sık sigara için içicilerden içmeyen veya az sigara içenlere göre daha fazla pankreas kanseri bulgu ve hastalık oluşmuştur. Bazı yiyeceklerde de pankreas kanseri hastalığı oluşturan bulgular gözlemlemiştir. Örneğin kırımız et uzun ve fazla tüketmek, aşırı tuz kullanmak hamur veya hamurlu yiyecekler fazla tüketmek pankreas kanseri nedenleri arsında büyük rol oynarlar.

Pankreas kanseri , pankreas karın boşluğunda, omurganın bel bölümü önünde yeralan salgı bezidir. Pankreas kanserinde Ortalama 15-20 cm uzunluğunda ve kadınlarda 55 gr erkeklerde 70 gr ağırlığındadır. Önden arkaya doğru yassılaşan pankreasın düzensiz olan biçimi çengele benzetilebilir.Pankreas kanseri tam olarak oluşum nedeni bilinmeyen pankreasta oluşan tümörlerdir. Erkeklerde daha yoğun olarak görülür ve siyah/esmer ırkta daha sık gözlenmiştir. Yılda yaklaşık 30.000 yeni hastayla karşılaşılmaktadır. Sigara kullanımı, şeker hastalığı, yağlı gıdalar, hastalığın oluşumunu Uzun ve gereğinden gazla şekerli gıdaları tüketmek Pankreas kanserini tetikleyen öğelerdendir. Pankreas kanserin den korunmak için genetik olarak yani ailesel genetik hastalıkları kontrol edilmesinde fayda vardır. Bunların başında Şeker yani Diyabet hastalığı gelir.

Pankreas Kanseri Kimlerde Daha Fazla Görülür.

Pankreas kanseri daha çok erkeklerde görülür. Pankreas kanseri 60-80 yaş üzeri insanlarda görülür.  özellikle ailesel yani yakın akrabalarda sık rastlanabilen bir hastalıktır. Yakın akrabalar rutin olarak 6 ayda bir kontrollerini yapmaları oldukça önemlidir. 40-50 yaşlarda bu hastalığa yakalanmak nadiren rastlanabilir, ortalama %2 civarıdır.  Pankreas kanseri erkeklerde daha fazla görülür kadınlarda nadiren rastalan bir hastalıktır.

Pankreas Kanseri inden Nasıl Korunuruz?

Pankreas kanserinde aslında pek korunma yolu yok çünkü korunması gereken gıdalar alınması zorunlu besinlerdir. Ancak özelikle sigara , alkol, kırmız etleri az tüketmek yada haşlanarak alınması gerekir.Bol sebze meyve ve zengin yeniliklerle pankreas kanseri ve tüm kanserlerden korunmak için bir önlem olarak kullanabiliriz. Bunun yanında Pankreas kanseri hastalığında yaşam standartlarını yükseltme için kepekli ve lifli gıdaları alınması  aynı zamanda sadece pankreas değil mide bağırsak kanserinden koruyacağı için oldukça önem kazanmaktadır.

BELİRTİLER:

Pankreas kanseri Kilo kaybı, iştahsızlık, karaciğer büyümesi, ciltte kaşıntılar, halsizlik ve ağrılardır. Fakat genelde semptom göstermediği için kanser tespit edilen hastalar terminal döneme gelmiş olduklarından çoğunlukla 6 ayda hayatlarını kaybetmektedirler. Pankreas kanseri hastalığında  İngiltere’de kanser araştırmaları merkezi klinik denemeler şefi Kate low yaşam süreleri genellikle aylarla ölçülmektedir demiştir.Çünkü Pankreas kanseri  hastalığında vücuda gerekli olan enerji kısıtlandığında otoimmın sistemi çöker enerji üretilemez halsizlik başlar kilo kaybı başlar.hepatitlerde de görülen cilt sararmasının ortaya çıkmasına sebep olur.

KLASİK TEDAVİLER:

YUKARIDA BELİRTİLDİĞİ GİBİ MAALESEF KLASİK TIPTA Pankreas kanseri HASTANIN HAYATA DÖNDÜRÜLMESİ İMKANSIZ DENECEK KADAR AZDIR. Pankreasın vücudumuzdaki konumu dolayısıyla pankreas başı kanserinde operasyon çok zor ve tehlikelidir. Eğer Pankreas kanserinde operasyon gerekirse büyük bir ihtimalle bağırsak  ve midenin de ameliyat edilmesi gerekebilir ve sonrasında kemoterapi uygulanır. Fakat maalesef bu tedaviler çözüm olmaktan uzaktırlar. Dolayısıyla onkologların en çok zorlandıkları kanser türüdür. Oysa Uzman doktor tarafından pankreas kanseri hastalığı tanısı koyulduktan sonra zaman kaybedilmeden mutlaka bitkisel tamamlayıcı destek alması gerekiyor.Ayrıca bu konuda çok dikkatli olunması gerekir aksi durumda pankreas kanserini dahada tetikleyebilir.

BİTKİSEL DESTEK İÇİN SADECE UZMANLARA DANIŞIN

Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.


Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.


Saygılarımla

Herbalist

Bitki ve Bitki Özleri Uzmanı

Erdoğan TEPELİ

Erdoğan Tepeli Logo

22 Comments

 1. şaban alpcan dedi ki:

  sayın hocam 45 evvel dayıma pankreas kanseri teşhisi kondu karaciğere de metastaz yapmış durumda şiddetli karın ağrısı çekiyor karnında şişlik oluştu ve hızla kilo kaybediyor bugün kemoterapiye başladı ancak ben bu işin kemoterapi ile biteceğine inanmıyorum sizden ricam konu ile ilgili yardımcı olmanızdır çok teşekkür ederim iyi çalışmalar…

 2. Elif hüyük dedi ki:

  Merhaba babam pankreas kanseri 54 yasında. doktorlar son evresınde olduğunu ve tedavinin artık gerekmediğini söylediler. Sarılık var,karnından sıvı boşalıyor. Çok halsiz ve hiçbirsey yemiyor. Bir tavsiyeniz var mı? Lütfen yardımcı olun..

 3. nazife onay dedi ki:

  Abim 39 yaşında,büyüğü 7 olmak üzere iki kızı var.pankreas kanserinin 4.evresinde.karaciğere de yayılmış.ameliyatla stent taktılar(tıbben anlamadığım bir konu).5 seans kemoterapi gördü.başka tür kanserlere yararlı olduğu söylenen bir bitki kaynatıp suyunu içirmeye çalışıyoruz.Tanıdık birileri olumlu sonuç almış bu sudan ama kimseye bitkiyi göstermiyorlar ve adını söylemiyorlar.Bazı doktorlara da veriyorlarmış.Geçtiği bölgeyi yakarcasına geçiyormuş.İsterseniz yalvar yakar da olsa bitkiyi öğreniriz.Yardımınıza ihtiyacımız var.Almanya’daki kök hücre denemelerini de öneriyor doktorlar.Bilgisayarın başından,gece gündüz, ayrılmadan cevabınızı bekleyeceğim.Çok SAĞ OLUN.İstanbul

 4. sabiha topal dedi ki:

  sayin tepeli hoca benim anemde pankrias tumuru bulundu kafa kismimda dokturlar caresi yok dediler himya terapiyle omrunu uzatiriz dediler ne yapmamiz gerekir ameliyat edildi tumuru cekilmedi size soruyorum ne yapmamiz gerekir yutven cevap verin

 5. Aybota Sakhuan dedi ki:

  Merhaba, Erdoğan bey ilkin sunduğunuz bilgileriniz için teşekkurimi iletmek istiyorum. Burdaki yorumları okudumda bu hastalık her insanda farklı şekille görüldüğünü anladım. Babama pancreas teşhısi koyulmuştu bu sene mart ayında 1 yıl olacak.Sonra çok kilo kaybetti yediği içtiği her şeyi olduğu gibi çıkaryor Sık sık wc ye gdyor ve kabızlık karın ağrısı da var.Biz Moğolistanda yaşıyoruz. Burdaki doktorlar tedavisi olmadığını soylediler. Ama umudumuzu kesmiyoruz sızden sormak istediğim babama ne tavsiye edersiniz bu durumda napmalıyız. Zaman ayırdığınız için saygılarımı sunarım. Aybota

 6. Aybota Sakhuan dedi ki:

  Merhaba, Erdoğan bey ilkin sunduğunuz bilgileriniz için teşekkurumu iletmek istiyorum. Burdaki yorumları okudumda bu hastalık her insanda farklı şekille görüldüğünü anladım. Babama pancreas teşhısi koyulmuştu bu sene mart ayında 1 yıl olacak.Babam çok kilo kaybetti yediği içtiği her şeyi olduğu gibi çıkaryor Sık sık wc ye gdyor ve kabızlık karın ağrısı da var.Biz Moğolistanda yaşıyoruz. Burdaki doktorlar tedavisi olmadığını soylediler. Ama umudumuzu kesmiyoruz sızden sormak istediğim babama ne tavsiye edersiniz bu durumda napmalıyız. Zaman ayırdığınız için saygılarımı sunarım. Aybota

 7. mustafa tunç dedi ki:

  hayyırlı günler erdoğan bey 1 ay önce safra yollarının tıkanması sonucu safra kesesi ameliyatı geçirdi o gün bu yana ağrıları geçmedişimdi ise annemde pankreas tümörü olduğunu öğrendik karnında sıvı toplanması sırta vuran ağrılar ishal sarılık var bu konuda ne önerirsiniz tavsiyelerinizi bekliyorum mustafa tunç/ gaziantep

 8. vedat çamoglu dedi ki:

  babam yetmiş üç yaşında hocamsakarya araştırma hastanesnde yatıyo ve toktorlar tam teşhiskoyamadılar ama şüphe pangras. sarılık ve kaşınma başlayalı obeş gün oldu biz aldıgı serümlardan diyoz ama agrı sızı yok bu hastalıgın evreleri nelerdir ne yapabiliriz sarılık ilerlemiş halimi bana yardımcı olun . hocam allahtan umut kesilmez .ne yapabilirim .ameliyat derse doktorlar yaptırmak istemiyoruz bide ameliyat acısı cekmesn diye.neyapcamı bilmiyom yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederm allaha emanet.olun

 9. yağmur yılmam dedi ki:

  merhaba,babam 54 yaşında pankreastan kuyruk kısmından ameliyat oldu.kitle olan bölüm ve dalak alındı.şuandaki sıkıntıları sancısı oluyor,iştahsızlık var ve uyuyamıyor ağrı kesici iğnelerle 2 saat falan uyuyabiliyor çünkü 2 saat sonunda iğnelerin etkisi geçiyor.ulturasonla karın kısmına bakıldı sıvı birikmesi var dediler siz ne tavsiye edersiniz bu durumdaki bir hastaya yardımcı olursanız sevinirim.

 10. Yasemin Hanım dedi ki:

  Merhaba,
  52 yaşındaki tip 2 diyabet hastası olan Dayım, yaklaşık bir ay önce safrakesesi taşı nedeniyle ameliyat oldu. safra kesesi tamamen alındı. Ancak derideki aşırı sarılık, halsizlik gibi şikayetleri geçmeyince safra kesesi kanalı üzerinde tedavi planlanması esnasında yapılan tomografi tetkikleri sonucunda tesadüfen pankreas başında kitleye rastlandı. 10 gün önce çıkan patoloji sonucuyla PANKREAS BAŞI ADENOCALSİNOMA CA teşhisi konuldu. Henüz metastaz yok. Lenf motlarına komşu olması ve kanser hücresinin yayılıma yatkın olması nedeniyle fazla zaman kaybetmeden gerekli tıbbi tedavi yöntemlerine başlanılacak. Öncelikle 42 mm ye 24 mm olan kitle kemoterapiyle küçültülmeye çalışılarak daha sonra cerrahi müdehalede bulunulacak. Ancak pankreas başı kanserlerinin tedavi oranının düşük olması nedeniyle alternatif tedavi yöntemleri aramaktayız. Sizin tedavide kullandığınız ilaçlar hasta kematorapi, radyoterapi ve cerrahi müdehale aldıktan sonrada devam eden tüm onkolojik tıbbi tedavi girişimlerin esnasında , aynı anda kullanılabilir mi? Siz böyle bir hasta için kendi tedavi yönteminizle nasıl bir tedavi süreci uyguluyorsunuz? Tedavi ücretiniz nedir?
  Bilgilendirdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

 11. Merhaba Erdogan bey! benim bi sorum olcakti benim cok sevdigim biri pankreas kanseri 10. ayda kol arisi nedenliyle doktora giti ve sonra istanbulda ameliyat felan oldu sonra cok kilo kaybeti karninda cok sislik var ve ayaklarinda . istanbuldaki doktorlar bisey yapilmiycani sölüyor artik ve sakayada yasadi icin sakaryadaki arastirma hastanesine gitiler agrilar yüzünden kan felan alindi ve ordaki doktorlarda bisey yapamiycaklarini sölediler artik :/ acaba ne yapa biliriz sizin öneriniz neler. saygilarimla Yasemin Irgi

 12. Rahmi Bey dedi ki:

  3gün önce pankras kanseri olduğumu tıbbi müdahale zamanın geçtiğini, çekilen tomoğrafiden ve yapılan tetkiklerden ca lar normal değerlerine yakın. bü güne kadar sarılık geçirmedim, iştahım yerinde idrarda ve dışkıda

 13. yücelk dedi ki:

  merhabalar. Babama pankreas kanseri teşhisi kondu vucudunda sıvı birikmesi oluyor ve bu sıvı 2-3 haftada bir alınıyor. bu hafta kemoterapiye alınacak. doktor 3-6 ay yaşayabileceğini söyledi. sizin bir öneriniz varmıdır? en kısa zaman da cevabınız bekliyorum. iyi çalışmalar.

 14. erdinç şanlı dedi ki:

  Pankreas kanseri bunun kesim çözümüyok mu ve başlayalı 1 yıl oldu ne yapmam gerekiyor şaşırdım artık nekadar ömrüm var daha ????

 15. seda tnbl dedi ki:

  merhaba erdoğan bey. babama pankreas kanseri teşhisi konuldu. karacigerde de de tümör bulunmakta ve çok geç kaldığımız söyleniyor. tedavisi mümkün mü elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırız.

 16. aysegül dasdemir dedi ki:

  S.a. Sayin tepeli avusturyadan yaziyorum esim 30 yasinda ve pankreas kanseri teshisi kondu aylardir cesitli doktorlara gitmemize ragmen en son 1 ay önce hastanede pankreas kanseri oldugunu anladilar . tomografi resimlerinde pankreas basinda bir kitle kapali dagilmamis ama lenf bezeleri kabarmis olarak görünüyor CT resimlerde ilk evvela amelyat dediler ve sonrasinda kara cigere giden damara cok yakin oldugu icinde amelyatin cok riskli oldugunu söylediler ve kemoterapiye basladilar giden cumartesi ve iki hafta araliklarla kücültmeye calisacaklarini söylediler Sayin tepeli 9 yildir evliyiz ikide cocugumuz var esim icin ney v neler önerirsiniz önce rabbimden sifa diliyoruz sonrasindan da sizlerden yardim allah cümlesini sifa bekleyenleri safi ismiyle sereflendirsin en kisa zamanda cevabinizi bekliyorum hayirli günler sa aysegül dasdemir

 17. AHMET UÇUNKAYA dedi ki:

  sayın yetkili, sayfanızı inceledim ancak pankreas başı kanseri ile ilgili tedavi şekli ve kullanacagım ilaçlara ait fiyatları göremedim . yardımcı olursanınız sevinirim. saygılarımla ahmet uçkunkaya

 18. Havva kaya dedi ki:

  iyi akşamlar hocam geçenlerde internete araştırma yaparken çok iddalı bir yazınız okudum ne kadar doğrudur bilmeme ama bazı araştırmalar dikkatimi çekti.Öreneğin tedavi ettiğiniz hastalarınresimleri oldukça dikkat çekici.Pankreas kanseri gerçeketen çok tehlikeli bir kanser dünyada oldukça yaygın bizim ülkemizdede olan bir hastalık ama bitkilerle tedavi aşaması nedir nasıl pankreas kanseri tedavisi yapılır detaylı bilgi verirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum.kemoterapş ve radyoterapi gibi gereksiz tedaviler olmadan hastaların yaşama şansı ne olabiilir saygılarımla

 19. Bilal YALÇIN dedi ki:

  Merhaba Erdoğan bey yaklaşık 1.5 ay önce babama pankreas kanseri teşhisi konuldu yapılan tetkikler ve çekilen bt nin sonucunda ameliyat kararı alındı ameliyat esnasında pankreas 12 par.bağ.safra kes. safra yolları ve midesinin bir bölmü alınacağı söylenmişti fakat operasyon esnasında kanserin karaciğerede sıçradığı görüldü ve ameliyat başlamadan bitti yani açılıp kapandı doktorların sölediğine göre kemoterapi ve ya radyo terapide bi işie yaramazmış tıbben yapılacak bişe yokmuş max 6-9 ay yaşayacağını sölediler babamın yaşı 58 sizin bir öneriniz varmı onu merak ettim ilgilenirseniz sevinirim. İyi akşamlar

 20. Burhan KOÇ dedi ki:

  pankreas kanseri babamda panreas kanseri var ve tedavi için yardım istiyorum telefonum ********** karaçiğerde metas atmış durumda ne yapmalıyız sarılık yok

 21. kadriye gönül dedi ki:

  Sayın hocam size öncelikle hürmetlerimi sunarım. Siz gerçekten çok değerli bir bilim adamısınız. Sizi medyadan yakından takip ediyorum. Gerçekten siz imrenilecek bir insansınız. Bilgilinizle bize ışık saçıyorsunuz. Doğal olarak yaptığınız araştırmalar ışığında yorumlar yaparak bilminizi geliştiriyor ufkumuzu genişletiyorsunuz. Ben sizin kadar inançlı ve bilgi sahibi aydın birini görmedim. çok değerlisiniz. keşke sizin yardımcınız olsam bana da bişeyler öğretseniz. Ama sizi tanıdığım inanın çok mutluyum.. sevgi ve saygılarımla kadriye gönül

 22. salih UYAR dedi ki:

  Sayın TEPELİ Hocam verdiğiniz bilgiler ve mütevaziliğiniz muhteşem…Tamamen toplum yararı için paylaştığınız onca şey ne kadar büyük bir aydın olduğunuz göstergesi..Türkiye de sizin gibi ileri görüşlü insanların olduğunu görmek,bizim gibi gençleri umutlarını daha da güçlendiriyor.İyi ki varsınız. Salih Uyar/ Seydişehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir