Hepatit -b Nedir
11 Mart 2012
Rahim Kisti
12 Mart 2012

Herpes  Simplex  Virüsü Nedir?

Herpes-Simplex-Virusu-Tip-13

Herpes simplex Tip-1

Herpes simplex asıl anlamı uçuktur. İçi virüs sıvısı ile dolu küçük baloncuklardır. Herpes  simplex virüsü genelde 3  şekilde çıkıyor. Birincisi Herpes Simlex Tip 1 (Uçuk Herpes) Herpes Simlex Tip 2  (Genital Herpes) bunlar sadece diğer ise Zona dediğmiz sinir köklerinde bulunan HSV virüsleridir.

Ancak her iki çeşidi de can sıkıcı ve rahatsızlık veren bir hastalıktır. Çünkü epitel dokularda çabuk üreyen ve üredikleri yerle de antikor oluşturarak bu bölgelerde söz sahibi olabiliyorlar. Zona ise kıl köklerinde yani sinir köklerinde gizlenen virüstür. Zona ile ilgili bilgiyi zona hastalığı bölümünde inceleyebilirsiniz.

Herpes Simplex Tip  1 (Uçuk Herpesi) Virüsü

Herpes simplex  virüsü tip 1 olan genelde dudak çevresinde çıkar. Kaşıntı yapar. Bu kişilerin öpüşmelerinde bile çok rahatlıkla geçebilen bir hastalıktır.Uçuk şeklinde çıkar ve oldukça rahatsız edici lezyondur.

Herpes  simplex virüsü tip 1 virüsü  dudaklar, burun ve ağız içinde içi su dolu kabarcıklar oluşturur. Bu kabarcıklar çok kısa süre içerisinde açılıp üzerleri ülserleşir ve yakınlarındaki diğer küçük ülserlerle birleşme eğilimi gösterirler. Ardından üzeri sulanan bu yaralar kabuklaşır. Kabuklar sarı beyaz renktedir. Daha sonra kabuklar kendiliğinden yumuşayarak düşerler. İlk başta yerlerinde kahverengi bir leke bırakır . Daha sonra kahverengi bir ize dönüşür. Yara tamamen geçtikten sonra pigmentlerin yardımı ile leke eski görünümüne kavuşur.Ancak çok uzun bir zaman ve sabır gerekir.
Herpes simplex virüsleri bulaşıcı bir mikroptur. Kişiler arasında temas ve cinsel bileşimlerde rahatça bulaşabilen bir virüstür. Herpes simlex virüsü öldürücü değildir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi herpes virüsü de uzun dönem tedavi edilmezse karaciğer ve diğer organlara zarar verir.Fiziki olarak ta  yaşam kalitesini çok etkileyen sosyal yaşantıyı  kısıtlayan bir rahatsızlık.

Herpes Simplex Tip  2 (Genital Herpesi) Virüsü

Herpes Simplex Tip 2

Herpes simlplex genital viürsler genelikle ilişki temas esnasında bulaşan ve sonra zamanla kronikşen bir virsütür. Eşler genelikle bu virüsü bir birine geçmelerinde pek farkına varmazlar. Genital herpesi aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarınıda beraberinde getiriyor. Virüs kroniklştiğinde devamlı  içi dolu sıvı ve kaşıntıya neden olur.

Herpes simlplex genital virüsler  genital bölgeyi tutar. Kasıklar, kadında vajina dış dudakları, iç kısmı, anüs ile vajina arasındaki bölgeyi, rahim ağzını, erkekte penisin özellikle gövdeye yakın kısmını, nadiren penis başı ve testisleri, kalçaları tutabilir. İçi sıvı dolu olan bu  lezyonlar oldukça rahatsız edici bir durum yaratır.

Genital Herpes Vürüsü Rahatsız edici bir hastalıktır.

 • Genital herpes  simlplex irüsü içi sıvı dolu kabarcıklar ve patlayarak dağılmasına neden olur.
 • Sıvı dolu kabarcık, büller, kabarıklık ve döküntü öbekleri.
 • Uçuk tarzı bu döküntüler  vajina, dış genital organlar ve rahim ağzında da çıkmaktadır.
 • Deride döküntü yerinde ödemli şişmeler, kabarmalar, cildin çatlamasına neden olurlar.
 • Özelikle yatma saatinde kaşıntı, batma, rahatsızlık verir.
 • Cinsel ilişkide isteksizlik, hem hormonsal hem de psikolojik olarak karşıdaki partnere zarar verme hissi
 • İlişki sonrasında idrar yaparken ağrı ve yanma yapması
 • 1 – 6 hafta süren cilt ağrısı, ciltte yanma hissi
 • Lenf ve lenf bezelerinde şişmeler ve lenf ödeme neden olması, lenfadenopati
 • Özelikle bacak ve diğer kaslarda ve karın ağrı ve spazm olmasına neden olur.
 • En önemli i karşıya zarar verme korkusu ve  kendine güvenin yitirilmesine neden olmasıdır.

 Herpes Simplex Virüsü, Bitkisel Destek için Danışın

Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allah’ın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.

 Herpes Simplex Virüsü, Bitkisel Destek için

Gerekli olanlar

Geven kökü,Sarı yoğurt otu(yaprak) ,civan perçemi(çiçek ve yaprak),Ravent kökü,zerdeçal,Karabiber ,peryavşan otu

Hazırlanışı:

geven kökünden 100 gr diğerlerinde 50’şer gr toz haline getirilecek. Günde 2 defa taze olmak şartı ile iyi kaynamış sıcak suda 3 dakika bekletip süzüp bal ile tatlandırabilirsiniz gün içinde ister tok ister aç yudum yudum içebilesiniz.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

 

1 Comment

 1. Yahya Bey dedi ki:

  Hocam selam. Yaklaşık 3-4 senedir bende Herpes simplex virüsü genital bölgede çıkıyor. Ne kullandım geçer gibi oluyor sonra tekrarlıyor. Hayatı artık olumsuz etkilemeye başladı. Eşime endişe ile yanaşıyorum. Herpes simplex virüsü psikolojik olarak fazla etkilenmye başladım. Lütfen yaptığınız tedavi ne kadar sürer nasıl kullanılacak bilgi verirseniz memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir