Gırtlak (Larenks) Kanseri
11 Mart 2012
Ter Bezi İltihabı
11 Mart 2012

Bağırsak Kanseri Nedenleri

Bağırsak kanseri zamanında tanı koyamadığından dolayı ne yazık ki birçok hastada 3-4 evrelere gelindiğinde tam tanısı konuluyor ancak ne yak ki tedavi süresi tam anlamıyla başarı sağlanamıyor. Kalın bağırsak kanseri diğer ismi ise kolon. Veya rektum kanseri oldukça yaygın bir kanser çeşididir. Nedeni ise bilindik nedenler; çevre kirliliği. Düzensiz beslenme, yemeklerin bozulmaması için fazla koruyu madde kullanma, mevsim dışı sebze ve meyve tüketme sigara, alkol ve bunların hepsini tetikleyen stres sıkıntı. Tüm bunları bir araya getirdiğimizde yeterince neden sayılabilir.

Ancak bu nedenleri yok etmek için neler yapıyoruz. Enteresan bir konu hep dikkatimi çekiyor. Örneğin beslenmede önem verdiğimiz kızartma aslında en riskli bir beslenme yöntemidir. Çünkü doymamış yağları içinde barıdır. Ve bağırsaklarda çözülür. Kızartma yemeğinde düşkün olan birisi kolayca bu yeme alışkanlığından vazgeçmez. Nedeni içindeki maddelerden dolayı kanın içinde kolayca sindirilir. Ve bağımlılık yapar.  Oysa günlük yaşantımızda “kızartma sağlık için çok tehlikeli tüketmemek gerekir” diyoruz ancak sofrada görüldüğünde de dayanılmaz ve yemeye başlarız o halde tamamen yasaklamamız lazım.

Kanserler Hemen Anlaşılamıyor.

Bağırsak kanseri nedenleri çok fazla belli değildir. Karın ağrıları, dışkıda kanam, yâda dışkının yapısında değişiklilik olduğunda endişelenir. Doktorlar bu durumda pek anlayamazlar. Kanser aynı bir “meyveye benzer”. Örneğin elma oluşmaya başladığında hemen yenilmez ve hatta rengi bile belli değil kırmızı mı yeşimli ancak belli bir zaman geçer sonra olgunlaşır yemeye hazır olur. Kanser aynıdır. Bağırsak kanseri dâhil tüm kanserler hemen anlaşılmaz organın durumuna göre belli zamanlamadan sonra belli olur. Kanserin olgunlaşması bağışıklık sistemine göre 1-4 yıl arası değişir. Belirtileri hemen oluşmadığından ne yazık ki 2,344 evrelerde tanı konulur ve ne yazık ki de tedavisi tam anlamıyla başarı sağlanamıyor.

Kalın bağırsak kanseri veya kolorektal kanser kalın bağırsak, rektum ve apandiste görülen kanserli büyümeleri kapsar. Amerika ve avrupada en sık rastlanan üçüncü kanser tipi ve ölüme yol açan kanserler arasında ikinci sıradadır. Çoğunlukla kalın bağırsakta meydana gelen adenom poliplerden ortaya çıkar.

Kalın bağırsak kanseri her yaşta görülmesine karşın, hastaların % 90’ından fazlası, kırk yaş ve üzerindedir. Bu yaştan itibaren her on yılda risk yaklaşık iki katına çıkar. Ailesinde kalın bağırsak kanseri veya kalın bağırsak polipi bulunanlar ve ülseratif kolit hastalığı olanlarda risk artar. Erken dönemde tanı koyulan kanserlerde iyileşme oranı % 80-90 arasındadır. İyi huylu poliplerin, yani et parçalarının zamanla kanserleşmesiyle oluşan kalın bağırsak kanserinin önlenmesi için, poliplerin kanserleşmeden tanınması ve cerrahi yöntemlerle çıkarılması gerekmektedir.

Kalın bağırsak kanserinin sık görülen belirtileri

Makattan gelen kanama ve dışkılama alışkanlıklarının değişmesi (kabızlık veya ishal),
•    Karın ağrısı, gaz sancıları,
•    Karında kitle,
•    Dışkıda kanama,
•    Dışkının incelmesi,
•    Kansızlık, kendini aşırı yorgun hissetme,
•    Bulantı ve kusma
•    Kilo kaybı.

Bitkisel Destek için Sadece Uzmanlara Danışın

Değerli okuyucularım,

 Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.


Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.


Saygılarımla

Herbalist

Bitki ve Bitki Özleri Uzmanı

Erdoğan TEPELİ

Erdoğan Tepeli Logo

1 Comment

  1. senay tekbaş dedi ki:

    hocam merhaba annem kolon kanserı amelıyat oldu . ve kemoterapi görüyor. 2, kürü aldı ilk kemoterapı cok agır gectı 2, hafıf gectı sadece aldıgı ılk gunler mıde bulantısı oluyor sonra sadece karın agrısı ve uyku düzensizliği oluyor. annemın bu halıne cok üzülüyorum bende panık atak hastasıyım uzuntuden 13 kılo verdım pısıatrı ıle remeron dıye bır ılac ıle kendımı toparladım . belki bana donmeyeceksınız bılıyorum ama annem için sizden yardım istıyorum çünki kafam karıstı cogu kişi kemoterapı esnasında kesınlıkle bıtkısel destek almayın ılacları etıleyebılır dıyor . cogu kişide fitoterapi bıtkısel destek alın dıyor sizden haber bekleyecegım .cok teşekkürler hocam . lütfen dönünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir