Siroz
11 Mart 2012
Hepatit -b Nedir
11 Mart 2012

Egzama Nedir ?

Egzama, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ve kızarıklık, şişme,  kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenli deri hastalığıdır. Egzama hastalığı  başlıca özelliği, kızarık deri üzerinde beliren kabarcıklardır. Akut, kronik, yaş ve kuru egzama gibi türleri vardır.

Egzama Çeşitleri

Kenarlı hebra egzaması

Egzama hastalığı kasıklarda ve uylukta görülen mantar hastalığı. Bir dermatofitondan (Epidermophyton floccosum, Tricadan rubrum, T. interdigatele) ileri gelen kenarlı egzamalar erkeklerde daha sık görülür. Kaba etin iç yüzeyinde, kenarları grintili çıkıntılı, ortası daha soluk, kırmızı lekeler ortaya çıkar. Lekeler bir yan da ya da iki yanda olur, kaşıntılıdır ve kenarları kabarcıklarla sınırlıdır. Egzama hastalığı mantar ilaçlarıyla tedavi edilir. Ancak kısa sürede tekararlanabilir. Kalıcı bir yöntem değil geçici bir rahatlatmadır.

Seboreli Egzama

Egzama hastalığı seborenin görüldüğü bölgelerde yerleşen kırmızı, pullu, yağlı görnümlü lezyonları içeren deri hastalığı. Seboreli egzama, saçlı deride ve bunun kenarlarında, alında (seboreli kask), kaşların üzerinde ya da aralarında, burun-yanak oluklarında, kulak arası girintilerde, kulak yolunda, göğüs kemiğinin orta yerinde (seboreli madalyon) görülür. Bazı egzamamsı (egzamatit) deri hastalıkları ile sınırları pek belirsizdir. Tedaviden kolaylıkla sonuç alınabilir (indirgenler özellikle yerel kortikoitler) fakat bu egzama tipi bir hastalıktan fazla bir durumu belirtiğinden yinelemeler her zaman olasıdır. Egzama en sık görülen deri hastalığıdır. Egzama hastalığında şekiller ne olursa olsun, üstderide dokusal bir birime her zaman rastlanır: egzoseroz ve sponijoz (süngerleşme). Maphigi mukoza cisimcikleri oluşan sıvıyı emer, hücreleri birbirinden ayırır, sonra desmoslarda hücreleri birleştiren bağları koparır ve üsderinin içinde kabarcık oluşmasına yol açar.Böylece egzama birçok evreden geçer: kızarıklık, kabarcıklanma, akıntı ve (kabarcıklar kuruduktan sonra) parlaklık ve pullanma.  Fakat kat egzama hastalığında bu evrelerin hepsi birden bulunmayabilir, çoğu zaman bunlardan biri üstün durumdadır. Egzama akut olabileceği gibi (genellikle akıntılı ve çok kaşıntılı) süreğen de (kronikleşme) olabilir. (o zaman daha çok kızarıklık ve pullu, zaman zaman kabarcıklı ve değişik şiddetle kaşıntılı). Yer yer madeni para biçiminde olabileceği gibi yaygın da olabilir. Egzama hastalığı bazı yerleşim bölgeleri karakteristiktir. Ellerde disidroz görünümündedir. Memelerdeki egzama her zaman çift taraflıdır ve çoğu zaman bir uyuz belirtisidir. Memede, bir yanda egzamaya benzer bir deri hastalığı görüldüğünde Paget deri hastalığı akla gelmelidir (kanser hastalığı).

Genellikle iki tip Egzama vardır:

Edinsel egzama

Edinsel egzama ya bir iç etmene karşı duyarlılıktan (nispeten ender rastlanır, çünkü iç etmenlerden doğan deri hastalığı çoğunlukla kurdeşen biçiminde ortaya çıkar) ya da bir dış etmene karşı duyarlılıktan gelir.

Temas egzaması

Aslında Egzama hastalığı ayrım kesin değildir, çünkü temas egzamasının ortaya çıkması için genellikle önceden hazırlıklı bir bünye gerekir. Temas egzaması genellikle meme çocuklarında görülen egzama tipidir. 3 aylığa doğru ortaya çıkar ve ilk olarak yüzden başlar. Evrim belirsizdir. 2 ya da 7 yaşlarında kesin olarak iyileşebildiği gibi, büyük çocuklukta ve yetişkinde yavaş yavaş süreğen hale de gelebilir. Bazen astım gibi başka alrjik hastalıklar buna eşlik edebilir. Temas egzaması sayıca çok azdır ve çoğunlukla mesleklere bağlıdır.

Egzamayı oluşturan etkenler

Egzama, zamansız uygulanan bir ilaç yüzünden de ortaya çıkabilir (kükürt, civa, antihistaminikler, sülfamitler, penisilin, vb. ile yapılmış tozlar ya da merhemler). Ev kadınlarında görülen egzama (el egzaması) çamaşır suyundaki potasyum bikromata, çeşitli çamaşır sularına, hatta lastik eldivenlere bağlıdır. En sık görülen temas egzamalarından biri kozmetiklerden ve saç boyasından (para grubu) ileri gelir. Güzellik müstahzarları, özellikle kokulu oldukları zaman, sayısız yüz egzamalarına neden olabilirler. Tırnak cilasının özel bir yeri vardır, tırnaklarda egzama yapmaz, ama göz kapaklarında yapar.Giysilerin yaptığı egzamalar genellikle kauçuktan ve sentetik dokumalardan ileri gelir (oysa, aslı nedeni boyadır, özellikle siyah,mavi ve yeşil renkli boyalar, yoksa hep söylendiği gibi kumaş değil). Boyundaki egzama  çoğunlukla yüksek yakalı hırka giyilmesinden ileri gelir. Ayak egzaması ayakkabıdan ileri gelebilir (deri boya, cila ya da yapıştırıcı). Madenler (özellikle nikel) bir temas egzamasına neden olabilir (saat bileziği, zincir vb.). Deri testleri bazen temas egzamasının nedenini ortaya çıkarabilir. Enfeksiyon egzamaları mikrop ya da mantar kökenlidir. Ama enfeksiyon mu egzamaya neden olmuştur, yoksa enfeksiyon mikrop kapan egzamanın mı sonucudur, kestirmek zordur.

Egzama Bitkisel Destek İçin Danışın

Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allahın insanlara armağan ettiği, , oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum. Amacım, benden destek isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri ve kullandığım yöntemleri paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.

Egzama hastaları için Doktor tedavisinde destek olarak şu  tavsiyeye faydalanabilirsiniz.

Gerekli olanlar

Isırgan yağrağı,biberiye,Zerdeçal Ekinezya,sarı kantaron ,Kedi otu kökü, Zeytin yaprağı sarıkantaron

Kullanışı

kantarondan 25 gr diğer bitkilerden  50 şer gr toz haline getirin. Günde 3 defa hepsinin toplmından bir tatlı kaşığı kaynamış sıcak suda 3 dakika bekletip gün içinde yudumlayarak içebilirsler . Ancak börek rahatsızlığı olanlar mutlaka doktora özel olarak danışmalıdırlar. ayrıca kantaron yağı ve kudret narı yağlarını nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Herkese bol sağlık dileklerimle

Saygılarımla

Erdoğan TEPELİ

05332349044


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.


18 Comments

 1. Betül çokdan dedi ki:

  disidroz geçen yıl başladı sonra geçti şimdi yine başladı sanırım kronikleşti yardımlarınızı önerşlerinize ihtiyacım var

 2. rukiye genc dedi ki:

  Merhaba ben rukiye daha once boyle bir hastalık la karsilasmadim bir ay oldu ve dum elime yayıldı hiç bir iş yapamaz oldum arkadaslarimla hiç bir yere gidemez oldum devamli eldiven le dolosiyorum kisaca şu bir aydır hayattan bezmis durumda yim lütfen bir çaresi varsa söyleyin gitmedigim doktor kalmadi bir çaresi olmali ya …….!

 3. serpil sen dedi ki:

  merhaba benım 15 yasındakı oglumdakronık egzama var ve 13 yıldır tedavı goruyor kullanmadıgı ılac kalmadı su an ellerının ıcınde ve ayaklarının altında var kocaman catlaklar var kasıyor ve kanıyorlar okulda kalem tutamaz hale geldıgı gunler de oluyor defterlerı kan ıcınde gelıyor eve elının tekı ıyılesıyor dıgerınde baslıyor ayakları da oyle bırı ıyılesıyor dıgerıne gecıyor bu boyle yıllardır devam edıyor lutfen bızede yardımcı olunegzamasının cesıdını bılemıyorum fakat seklını tarıf edeyım sankı bıcakla ksılmıs gıbı catlaklar kesık kesık ve kalın kalın cızgıler ve bulundugu yerlerı de hep ellerı ve ayakları yardımınızı beklıyorum cok tesekkur ederım ınsallah sayenızde oglum sıhhatıne kavusur omur boyu duacınız olurum ıyı gunler

 4. Pınar Salıca dedi ki:

  merhaba Erdoğan bey benimde ayaklarımın alt kısmında 8 yıldır egzema var ayaklarımın altı kırmızı ve müthiş kaşıntılar oluyor ve bu kaşıntılar esnasında kendimden geçiyorum adeta insanlıktan çıkıyorum ve kaşımak ordan kopardığım deti parçacıklarından sonra duruyor ancak okadar deriyi kopardıktan sonra günlerce ayaklarımın üzerine basamıyorum sürekli parmak uçlarımda yürüyorum ve artık kemiklerimde çok ağrıyor yıllardır uykuya hasretim 8 yıldır farklı doktorlar tarafından tedavi oluyorum ve hiç düzelme yok aksine hastalık ilerledi ve ayak parmaklarımın oraya kadar geldi kaşıntı kırizleri geldiğinde ayaklarımı bileğimden kesmek istiyorum ve ruh sağlığımda bozulmaya başladı kendime zarar vermekten korkuyorum artıkher gecem sabahlara kadar ayaklarımı soymakla geçiyor sabaha karşı uykuya dalabiliyorum ve okula giden 2 kızım var hergün benim sabah zorbela uyanmam ardından tekrar ayaklarımı kaşımaya başlamam nedeni ile okula geç kalıyorlar yardımınıza sığınıyorum anlatmak istediğim daha vazla şeyler var dedavinizden yararlanmak istiyorum lütfen banada yardımcı olun şimdiye dek gitiğim tüm doktorlar bu hastalığın geçmeyeceğini ve bununla yaşamayı öğrenmem gerektiğini belirtiler lütfen bana yardım edin son çaremsiniz.

 5. MEMET CELIK dedi ki:

  benim kizim 3yildir sacdiplerinde eksem var kapartili sert kepeklenme, dökülme var .bana yardimci olursaniz sevinirim.

 6. hicran akın dedi ki:

  merhaba erdoğan bey yaklaşık bir yıldan beri ayaklarımın altı ve ellerimin içinde sivilce büyüklüğünde su kabarcık ları oluşuyor ve patlayıp kabuk halıne gelıyor bende onları sertleştiğinde koparıyorum heleki ayaklarımın altında ki ler çok acı veriyor adeta yürüye miyorum doktora da gittim aktarlara da gittim fayda etmedi yardım cı olursanız sevinirim teşekkürler

 7. huseyın gök dedi ki:

  bu egzama hastalıgının bıtkısel cözumlerını yazsanız daha makbule gecer uyguluyalım

 8. Elif Kuşkonmaz dedi ki:

  merhaba erdoğan bey benim ellerimde de egzama var bir çok doktora gittim şuan fakultede inceleme sürem devam etmekta ama çok acım var elimden parça alındı ve temas egazaması denmi ilk yama testimde alerji çıkmadı şimdi ayın 5de testlere devam amaçlı başlanacak aşırı derecede kaşıntım var uykumdan uyanıyorum kaşıntı nedeni ile bana yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

 9. hadi yılmaz dedi ki:

  Merhaba Erdoğan bey, benim ellerimde yaklaşık 9 yıldır egzama var kaşıntı deri dökülmesi ve de çok kötü bir görüntü oluşuyor. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

 10. Emrah CANITEZ dedi ki:

  Merhaba Erdoğan bey, benim arkadaşımın ayağımdaki yaralarda yukarıda görünen görseller gibi ve hatta tamamen aynısı diyebilirim. Parça aldılar tahlil yapıldı. Ve sedef teşhisi konuldu bütün sedef hastalığı türlerini araştırdım ve ortak nokta bulamadım. tamamen benzeyen bu görsellerdeki ve şikayetlerde sizin anlattığınız gibi arkadaşım çok stres oldu sizden destek almak istiyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 11. fikret nart dedi ki:

  Merhaba benim sorunum daha önce bacaklarımda kaşıntılı kuru pul pul rahatsızlığım vardı daha sonra karnımda ve daha sonra popomda aynı şekilde devam etti yardımcı olmanızı bekliyorum bitkisel bir çözüm varsa desteğinizi almak istiyorum saygılarımla .

 12. havva arıcan dedi ki:

  slm benim sıkıntım sol ayagımın altında sarı su toplanıyor ve patlayıp yara oluyor bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim tşk..

 13. ahmet kara dedi ki:

  cilt doktoruna gittim saçımda saçında egzama var diyor. saçım çok dökülüyor aşırı kepeklenme var kepek kat kat oluyor dayanılmaz hal alıyor bu durumun kesin tedavisi var mı tedavi sonrası saçlar geri çıkarmı

 14. eyyüp dedi ki:

  bende yagli ekzema var 7 aydir bende sac dökülmesi ve kas dökülmesi ama yaralar kasintilar yok benim bu hastalik piskolicimi bozdu bu hastaliktan kurtulmam mümkünmü

 15. eyyüp dedi ki:

  mrb ellerimde va ayaklarımda egzama var 4 aydır deride kuruma oluyor ve dökülüyor sürekli yeniliyip devam ediyor ve her türlü ilaç kullandım geçmedi ve yayılıyor yardımcı olursanız sevinirim tşekkür ederim şimdiden

 16. selcan koca dedi ki:

  Biraz önce telefonla ablam görüşmüştü Ankara’dan. Rahatsızlığım sadece sol ayak topuğunda. önce egzama denildi Yaklaşık 6 aydır var. Önce su kabarcıkları oluyor, sonra kaşıntı başlıyor. Su kabarcıklarının içinde şeffaf su birikiyor, sonra bu sıvı iltihap haline dönüşüyor. Daha sonra kabuklaşıp dökülüyor. Derim sertleşiyor ve böylece çatlaklar oluşup kanıyor. Bir kaç doktora gittim, alınan deri örneğinde sadece mantar olmadığı söylendi.Egzama haricinde Başka bir doktor iltihaplı sedef olabileceğini söyledi. Diprolene, Elocon, Ürederm, Excipial gibi kremleri kullandım ama bir işe yaramadı. Yardımcı olursanız sevinirim, gelmem gerekirse gelebilirim. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

 17. kaya SEDİRCİ dedi ki:

  Merhaba erdoğan v bey elerimde ve ayakla parmaklarımda egzama hastalığı var.Bitkisel eh gzama tedavisi için neler yapmalıyım lütfen yardımcı olun çok ilaç denedim olmadı.sizn tedaviniz bayağı iyimiş sizin tavsiyelerinizden faydalanmak istiyorum.

 18. Cemil KAPAZANCI dedi ki:

  Merhaba Erdoğan bey ,yakşalık 2 yıl önce ellerimde kaşıntılar oldu doktora gittim parça aldı egzama hastalığı denildi bazı kortizonlu ilaçlar kremler veri kullandım . Kullandığım sürece iyi geçmiyor ama rahatlatıyor. Komşumda sedef hastalığı vardı konuşurken sizden bazı bitkisel ilaçlar almış kullanmış ve çok iyi geldiğini söyledi hatta kendim gördüm şaşırdım. Şimdi benim konumuma gelince ne yapmam lazım egzama hastalığı için bana ne tavsiye edersiniz. Gerekirse İzmir’e gelerim şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir