İltihaplı Romatizma
11 Mart 2012
Şeker Hastalığı
11 Mart 2012

  Basur Hastalığı Nedir?

yeni-koy-064 Basur Anal bölgesinin üst ve altanalının toplar damarların varis haline gelmesi yada yumru haline gelmesidir. Basur hemen hemen 10 kişiden 7 kişide vardır. Yalnız basur ve hemoroid aynı hastalık özeliğini taşımasına rağmen halk arasında basur ve hemoroid mayasıl hemoroid diye farklı olarak tanımlanıyor. Aslında hepsi de aynı hastalıktır.

Basur Nasıl oluşur?

Basur kabızlık çeken, hareketsiz olan, Beslenme alışkanlığı düzensiz olan, tuvalete fazla kalan alkol kullanan, kuru gıda tüketen, hemen hemen herkeste olabilir. Basur hastalığını medya getiren en önemli iki unsur kabızlık ve tuvalet sorunudur. Çünkü kabız olan bir kişi tuvalete uzun kalmak durumundadır bu yüzden uzun ıkınmalar sonucu anal bölgeye kan hücum ederek anal bölgede birikerek toplardamarında biriken bu kanı toplayamadığında yumrular oluşturarak basur memesini oluştururlar. Basur un  bir nedeni de dolaşım bozukluğudur. Basur bağırsak kasların temel olması da bir engel olarak basura neden olmaktadır.

Fissür nedir ?

Fissür anal damarlar etrafında bulunan kılcal damarların şişmesi ve varis haline gelmesidir. Basur memesinde olan şikâyetlerin aynısı fissür hastalığında vardır. Kılcal damarların şişip çatlaması sonucu olan kanamalardır.

HEMOROİDİN BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Rektal kanama (makattan taze kırmızı renkli kanama), Ağrı, Makatta ele gelen şişlik, Akıntı, makatta ıslaklık hissi, Kaşıntı, Bu şikayetlerle başvuran hastalarda anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz görülen diğer hastalıklardır. Ağrı iç hemoroidlerde çok geç bir bulgudur. Başlangıç döneminde ağrı varsa tromboze hemoroid, perianal abse, anal fissür akla gelmelidir. Makat bölgesinde 3 ana toplardamar ağı mevcuttur. Bir tane solda, iki tane sağda. Bunlara toplardamar yastıkları denir. Kabızlık nedeni ile bunlar genişler ve iç hemoroid leri oluşturur. Zamanla bunlar makat dışına sürüklenir ve dışkılama esnasında dışarı sarkar.

İÇ HEMOROİD DERECELERİ?

1.derece: Makattan çıkmayan (sadece kanama yapan) memeler. 2.derece: Dışkılama ve ıkınma esnasında dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giden memeler. 3.derece: Dışkılama ve ıkınmakla dışarı çıkan ve sonra elle geri itilen memeler. 4.derece: Geri itilmeyen memeler.
Basur hastalığı  başlangıçta dışkılama sırasında, daha sonra ise spontan olarak anüsten dışarı sarkması sonucu oluşan meme şeklinde morumsu kabartılar ve genelde damlama şeklinde olan açık kırmızı renkli kanama, hastaların başlıca hastaneye başvurma sebepleridir. Bunun dışında ağrı, kaşıntı, mukuslu bir sıvı gelmesi ile de kendini belli eden hemoroidlerin tromboz, yani tıkanma ve bunu izleyen iltihap, ülserleşme ve bunların sonucunda şiddetli ağrılar oluşması, kanamanın ağırlaşması ve buna bağlı kansızlık oluşması gibi sonuçları vardır.

 

 

 

Doğal Destek İçin Mutlaka Doktorunuza Danışın

yeni-koy-0771Değerli okuyucularım,

Amacım, yaptığım çalışmalar sonucunda faydalı olduğuna inandığım ve bu bilgileri ihtiyacı olan herkesle paylaşmak olduğunu bilmenizi isterim. Ancak değişen yasalar gereği yasak olan bazı terimlerin sakıncalı olduğunu dolayısı ile bu yazıların makaleden çıkarılması gerektiğini bana bildirilmiştir.  Yasalara saygılı olma çerçevesinde çıkması gereken yazıları silmek durumundayım. Bu yüzden öncelikle yaptığım işe, uygulamalarıma ve tavsiyelerime güvenen siz değerli okuyucularımın benim olduğu gibi sizlerinde yeni yasaya saygı duyacağınıza inanıyorum. Bu yüzden silinen bazı yazılar nedeni ile öncelikle siz değerli okuyucularım ve takipçilerimden özür diliyorum.

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizin de güzide doğal yapısı ile endemik bitki örtüsü ile harika bir ülke. Ancak zengin olan bu değerimizi ne yazık ki kullanamıyoruz. Allah’ın insanlara armağan ettiği,oksijen, su, toprak ve toprakta oluşan nimetleri, bitkileri insanlarla buluşturmak kadar güzel bir çalışma olamaz. Herbalistlik bitki bilimcisi demektir. Hangi bitki nerde yetiştiğini, ne zaman toplanması kurutulması, gerektiğini, hangi koşullarda depolanmalı ve en önemlisi nasıl tüketilmesi gerektiğini insanlarla paylaşmaktır.

Gerek tanıtım yazısında gerek makale içinde, öncelikle doktor olmadığımı, kesinlikle doktor görevlerini üstlenerek hiçbir şekilde hastaları veya diğer hasta gruplarını  muayyene etmediğimi, tanı  koymadığımı, ameliyat etmediğimi veya başka bir medikal hastane ve benzeri sağlık kurumlarına referans göstererek hastanın üzerinde etki bırakmadığımı, belirtmek istiyorum.

Amacım, benden bilgi  isteyen herkese ücretsiz olarak şimdiye kadar yaptığım araştırma ve çalışmalarım sonucunda edindiğim bilgileri  paylaşmak, olmuştur.  Dolayısı ile benimle irtibata geçmek isteyen, destek veya tavsiyelerim den faydalanmak isteyen herkesin bu konuyu iyi bilmelidirler.  Hastalıkta kullanılan bitkisel gıda destekli ürünleri yasal olarak çalışan tüm aktarlara da veya Eczanelerden alabilirsiniz. Tercih tamamen size aittir.

Basur için Tavsiyem

Labada tohumu, Üzerlik tohumu,Civan perçemi   ve Tavşan memesi kökünü 50 gr 3 lt suda 3-5 dakika arasında kaynatıp 2 saat dinlendirdikten sonra günde 2 su bardağı gün içinde yudumlayarak tok  içebilirsiniz.

Arıca 100 gr Vazelin eczanelerde alın, içine karanfil.Kantaron nane yağlarından 15’er cc ekleyin . Hazırladığınız bu kremden günde 2 defa temizliğinizi yaptıktan sonra ince masaj şeklinde basur olan yere  sürebilirsiniz.


ÖNEMLİ NOT: Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar yalnızca tavsiye niteliğinde olup tedavi yönteminizi tespit etmek ya da değiştirmeye amacı taşımamaktadır. Sitemizdeki bilgileri yanlış anlamak, bilgilerin güncelliğini yitirmesi ve buna bağlı olarak doğabilecek olası mağduriyetlerden sitemiz yasal olarak hiçbir sorumluluk altında değildir. Tam bir teşhis ve tedavi için hasta ile doktorunuzun yüz yüze gelmesi gerekir. Bu sitede bulunan bilgileri kullanmadan doğan sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir. Siteyi kullanan herkes, işbu şartların yanı sıra kullanım koşulları ve gizlilik Sözleşmesi metinlerimizi okumuş kabul etmiş sayılır.

Herkese bol sağlık dileklerimle

Saygılarımla

Erdoğan TEPELİ

05332349044

3 Comments

  1. Ayla Hanım dedi ki:

    merhabalar; Bende basur hastalığı var fakat başta herhangi bir kabızlık olmadı çok hafif bir acı fakat aşırı bir kanama vardı daha sonra acım arttı ve bşe meme oluştu hala kabızlık problemim yok fakat canım çok yanıyor ve zorklanıyorum zonklamalar var bununla ilgili yardımlarınız bekler iyi çalışmalar dilerim.

  2. Mehmet VERDİL dedi ki:

    Merhaba basur için çok bitkisel ilaç kullandım bazen geçer gibi olur ama tekrar çıkıyor. Kalıcı tedavisi mümkün mü? çok ızdırap çekiyorum.Saygılar

  3. Hediye KAYA dedi ki:

    Hocam merhaba annem 48 yaşında Her tuvalet esnasında dışkısında kan geliyor. Basur tedavisin gördü.Ama tekrarladı Bize nasıl yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir