Rahim Kisti
12 Mart 2012
Gut Hastalığı
12 Mart 2012

Adet düzensizliği rahim iç yüzeyinde her ay dölenmiş yumurtanın ( gebeliğin ), gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır adet düzensizliği hastalığındabu  sürece menstürel siklus – adet düzeni, işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması denir. Her insanın vücudundaki her düzenin birbirinden farklı olduğu gibi adet düzeni de kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bundun da en iyi özelliği bayanın kemiklerdki güçlü yapısı ve bağışıklık sistemini iyi olmasıdır.

Yılardan beri yapılan çalışmalar ve elde edilen veriler sonucunda ;

Adet düzensizliği İdeal sürenin 28 ± 7 gün olduğu yani bir kanamanın ilk gününden, sonraki kanamanın ilk gününe kadar geçen sürenin en az 21 en fazla 35 gün olmasını normal kabul etmekteyiz. Ortalama menstürel kanama süresi de 5 ± 3 gün olarak kabul edilmektedir. Yani en az 2 gün, en fazla 8 gün süren adet kanaması normal sınırlar içindedir.  Kanamanın miktarı da önemlidir, bir adet kanması boyunca kaybedilen kan miktarı ortalama 40 ml olup, en fazlası 80 ml en azı 20 ml dir. Bunların dışındaki kanamaları normal dışı kabul etmekteyiz ve bu anormal kanama dediğimiz kanamalar kadınlarımızın jinekolojik şikayetlerinin % 10 ila 15’ini oluşturmaktadır. Kanamanızın normalden çok veya az miktarda olması, daha sık veya daha uzun aralıklarla gelmesi, ara kanamaların olması yaşam kalitenizi bozacağı gibi, sinir sisteminizi de etkileyecektir. Hemen ekliyelim ilerideki sayfalarımızda adet sancıları ve adet öncesi gerginlik dediğimiz premenstural sendrom ve yapılması gerekenlerden de bahs edeceğim.

Az Kanamalı veya Kısa Süreli Adet Görme  Nedenleri?

Bir adet siklusunda  görülen kanama miktarının veya gününün azalmasına hipomenore denilir. Adet döneminde görülen kanama miktarı ilerleyen yaş ile  birlikte azalma eğilimi gösterir. Doğum kontrol hapı kullanımı da adet kanamasını önemli ölçülerde azaltan bir durumdur. Bu nedenle korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı başlanan hastalar adet miktar ve sürelerinde azalma olacağı açısından bilgilendirilmelidir.

Kürtajın komplikasyonlarından biri olan Asherman sendromunda  rahim iç tabakasında yapışıklıklar oluşmaktadır.Hafif rahim içi yapışıklıklar mevcutsa adet döneminde  az miktarda  adet görülürken, ileri derecede yapışıklıklar varlığında   ise hiç adet görülememesine neden olabilir.  Cinsel aktif kadınlarda kanama miktarının az olması durumunda olası bir gebelik mutlaka akla gelmelidir.Üstüne görme olarak sıklıkla tanımlanan bu durumda bir yandan gebelik söz konusu olup diğer yandan hasta az miktarda ve farklı karakterde kanamadan bahis etmektedir.

Aşırı Kanamalı veya Uzun Süreli Adet Görme Nedenleri ,

Sık görülen adet düzensizliklerinden biri de adet döneminde görülen kanama miktarının veya gününün artması olup hipermenore,menoraji olarak tanımlanır.Normal bir adet siklusunda kanama 2-6 gün sürer ve 20-60 ml kan kaybedilir.

Kanama miktarını ayarlayan en önemli unsurlardan biri rahim kaslarının kasılma etkinliğidir.Ayrıca adet siklusunun ortasında gerçekleşen yumurtlamayla üretilen progesteron hormonunun uygun seviyelerde kalması da kanamanın belli seviyede kalmasını sağlamaktadır. Bu mekanizmalardan birinde oluşan bozulma kanamanın normalden fazla olmasına  ve uzun sürmesine neden olur. Rahim kaslarının anormal kalınlaşmasıyla meydana gelen miyomların varlığında veya rahim duvarında kalınlaşma oluştuğunda kasların kasılma fonksiyonu olumsuz etkilendiği için sıklıkla kanama süresi uzar ve miktarda artar.Üreme çağındaki cinsel aktif kadınlarda adette gecikmenin ardından başlayan yoğun kanamada planlanmayan bir gebeliğin düşükle sonlanıyor olması olasılığı da akla gelmelidir.Bu durumda yapılan transvajinal ultrasonografide rahim içi tabakasında düzensizlik ve kalınlık tespit edilir.Gerekirse kanda gebelik hormonu tayini yapılarak tanı konulur.  Rahim iç tabakasında meydana gelen enfeksiyonlar (endometrit)  kanamaların uzun sürmesine ve normalden fazla kan kaybedilmesine neden olabilmektedir.Bu nedenle hastanın iltihap açısından gerekirse kanama ardından yeniden kontrol edilmesi çok önemlidir.  Ülkemizde sıklıkla kullanılan bir doğum kontrol yöntemi olan spiral (rahim içi araç) kullanımı rahim içinde yarattığı yabancı cisim etkisiyle rahmin kasılma fonksiyonunu bozarak adet kanaması miktarının artmasına neden olabilir. Aylık  korunma iğneleri ve implanon da kanama miktarını artırabilen diğer nedenler arasında sayılabilir. Adet düzensizliği Hormon bozukluğu belirtileri sıklıkla polikistik overde gözlenir. Polikistik over sendromu  da yumurtlama fonksiyonu bozulmaktadır. Şişmanlık,tüylenme artışı ile görülen bu hastalıkta sıklıkla adet gecikmeleri sonrasında aşırı kanama görülmektedir.

Adet Düzenini Bozan Nedenleri

Yeni adet görmeye başlıyan genç kızlarımızda da ilk adet yılındaki kanamaları düzenli aralıklarla gelmeyebilir, biz gerekli muayeneyi yapıp altında herhangi bir başka neden yoksa hormonal düzen oturuncaya kadar beklenmesini tavsiye edilir. Adetten kesilmek üzere olan hanımlarımızda da düzen bozulmaya başlar.

 Adet Düzensizliğinin Başlıca Nedenleri

•    Gebelik •    Üzüntü •    Stress •    Hormonal problemler •    İyi huylu tümörler •    Kanserler •    Doğum kontrol hapı gibi hormon haplarının yanlış kullanımı •    Spiral •    Enfeksiyon •    Kan Hastalıkları •    Tiroid hastalıkları gibi bir çok neden adet düzenini bozabilir.

ADET DÜZENSİZLİĞİ BİTKİSEL TEDAVİSİ

Önce doktorunuza danışın . Tedaviniz  uygulayın  ancak doğal destek almak istediğiniz   bu konuda uzmanlara danışarak  destek alabilirsiniz. Çünkü sağlık oldukça önemli yapılan hatta hayatınıza mal olabilir.

 

Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.

Adet Düzensizliği için

Sağan dışı kabuğu,Aslan pençesi ,Civan perçemi,hayıt tohumu ,Aynısafa bitkilerini 100’er gr toz haline gertiriniz. Günd2 defa eğer kasık ağrısı varsa 3 defa bir su bardağı sıcak suya bir tatlı kaşığı karışımdan  atın gün içinde yudum yudum yemekle beraber veya tok karna içebilirsiniz.


 

ÖNEMLİ UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.
Herkese bol sağlık dileklerimle…

Saygılarımla

Herbalist

Erdoğan TEPELİ

05332349044

 

6 Comments

 1. hüseyin çimen dedi ki:

  merhaba erdoğan bey benim eşimin rahatsızlığı önce adet dönemi uzun sürdü 12 gün ve yoğun geçti doktora gittk ancak kayda değer bir tetkiklerinde anormallk çıkmadı ço az iltihap olduğunu söyledi ilaç bile vermedi daha sonra tekrar adet oldu yine uzun sürdü adet bittikten 2-3 gün sonra tekrar sdet görmeye başladı bununla ilgili önereceğiniz bitkisel kür varmı yaş 40 teşekkürler

 2. Pınar Hanım dedi ki:

  23 yasinda bir bekâr bayanım.ulturasond cektirdim doktor Hormonal problemler oldugunu soyledi.1ay ilac kullandim 3 aydi duzenli olurdum ama bu ay 14 gundur olmamisim

 3. ceren Hanım dedi ki:

  iyi gunler ben23 yasinda evli bir bayanim dogum kontrol haplariyla korunuyorum normalde hapi biraktiktan iki veya ucgun sonra adet goruyorum son iki adetimde bayagi bir duzensizlik yasadim ilaci birakmama ragmen adet olmadim hamilede degilim neyapabilirimne onerirsiniz acilyardimlarinizi bekliyorum

 4. Adelet COŞKUN dedi ki:

  Erdoğan Bey merhaba 26 yaşında bekâr bayanım. Bizde ailece hepimizin çektiğimiz adet düzensizliği var. Annem menopoza girinceye kadar adet düzensizliği problemini taşıyordu. Normal doktor 3-4 gün sürmesi gereken adet dönemi ablam be bende 8-9 gün devam eder. İnan adet dönemine girdiğimde yataklara düşüyorum. Ablamda aynı ablam evli 3 yaşında bir kızı var. Doktor sürekli haplar veriyor ama adet döneminde ağrı kesici gibi haplarda alamıyorum. Aspirin tamamen yasak kanı sulandırdığı için. Bize ne olur bitkisel yönden yardımcı olun. Ayrıca kıllanmalarda var. Doktor sizde erkek hormonu fazla çalışıyor diye kıllar fazla çıkıyor bunun için ne yapabilir. Şimdiden Teşekkür ederim.

 5. perihan erdemir dedi ki:

  rahimde polip kistti var 4mm çapındaydı çok ilaç kulandım geçmedi. 1 yıl oldu erken menepoza girme ihtimalimde var. ailemde erken menopaza girenler de oldu. adet düzensizliğide yaşıyorum bu nedenle çok endişeliyim. henüz evlenmedim. bir an önce tedavi önerirseniz memnun olurum sizinle nasıl irtibata geçebilirim.şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir